A foglalkoztatás fogalma
Az ember gyakorlatilag egész életében foglalkozik valamivel. Kisgyermekkorban ennek ideje és intenzitása még igen csekély, majd az idő múlásával rohamosan nő, tulajdonképpen csak a halállal ér véget. Ahogy az ember öregszik, mind a fizikai, mind a szellemi teljesítőképesség csökken, tehát arra kényszerülünk, hogy változtassunk addigi életvitelünkön. Azonban ezeket a változásokat meg kell tervezni, mert ha a tevékenységek, a munka teljesen megszűnik, annak következményei beláthatatlanok. Ha megszűnik a kereső tevékenység, az ember szabadideje rohamosan megnő. Amennyiben ez nincs kihasználva, és az idős ember nem igyekszik magát valamivel elfoglalni, annak nagyon rossz következményei lehetnek mind rá, mind a környezetére nézve. A munka alatt elsősorban a kereső tevékenységet értjük, azonban ez nem helyes, hiszen munkának kell tekinteni minden tevékenységet, aminek végzéséhez emberi erő, akarat, tudás, kitartás szükséges.
A foglalkoztatás célja öregkorban
A munka szükséglete az emberi személyiség egyik leglényegesebb tulajdonsága. Ha kielégítésére nincsen mód, gyors leromlást, akár idő előtti halált is okozhat. Gerontológiai kutatások igazolták, hogy a munka a korai és kóros öregedés legjobb ellenszere. Ha a munka irányított, foglalkoztatásról beszélünk. Ez a foglalkoztatás lehet munka, időtöltés, unaloműző foglalatosság is. Mennyiségét mindig egyénre kell szabni, hiszen mindenkinek mások a fizikai adottságai, az érdeklődési köre, teherbíró képessége, stb.. Hajlottabb korban természetesen csökken az idő, amit az ember munkával tölt, teljesen azonban nem szabad elhagyni, mert az unalom nagy veszélyekkel jár. A céltalan élet leginkább önmagunkra nézve káros. Idős korban a foglalkoztatás legfőbb célja az idő kellemes és hasznos eltöltése. Ugyanis azok az időközök, mikor nem történik semmi, különösen egyhangúnak, és végtelennek tűnnek. A foglalkoztatás tartalmas időtöltés, mellyel bővíteni lehet a már meglevő ismereteket, nevelő hatású, és fejleszti a személyiséget. Segíti a testi-, szellemi aktivitást.
A foglalkoztatás szükségessége, haszna öregkorban
Szükséges az idősebbeket is foglalkoztatni, hogy életük ne csak légüres térként hasson. A foglalkoztatás haszna abban rejlik, hogy a testi-lelki állapot karban lesz tartva, hogy általa tanulhat is az ember, sőt, anyagi haszonnal is számolhatunk, ha valami pénzkereseti céllal történik a foglalkoztatás. A fizikai tevékenységgel járó foglalkozások a gyakorlati, praktikus készségeket is fejlesztik. Általuk az izmok, izületi mozgások megtartása, visszaszerzése válik lehetségessé. A szellemi foglalkozások haszna az ismeretszerzés. Ezek segítségével még öregkorban is tanulhat az ember. Minden foglalkozás lehet szórakoztató is. Szórakozással jól telik az idő, energiát is le lehet vele kötni, ugyanakkor általa is lehet nevelni, formálni az embereket.
Kapcsolódó információk: