Cukor
A cukor, természetesen sok formában (tejcukor, szacharóz, maltóz, stb.) az emberi szervezet legfontosabb energiaforrása, ezen kívül a vázanyag alkotásában van szerepe. A csecsemő cukorhoz az anyatejfogyasztással juthat, de van a gyümölcsökben is, ami a megfelelő tápláláshoz szükséges.
Fehérjedús táplálékok
A fehérje az élő szervezetben előforduló nagy molekulatömegű anyag, aminosavakból épül fel, a szervezet legfontosabb építőanyaga. Az állati fehérjék teljes értékű fehérjék. Egy gyerek fehérjeszükséglete sokkal nagyobb, mint egy felnőtté. A növényi eredetű fehérjék nem teljes értékűek, ezért a csecsemő táplálására csak úgy alkalmasak, ha azonos étkezésen belül állati fehérjével kiegészítjük, komplettáljuk az ételt. Ha csecsemőkorban nem megfelelő a fehérjebevitel, megáll a tömeg- és a hossznövekedés, csökken az ellenanyagok mennyisége, ezért a baba betegségekkel szemben kevésbé lesz ellenálló, sorvadni kezdenek az izmok is. A csecsemő főzelékét az ötödik-hatodik hónaptól kezdve egészítjük ki fehérjével, például hússal, túróval, sajttal. Az első év vége felé már adhatunk tojássárgáját is a babának.
Konzerv
Az ún. bébiételek teljesen egyenértékűek (néha jobbak), mint a frissen főzöttek, alkalmazásuk igen egyszerű. Vannak közöttük tejjel készültek, csak zöldségesek, hússal készítettek, rengeteg a variáció.
Tápszer
Bár a korszerű technológiával készült tápszerek összetétel, emészthetőség, felszívódás, felhasználás szempontjából megközelítik az anyatejet, biológiai értékük biztosan nem azonos. Tápszer adagolását mindenképp beszéljük meg a védőnővel, orvossal.
Tej
Csecsemőknél, amíg az immunrendszer még javában formálódik, az immunvédelmet az anyatejben levő anyagok szolgáltatják. Az anyatej fehérje-, szénhidrát-, zsír-, ásványisó-összetétele biztosítja legjobban a fiatal csecsemő részére a testépítéshez és működéshez szükséges építőköveket, anyagokat. Amennyiben az anyatejes táplálás nem megoldható, tehéntejet is adhatunk a csecsemőnek. Ha az anyatejhez hasonlót szeretnénk, akkor a tehéntejet hígítanunk kell, mert több benne a fehérje, és hozzá cukrot szükséges adagolni. A felforralt tehéntejet vízzel kell a kétszeresére hígítani, és decinként egy kávéskanál cukor kell hozzá. Más lehetőség, hogy vannak édesanyák, akiknek túl sok a teje, ezt le szokták fejni, és leadni a gyűjtőállomásokon. Orvosunktól vagy a védőnőtől érdeklődhetünk ez ügyben.
Zöldségfélék
A harmadik-negyedik hónapban az anyatejes tápláláson kívül bevezetjük a főzelékeket. Az ötödik hónaptól kezdve a főzelékeket már világos rántással készíthetjük, és sajttal, túróval, májjal, tojássárgájával, húspürével komplettáljuk. Egyszerre csak egyféléhez szoktassuk a csecsemőt! Eleinte turmixgéppel dolgozzuk meg a főzeléket, majd hogy a rágáshoz szoktassuk a gyereket, egy-egy darab jól megfőtt, de le nem turmixolt zöldségdarabot hagyjunk meg, amire figyelmeztetjük a babát. Így lassan megtanul rágni is, és nem csak nyeli az ételt.
A zsírok energiaforrások, ugyanakkor bizonyos vitaminokhoz szükségeltetik zsír jelenléte, mert csak ebben oldódnak. A zsír fehérjéhez kapcsolódva a szervek, az idegrendszer építőanyaga. A zsírpárna a hőleadást gátolja. A zsír hiányát vagy a zsírszegény étrendet a csecsemő egy-két hétig jól tűri, ezután viszont mutatkozhatnak a zsírban oldódó vitaminok hiányának tünetei. Az anyatej tartalmaz zsírt, külön zsiradékot az ötödik-hatodik hónapban tegyünk a csecsemő főzelékébe. Kezdetben egészen keveset, majd fokozatosan emeljük az adagot.