A fiúk
Fiúknál kb. 13-15 éves korban a herék tesztoszteront kezdenek termelni, majd azt a vérbe ürítik. E hormon hatására fejlődik a fiúgyermek férfivá. Megnő, kiszélesednek a vállai, nőnek a nemi szervei, s ágyékán, a hónalján, állán, a felső ajka felett kinő az első szőrzet. Pubertáskorban a fiú elkezd mutálni, hiszen a gége növekedésével megnyúlnak a hangszálai, a hangja mélyül.
A lányok fejlődése
A pubertás előtti életszakaszban számtalan változás áll be. A kislány mellei kezdenek kidudorodni, a pigment raktározás hatására a mellbimbó sötétebbre színeződik, ezt követően fejlődik ki a mell mirigyállománya. A szeméremtájékon és a hónaljban elkezd nőni a szőrzet, a derék keskenyebb lesz, a fiatal lány fokozatosan nővé serdül. A mell fejlettsége arra vezethető vissza, hogy a petefészek női hormonokat termel, amelyeket ösztrogéneknek vagy foligkulin hormonoknak neveznek. Ezek a nemi hormonok befolyásolják a havi vérzés megindulását is. Mind a mell fejlettségét, mind a menstruáció megindulását a petefészek hormonürítése befolyásolja. A mell a menstruáció megindulása előtt fejlődik ki.
A változásbeli különbségek
A serdülőkor egyre korábban jelentkezik a civilizált országokban. A múlt században 16 éves kor körül volt a menarche (az első menstruáció ideje), akkor férjhez is adták a lányt. Napjainkban már 12 éves korban, általános iskolában bekövetkezik a testi érettség. Fiúknál ugyanígy kimutatható a fejlődés felgyorsulása. Számos kutatási eredmény igazolta, hogy a felgyorsult serdülőkori fejlődés egyik oka a táplálkozás változásaiban keresendő. Napjainkra ugyanis megváltozott a vitaminbevitel mennyisége. Ezen kívül különböző orvosok azt vallják, hogy a mesterséges fény megnövekedése a tobozmirigyen keresztül befolyásolja a hormontermelés szintjét. Tévénézés és számítógépezés hatására a szervezetben csökken a melatonin hormon termelése. Az alvást, valamint a pubertáskor beálltának kezdetét is befolyásoló hormon szintje e tevékenységek megszűnésekor újból emelkedik.
Pattanások
A nemi hormonok hatására a bőr is megváltozik. A faggyúmirigyek, amik normális esetben védőanyagot választanak ki, fokozottabb működésre állnak át. A bőr zsírossá válik. Az arcon apró vörös vagy szederjes foltok jelennek meg. Néha ráterjednek a nyakra, a vállakra, a mellkasra és a hátra is. A pattanások kinyomása bőrsérüléseket és tályogokat okoz, amelyek csak hetek múlva gyógyulnak be. Egyes pattanások maguktól eltűnnek ugyan, de helyettük újabbak jelennek meg. Vannak pattanások, amelyek hosszú idő alatt, vörhenyes heggel gyógyulnak. Serdülőkorban a bőr ápolása napi feladat. A bőrt gondosan le kell mosni szappanos vízzel, majd alaposan megszárítani. A pórusösszehúzó szappanok és krémek jó hatásúak lehetnek. A kamaszkori pattanásosság olykor évekig elhúzódik. A kezelt, jól ápolt bőr állapota javulhat.