Előkészületek
A fürdőszobában, illetve abban a helyiségben, ahol a babát fürdetjük, teremtsünk megfelelő hőmérsékletet. Ne legyen túl meleg, az nem megfelelő. Fürdetés előtt mindig mindent készítsünk elő, hogy a csecsemőt egy pillanatra se kelljen magára hagyni. Helyezzünk egy tálcát a pólyázóra, amire az ápolószerek kerüljenek. Készítsük elő a tiszta ruhát, pelenkát, fürdőlepedőt, mosdókesztyűt. A fürdőkádba eleinte 39°C-os vizet engedjünk, ez lehűl 37°C-ra, mire a gyerek belekerül. A legtöbb gyereknek ez a legjobb hőmérséklet, de a későbbiekben megtapasztaljuk, hogy a saját gyerekünk milyen vizet szeret. A víz hőmérsékletét fürdőhőmérővel ellenőrizzük.
A fürdetés időpontja
A köldökcsonk leesése előtt a babát ne tegyük vízbe, a gyereket olajos vattával vagy nedves mosdókesztyűvel mossuk le. Ha a csonk már leesett, lehet csecsemőkádban fürdetni a gyereket, bár ilyenkor sem érhet a vízbe a köldök. A fürdetésnek legyen meghatározott időpontja, ne váltogassuk, mikor történik a dolog. Sose ütemezzük a fürösztést késő estére, tévedés, hogy ettől a csecsemő jobban alszik. A fürdetés fontos része a napnak, a korai időszakban a gyerek ez alatt az idő alatt van legtöbbet ébren. Miután ekkor tudja a szülő a leghosszabb időt a babával tölteni, jó, ha délutánra vagy reggelre helyezzük, hogy a dolgozó apuka is részt vehessen benne. Nyugodtan tehetjük étkezés utánra, így nem lesz az éhség miatt nyűgös a baba. Persze ez csak akkor jó, ha a gyerek nem hányós.
A fürdetés menete
Az újszülöttek kezdetben egyáltalán nem szeretik, ha fürdetik őket. A legjobb számukra talán az lenne, ha ebben a szoptatáson kívül nem is zavarnák semmivel. Kellemetlennek érzi, ha felveszik, ha vetkőztetik, öltöztetik, ezért sír, ellenkezik. Ez valószínűleg abból is adódik, hogy igen érzékeny még egyensúlyi helyzetének változására. A meleg víz hatására némileg javul a helyzet, bár amint mosdatni kezdi anyja, ismét megújul az elégedetlenkedés. Figyeljünk a gyerekre ilyenkor intenzívebben, hogy kitapasztaljuk milyen hőfokon szereti legjobban a vizet, hogy hogyan legkényelmesebb számára, ha megfogjuk, stb. A komoly odafigyelésnek meglesz a gyümölcse, és a csecsemő néhány nap alatt megszokja, eleinte eltűri, majd meg is szereti a fürösztést.
Már az első pillanattól fogva beszéljünk az újszülötthöz. Ez vonatkozik a fürdetés alatti időre is. Magyarázzuk el neki, mit miért csinálunk, ha valamit szeretnénk tőle, kérjük meg rá, hogy megtegye. Megnyugtatásképp énekelhetünk is, míg tisztogatjuk.
A második negyedévre a csecsemők többsége annyira megszereti a fürdést, hogy aktívan részt is vesz benne. Még a levetkőztetés közben meg kell tisztítani olajos vattával a szemet, fület, orrot. A vetkőztetés után szintén olajos vattával kell a bőrt letörölgetni. Az arcot sose mossuk szappanos vízzel, elegendő csupán a benedvesített mosdókesztyűvel letörölni. Miután ezzel végeztünk, a pólyázón fekvő csecsemőt jól be kell szappanozni, majd a vízbe emeljük, hogy ott leöblítsük róla a vizet. Eleinte a gyerek alig tölt néhány percet a kádban.
Amikor már megtetszik neki ez a tevékenység, akkor engedjük hosszabb ideig pancsolni a vízben. Kivétel után bugyoláljuk alaposan a fürdőlepedőbe, nehogy megfázzon. Ha a pólyázón, és nem a vízben szappanozzuk be, akkor mindkét kezünkkel szabadon dolgozhatunk, hisz a csecsemő biztosan fekszik. Másik előny, hogy nem kell a babát a vízben forgatni, emelgetni, amit amúgy sem kedvel, sőt a megfázás esélye is nagyobb. Fürdés után a gyerek testét jól meg kell szárogatni, különben könnyen kisebesedhet a bőr.
Kapcsolódó animáció: