A "bukás" és a hányás
A bukás azt jelenti, ha megetettük a gyereket, sokszor az étel visszajön a gyomorból, és kifolyik a baba száján. Ez csecsemőknél természetes jelenség. Az okozza, hogy a gyomor felső kapuja még nem zár teljesen. Bármilyen mozgás, mozgatás miatt bekövetkezhet bukás, legyen az ringatás, rázás, vagy akár a gyomor emésztő mozgása. A bukásra való hajlam az első hetekben a legerősebb, ezután a bukások száma csökkenni kezd. A hányás ebben a korban nem tekinthető betegség jelének. Ha azonban rendszeresen történik, vagy zöldes epe ürül, forduljunk mindenképp orvoshoz! Nyugtalan, idegesebb babáknál sűrűbben fordul elő hányás. Az első napokban normális, ha a gyerek hány, a gyomorban összegyűlt nyálka távozik ily módon. Ha 3-6 hetes babánál arra leszünk figyelmesek, hogy rendszeresen, és sugárban hány, vigyük orvoshoz, mert ez jele lehet az ebben a korban viszonylag gyakori gyomorszájszűkületnek. Ilyenkor a gyomorból a vékonybél felé vezető kapu nem nyílik normálisan, ebből következik, hogy nem engedi át az ételt.
Csuklás
Evés után a születést követő első hónapokban sok kisbaba csuklik. Ennek többnyire semmilyen különösebb jelentősége nincs. A lényeg, hogy etetés után mindig böfögtessük meg a babát, nehogy a bennmaradt levegő okozza a dolgot. Ha a csuklás makacsnak bizonyult, itassuk teával a csecsemőt. Természetesen forduljunk orvoshoz, ha a csuklás nem akar abbamaradni hosszú idő után sem.
Hasmenés
Az első 1-2 évben a babák gyomra, belei még érzékenyebbek. Ha már adunk főzelékfélét, amiatt is bekövetkezhet hasmenés. Ekkor kell fokozottan odafigyelnünk a tisztaságra, a fertőtlenítésre, mert olyan kórokozók is betegségeket okozhatnak, amelyekkel szemben később már védettséget szerez a gyerek. Tanácsos a csecsemő székletét figyelnünk, mert így ki tudjuk szűrni az esetleges megbetegedéseket. Ha például a széklettel egy ideig minden rendben, majd hirtelen híg lesz, gyanakodhatunk bélfertőzésre. Komolynak számít a hasmenés, ha a széklet vízszerű, genny vagy vér van benne, a gyerek hány, és a láza 38°C-o felüli. Ekkor a csecsemőnek mindenképp kezdjünk el teát adagolni, míg az orvos megérkezik. Enyhe hasmenés esetén is mindenképp forduljunk orvoshoz, viszont míg a gyerekkel eljutunk a rendelőbe, tegyünk azért, hogy a baba ne érezze rosszabbul magát! Ha a csecsemő még szopik, szoptassuk tovább. Ha már szilárd ételen él, azt ne adjunk neki, míg orvos nem látta mi a probléma. Tehéntejes táplálás esetén is adhatunk tejet a gyereknek, csak jobban hígítsuk fel, mint addig.
Székrekedés csecsemőknél
Minden gyereknek természetes ritmusa van a székelésben is. Nem kell sem aggódni, sem erőltetni a babát, ha például csak kétnaponta van széklete. Általánosabban fordul elő székrekedés mesterségesen táplált csecsemőknél. Székrekedésről akkor beszélhetünk, ha a gyerek csak nagy nehézséggel tudja kipréselni magából a székletet. Ha ezt tapasztaljuk, vigyük orvoshoz! A problémát általában gyógyszer nélkül is meg lehet oldani, jót tehet a csecsemőnek, ha szilvát, szilvalevet, kamillateát adunk neki. Előfordul, hogy a széklet kicsi, kemény bogyók formájában ürül. Ez lehet tehéntejes táplálás miatt, de bármi okozhatja, mikor már szilárd étellel etetjük a gyereket. Ez a vastagbél görcsös állapota miatt fordul elő, mert ilyenkor a széklet vissza van tartva, és végül apró bogyókká száradva ürülnek a végbélből. Néha segít, ha ilyenkor változtatunk a tehéntej higításán, de jót tesz, ha sűrűbben adagolunk gyümölcsöt a gyereknek.