húsos levelű dísznövény, magas hajtásokon növő virágokkal. Minden része mérgező. Az agavé mérgezés tünetei: hányinger, hasmenés, hasi fájdalom, a só- és vízháztartás, valamint a sav-bázis egyensúly zavara a mérgezés tünetei. Az agavé mérgezés kezelése: tüneti kezelés alkalmazható.
Több változatban ismert, magas termetű, vastag levelű dísznövény. Mérgező része a levél. Az áloé mérgezés tünetei: hasi fájdalom, véres széklet, a gyomornyálkahártya vérzéses gyulladása, vesegyulladás. A halálos dózis: 10 gramm. Az áloé mérgezés kezelése: általános, tüneti kezelést igényel.
Díszcserje aranysárga virágzattal. Apró, barna, babszerű, édes ízű magjai hosszúkás terméshüvelyben találhatóak. Virágjai és éretlen, zöld termése, illetve magjai erősen mérgezőek. Az aranyeső mérgezés tünetei: a gyomorba jutást követően félórán belül émelygés, izgatottság lép fel. A szájban, torokban és gyomortájékon fájdalom érzet, fejfájás, hosszan tartó véres hányás tapasztalható. A kitartó hányás rendszerint eltávolítja a méreganyag anyag részét. Súlyos esetben légzésbénulás is beállhat. Az aranyeső mérgezés kezelése: ha spontán hányás nem következik be, azonnali hánytatás és gyomormosás szükségeltetik.
örökzöld dísznövény, rózsaszínű virágokkal. Levelei, virágai mérgezőek. A babérrózsa mérgezés tünetei: érintése bőrkiütéseket okoz, lenyelése után a száj és a garat érzéstelenítődik, fejfájás. 2-5 óra múlva émelygés, erős, kínzó hányás, szívritmuszavar, légzési nehézségek, szívmegállás. A babérrózsa mérgezés kezelése: azonnali hánytatás, aktív szén, tüneti kezelés alkalmazható.
Gyomnövény, szára és levelei szőrösek. Virága piszkossárga-ibolya színű. Az egész növény igen mérgező, tropánvázas alkaloidokat tartalmaz. A bolondító beléndek mérgezés tünetei: rövid idő múlva szapora légzés, szomjúságérzet, szájszárazság és pupillatágulás. Légzésbénulást, halált okoz. A bolondító beléndek mérgezés kezelés: hánytatás, aktív szén, gyomor- és bélmosás ajánlott. Lázcsillapítók adása nem tanácsos.
Vadon is termő, fákra, sziklákra kapaszkodó örökzöld növény. Az egész növény, de különösen keserű ízű bogyói mérgezőek.
A borostyán mérgezés tünetei: a tünetek nem jellegzetesek. Enyhébb esetben gyomorirritáció, hányás, fejfájás, esetleg skarlátszerű kiütések lépnek fel. Súlyos mérgezés: központi idegrendszeri izgalmat, majd gátlást, erős hányást és hasmenést vált ki.
A borostyán mérgezés kezelése: aktív szén, gyomormosás, tüneti ellátás szükséges.
A növény föld feletti része, főként a bogyó mérgező hatású. A burgonya mérgezés tünetei: gyomor-és bélgyulladás, kábultság, torokkaparás, lassuló vagy szapora pulzus, láz. A burgonya mérgezés kezelése: azonnali hánytatás szükséges, utána aktív szenes gyomormosás, folyadékpótlás, keringés- és légzésfenntartás szükséges.
Közismert foltos levelű szobai dísznövény. Az egész növény mérgező, még a levélcsúcsokon összegyűlő , harmatcseppszerű folyadék is. A buzogányvirág mérgezés tünetei: a nyálkahártya vörössé és duzzadttá válik, égető fájdalom érzet, bőséges nyálképződés, esetleg napokig tartó hangképzési és nyelési zavar. A gyomorban felmaródások is keletkezhetnek. Előfordulhatnak szívpanaszok és keringési rendellenességek is. A buzogányvirág mérgezés kezelése: mérgezés esetén bőséges folyadékbevitel és tüneti kezelés alkalmazható. A panaszok 3-4 hét alatt szűnnek meg.
Fehér vagy ibolyaszínű virágai kellemetlen szagúak. Az egész növény, de különösen levelei és magvai erősen mérgezőek. A csattanó maszlag mérgezés tünetei: a tünetek hamarosan jelentkeznek, szapora légzés, izgatottság, hallucináció, bénulás, légzésbénulás. A csattanó maszlag mérgezés kezelése: hánytatás, aktív szenes gyomormosás életmentő lehet. Lázcsökkentő gyógyszerek adása nem javallott.
Föld feletti része mérgező. A csikorka mérgezés tünetei: émelygést, hányást, véres hasmenést, veseirritáció, szívműködési és légzési zavart okoz. A látóképesség károsodhat, légzésbénulás és szívmegállás is bekövetkezhet. A csikorka mérgezés kezelése: hánytatás, aktív szén adása szükséges. Sok teát kell itatni a mérgezettel és tüneti kezelés alkalmazható.
Levelei és kérge is mérgező, de az érett magok a legveszélyesebbek. A csíkos kecskerágó mérgezés tünetei: megkésve, néha 12-18 óra múlva jelentkeznek. Gyomor- és bélirritáció, émelygés, hányás, hidegrázás, keringési zavarok léphetnek fel. Károsodik a vese és a máj. Súlyos esetben tudatvesztés és halál is beállhat. A csíkos kecskerágó mérgezés kezelése: hánytatás, aktív szén, gyomormosás, tüneti ellátás szükséges.
dísznövény vöröses virágokkal. A magok rendkívül mérgezőek. A csodafa mérgezés tünetei: két óra, de néha csak napok múlva jelentkeznek. Kezdetben égető érzés a szájban, majd émelygés, szédülés, verejtékezés, véres hányás, vizes hasmenés, vérvizelés, szívmegállás várható. A csodafa mérgezés kezelése: azonnali aktív szenes gyomormosás indokolt, esetleg sós hashajtó. A továbbiakban pedig tüneti kezelés alkalmazható.
Magas termetű, termesztett növény, főként erős méregnek számító nikotint tartalmaz. A dohány mérgezés tünetei: sápadt arc, remegés, fejfájás, kábultság, émelygés, hányás. Súlyos mérgezés esetén kólikaszerű görcsök, hasmenés, légzésbénulás.
A dohány mérgezés kezelése: szájon át való mérgezésben azonnal aktív szén, gyomormosás, tüneti kezelés szükséges. Enyhe esetekben egy erős, forró kávé sokat segíthet.
Cserjeszerű növény, bogyói és levelei mérgezőek. Az ebcseresznye mérgezés tünetei: a mérgezési tünetek már öt bogyó elfogyasztása után jelentkezhetnek és elsősorban a gyomor-bél traktust érintik: hányás, véres hasmenés, magas láz, szívritmus- és légzészavar. Gyermekeken halálos mérgezés is előfordul. Az ebcseresznye mérgezés kezelése: aktív szén nyálkaanyagok adhatók, hánytatás csak a mérgezés után közvetlenül javallott.
Félcserje. Virágai ibolyaszínűek, bogyóiban fehér vese alakú magok találhatóak. Leginkább az éretlen bogyók és a leveles részek a veszélyesek. Az ebszőlő csucsor mérgezés tünetei: kaparó érzés a torokban és a garatban, hányás, erős gyomor- és bélirritáció, hasmenés, fejfájás. Súlyos esetben bénulás, légzésbénulás következhet be. Az ebszőlő csucsor mérgezés kezelése: hánytatás, aktív szén, gyomormosás, folyadék- és elektrolitpótlás, keringés- és légzéstámogatás szükséges.
Örökzöld cserje, fehér virágokkal. Csonthéjas, bogyószerű termése két ibolyaszínű magot tartalmaz. Főként a bogyók és a levelek okoznak mérgezést. A fagyal mérgezés tünetei: erős bőrirritatív hatása van. Ekcémaszerű bőrelváltozásokat okoz. A szájon át való mérgezés esetén a gyomor és a bélcsatorna károsodik elsősorban. Hányás, vízszerű hasmenés. Súlyos esetekben szívpanaszok, keringési rendellenességek, vesekárosodás és halál is bekövetkezhet.
A fagyal mérgezés kezelése: hánytatás, aktív szén szükséges, súlyos esetben gyomormosás, folyadékpótlás és tüneti kezelés indokolt.
A bolondító beléndekkel és a nadragulyával rokon növény. Levelei és gyökere erősen mérgező. A farkasbogyó mérgezés tünetei: arcpír, száj- és torokszárazság, szapora pulzus, pupillatágulás. Látás- és beszédzavar, nyelési nehézség, lázas állapot, végül nagymértékű testhőmérséklet csökkenés. A farkasbogyó mérgezés kezelése: hánytatás, gyomormosás, aktív szén bevitele szükséges. A lázcsökkentést minden esetben gyógyszer nélkül ajánlatos megkísérelni.
Alacsony termetű bokor, rózsaszín virágokkal. A mérgező anyagok a kéregben és a gyümölcsben fordulnak elő. A farkasboroszlán mérgezés tünetei: külsőleg erősen irritatív hatású, bőrvörösödést, hólyagképződést okozhat. Szomjúságérzet, nyál- és orrfolyás, kötőhártyagyulladás, hányás, véres hasmenés. A farkasboroszlán mérgezés kezelése: hánytatás, aktív szén, gyomormosás, folyadékbevitel. Hideg borogatás.
Magas termetű fa, kellemes illatú fehér virágokkal. Mérgező fehérjéket tartalmaz. Az ágvégek, a kéreg és termés okozhat mérgezést. A hamisakác mérgezés tünetei: egy óra múlva jelentkeznek émelygés, hányás, görcsök és sokk formájában. A hamisakác mérgezés kezelése: hánytatás, aktív szén adása, folyadékpótlás, keringtetés támogatásra is szükség lehet.
Főként lombos fák ágain előforduló, gömbölyű, bokorszerű képződményeket kialakító félélősködő növény. Az összes része mérgező. A fehér fagyöngy mérgezés tünetei: erős nyálkahártya-irritációt okoz, hasmenés, hányás, szapora, majd lassuló légzés. A fehér fagyöngy mérgezés kezelése: tüneti kezelés alkalmazható. A szívműködés és a vérkeringés ellenőrzése fontos.
Az első tünetek: tüsszentés inger, könny- és nyálfolyás, égető-kaparó érzés a szájban és torokban, émelygés, hányás, hasmenés, hasfájás, később az egész testre kiterjedő bizsergés. Még később a szív- és érrendszer károsodik, szívmegállás, légzésbénulás, majd halál. A fehér zászpa mérgezés kezelése: azonnali hánytatás, aktív szenes gyomormosás után keringés fenntartás, lehűlés elleni védelem. Kórházi kezelést igényel minden esetben.
Az éretlen bogyók leginkább, de az érett hajtások is toxikusak. A fekete csucsor mérgezés tünetei: általában 1-3 óra múlva jelentkeznek, émelygés, erős hasmenés, hasfájás, hányás, légzési nehézségek, bénulás, szívmegállás. A fekete csucsor mérgezés kezelése: hánytatás, aktív szén, gyomormosás életmentő lehet. Ezután tüneti kezelés alkalmazható, fontos a keringés, a légzés fenntartása.
Egérvizelet szagú növény. Friss állapotban minden része erősen mérgező, szárítással csökken a toxikus anyagok mennyisége. Alkaloidjai bőrön keresztül könnyen felszívódnak. A foltos bürök mérgezés tünetei: égető érzés a szájban és a garatban, verejtékezés, látás- és hallászavar, gyengeség. Nagy dózisban émelygést, hányást, hasmenést, hőmérséklet csökkenést, majd a lábaknál kezdődő bénulást okoz, miközben a tudat végig ép marad. A foltos bürök mérgezés kezelése: azonnali hánytatás, aktív szenes gyomormosás, sós hashajtás. Két órás túlélés után a prognózis jó.
Lágyszárú növény, melynek minden része erősen mérgező, különösen gyökértörzse, levelei és édeskés ízű bogyói. A foltos kontyvirág mérgezés tünetei: nyálkahártya irritáció, szájüregi fájdalom, nyelvduzzadás, hányás, hasmenés, pupillatágulás, szívritmuszavar, kóma. A foltos kontyvirág mérgezés kezelése: aktív szén, meleg tea adható, súlyos esetben gyomormosás.
Mezei gyomnövény, sárga, aromás illatú, keserű ízű virágokkal. A gilisztaűző varádics mérgezési tünetei: gyomor- és bélgyulladás, epilepsziás görcs, szívritmus- és látászavar, máj- és vesekárosodás. Vérkeringés leállás és légzésbénulás miatt órákon bekövetkezhet a halál. A gilisztaűző varádics mérgezés kezelése: a mérgezettet hánytatni kell, aktív szenes gyomormosás, majd sós hashajtás, folyadékpótlás, tüneti kezelés szükséges.
Méreganyagai nem teljesen ismertek. Nagyobb mennyiségű nyers gyümölcs mérgezést okoz. A gyalogbodza mérgezés tünetei: égető érzést okoz a szájban, hányás, fejfájás és véres hasmenés, esetleg tudatvesztés is előfordulhat. A gyalogbodza mérgezés kezelése: a mérgezett ellátása azonnal aktív szénnel kezdhető és gyomormosás szükséges. A keringés megfigyelése fontos.
Sárgásfehér, barna erezetű virágai gyapjasak. A növény minden része erősen mérgező. A gyapjas gyűszűvirág mérgezés tünetei: 1-3 órán belül kezdenek jelentkezni hányás, látászavar, szívritmuszavar, központi idegrendszeri és légzőszervi tünetek, szívmegállás. A gyapjas gyűszűvirág mérgezés kezelése: hánytatás indokolt, aktív szén és tüneti ellátás alkalmazható.
15-90 perc múlva jelentkeznek, égető érzés a szájban és a torokban, émelygés, bőséges nyálfolyás, hányás, hasfájás, hasmenés, kábultság, dühöngési rohamok, tudatvesztés. Heves görcsrohamok után 1-2 órán belül légzésbénulás miatt következik be a halál. A gyilkos csomorika mérgezés kezelése: az orvosi beavatkozás gyorsasága döntő jelentőségű. Fontos a görcsök megszüntetése.
Magas termetű bokor, virága fehér, csonthéjas termése vörös színű magot rejt. Főként a bogyók toxikusak.
A kányabangita mérgezés tünetei: hányinger, gyomor- és bélgyulladás, erős hasmenés.
A kányabangita mérgezés kezelése: aktív szén, súlyosabb esetben gyomormosás, tüneti kezelés. Folyadékpótlásról rendszerint gondoskodni kell.
kerti dísznövény, sötét- vagy ibolyakék színű virágokkal. Gyökérgumója és levelei tartalmazzák a legtöbb mérgező alkaloidot. A kék sisakvirág mérgezés tünetei: néhány perc, de legkésőbb egy órán belül jelentkeznek. Égető érzés a szájban, bizsergés a kéz és a láb ujjain, majd az egész test felületen. Verejtékezés, hidegrázás, hányás, görcsös hasmenés, szabálytalan légzés, vérnyomásesés. A kék sisakvirág mérgezés kezelése: hánytatás, aktív szén, sós hashajtás, folyadékpótlás, intenzív tüneti kezelés.
Az egész mérgező. A kerti ruta mérgezés tünetei: erős bőr- és nyálkahártya-irritációt okoz. Nagy mennyiségben károsítja a májat és a vesét. A kerti ruta mérgezés kezelése: általános eljárás, tüneti kezelés alkalmazható.
Méreganyaga a barna, vese alakú, érdes felületű magokban van jelen. A konkoly mérgezés tünetei: kaparó érzés a szájban és a torokban, émelygés, hányás, hasmenés, keringési zavarok. Súlyos esetben légzésbénulás is bekövetkezhet. A konkoly mérgezés kezelése: hánytatás, aktív szén bevitele, tüneti kezelés.
Virágai ibolyaszín árnyalatúak, gyökértörzse barna színű. A friss növény zöld része mérgező. A kökörcsin mérgezés tünetei: érintése égető, fájdalmas bőrvörösödést, hólyagképződést, szövetpusztulást okozhat. Lenyeléskor véres hasmenéssel járó gyomor- és bélártalom. Émelygés, hányás, szédülés, görcs, vesegyulladás is várható. A dózistól függően 1-2 napon belül bekövetkezhet a légzésbénulás miatti halál. A kökörcsin mérgezés kezelése: a gyomortartalom eltávolítása, aktív szén és nyálkaanyagok bevitele, folyadékpótlás.
Magjai gesztenyebarnák, rendkívül keserűek. Mérgező anyagokat az egész föld feletti rész, főleg magok tartalmaznak. A közönséges farkasalma mérgezés tünetei: szájon át hányást, görcsös gyomor- és bélirritációt, pulzusgyorsulást, vérnyomáscsökkenést, vesekárosodást, kómát okoz. A közönséges farkasalma mérgezés kezelése: aktív szén, folyadékpótlás, tüneti kezelés szükséges.
Kacsokkal kapaszkodó növény, apró, fehér virágokkal. Gyökere, bogyója és magja erősen mérgező. A közönséges földitök mérgezés tünetei: bőrrel érintkezve gyulladást, hólyagképződést, fekélyesedést okoz. Szájon át hányás, véres hasmenés, kólika, testhőmérséklet csökkenés, szédülés, veseirritáció, bénulás, terheseken vetélés. A közönséges földitök mérgezés kezelése: azonnali hánytatás, aktív szén gyomormosás, folyadékpótlás. Keringés fenntartás és tüneti kezelés indokolt.
Kis termetű fa vagy cserje zöldesfehér virágokkal. Mérgezést éretlen gyümölcse, friss kérge vagy a levelek okozhatnak. A kutyabenge mérgezés tünetei: gyomor- és nyálkahártya-irritáció, hányás, kólika, véres hasmenés, súlyos esetben ájulás.
A kutyabenge mérgezés kezelése: hánytatás, aktív szén és nyálkaanyagok bevitele, folyadékpótlás, megfigyelés szükséges.
Magasra növő, örökzöld fa vagy cserje, fehér virágokkal. Bogyói, kisebb mértékben levelei is mérgezőek. A magyal mérgezés tünetei: súlyos gyomor- és bélhurutot okoznak hányással, hasmenéssel, ezenkívül aluszékonyság, szívritmuszavar, vesekárosodás. A magyal mérgezés kezelése: mérgezés esetén aktív szén adása, gyomormosás, sós hashajtás, bőséges folyadék bevitele. Keringésfenntartás szükséges.
leginkább fehér virágai, bogyói és levelei tartalmaznak mérget. A májusi gyöngyvirág mérgezés tünetei: elsősorban émelygés, gyomor- és bélrendszeri panaszok. Szívpanaszokra minden esetben indokolt figyelni. A májusi gyöngyvirág mérgezés kezelése: hánytatás, aktív szén- és nyálkatartalmú anyagok bevitele, tüneti kezelés alkalmazható.
Magas termetű kerti dísznövény, amelynek szára, levelei és éretlen termése mérgező. A medvetalp mérgezés tünetei: érintése bőrvörösödést, súlyos bőrgyulladást, hólyagképződést, esetleg maradandó pigmentációt okoz. Erős napfény és nedves bőr fokozza a tünetek súlyosságát. A medvetalp mérgezés kezelése: a hosszú ideig, akár több hétig tartó panaszok bőrgyógyászati kezelést igéynelnek.
Napfényes cserjésekben termő gyomnövény, gyökere mérgező. A méreggyilok mérgezés tünetei: hasmenés, húgyhólyag- és veseirritáció, szívműködés-lassulás, légzésbénulás. A méreggyilok mérgezés kezelése: aktív szén, sok folyadék, hashajtó adható, súlyosabb esetben gyomormosás.
Az egész növény erősen toxikus. A petrezselyemmel összetévesztve súlyos mérgezéseket okoz. A mérges ádáz ördögpetrezselyem mérgezés tünetei: egy órán belül jelentkeznek. Hányás, hasmenés, hasi fájdalom, nyugtalanság, rosszullét. Súlyos esetben tudatzavar, pupillatágulás, szívritmuszavar, légzésbénulás. A mérges ádáz ördögpetrezselyem mérgezés kezelése: enyhe mérgezésben hánytatás javallott, súlyosabb esetben aktív szenes gyomormosás, sós hashajtás.
A levelek érintése szenzibilizálódást (allergiás tüneteket) okoz, 2-5 napos lappangás után a test felületeken hónapokig tartó bőrvörösödés, hólyagképződés figyelhető meg, amelyet erős viszketegség és láz kísér. Szembe jutva súlyos szaruhártya-károsodást okoz. Szájon át való szervezetbe jutása émelygést, hányást, hasmenést okozhat. A mérges szömörce mérgezés kezelése: a bőrre jutott méreganyagot ólomacetát híg, alkoholos oldatával lehet semlegesíteni. Orális mérgezésben gyomormosás, sós hashajtás, tüneti kezelés.
Harang alakú sárgás-barnás virágai, bogyótermése ibolyaszínű nedvet tartalmaz. Az egész növény erősen mérgező. A nadragulya mérgezés tünetei: 15-30 perc múlva jelentkezik, szájszárazság, pupillatágulás, látászavar, pulzusgyorsulás, bőrvörösödés. Nagy dózis dühöngési rohamokat, sírógörcsöt vált ki. A nadragulya mérgezés kezelése: azonnali hánytatás, aktív szenes gyomormosás. Gyógyszer nélküli lázcsökkentés szükséges. Egy nap után a túlélés valószínű.
Bokor vagy fatermetű díszcserje, termése tobozbogyó. Mérgező anyagai nagyobb mennyiségben a fiatal hajtásokban és a tűlevelekben vannak jelen. A nehézszagú boróka mérgezés tünetei: külsőleges hatásra súlyos bőrelváltozások várhatók, szájon át hányást, véres hasmenést, vérvizelést, súlyos gyomor- és bélkárosodást okoz. A mérgezett vizelet ibolya illatú. A nehézszagú boróka mérgezés kezelése: aktív szenes gyomormosás, továbbiakban a görcsök tüneti kezelése.
Hatásai 2-6 óra múltán jelentkeznek. Égető, viszkető érzés a szájban, nyelési nehézség, émelygés, majd később heves hasgörcs, habos, véres hasmenés, görcsök, felfelé haladó bénulás. 1-3 nap után légzésbénulás. Az őszi kikerics mérgezés kezelése: azonnali hánytatás, aktív szenes gyomormosás, hashajtás, folyadékpótlás. A méreganyag eltávolítására csak a mérgezés bekövetkezése után csak rövid idő után van remény.
Kizárólag a csonthéjas termésekben található mag mérgező, a gyomorban az enzimhatásra végbemenő lebontás ciánmérgezéshez vezethet. Az őszibarackfa mérgezés tünetei: kábultság, hangszalagbénulás, rángások, kóma, szívmegállás, légzésbénulás. Halálos mérgezést gyermekeknél 5, felnőtteknél 30 mag okozhat. Az őszibarackfa mérgezés kezelése: intenzív ellátás szükséges.
vadon termő növény. A pirítógyökér mérgezés tünetei: helyileg bőrvörösödést, bőrgyulladást, hólyagképződést okoz. A szájon át való mérgezés hányingert, égető érzést okoz a szájban. Nagyobb mennyiségben az alsó végtagok bénulását okozhatja. A pirítógyökér mérgezés kezelése: hánytatás, aktív szén, sós hashajtás és nyálkaanyag adagolás, súlyosabb esetben tüneti kezelés alkalmazható.
Virága piros vagy rózsaszínű. A növény egésze erősen mérgező. A piros gyűszűvirág mérgezés tünetei: hányinger, hányás, látászavar, szívritmuszavar. A központi idegrendszert és a légzőrendszert is érinti a mérgezés. A piros gyűszűvirág mérgezés kezelése: hánytatás, aktív szén, tüneti ellátás szükséges.
magas termetű díszcserje, sárga virágokkal, amelynek hüvelytermésében vese alakú, barna színű lapos magok vannak. leginkább ezek és a levelek a mérgezőek. A pukkanó dudafürt mérgezés tünetei: erős hányinger, majd hányás, gyomor- és bélgyulladás, kólikaszerű hasfájás. A pukkanó dudafürt mérgezés kezelése: aktív szén és tüneti kezelés szükséges, a folyadék- és elektrolitpótlás igen fontos.
díszcserje, sárga virágokkal. Magjai mérgezőek. A sárga akác mérgezés tünetei: émelygés, hányás, gyomorpanaszok és bélbántalmak. A sárga akác mérgezés kezelése: hánytatás, aktív szén, gyomormosás, tüneti kezelés ajánlott.
Dekoratív dísznövény. Hüvelyes termése és magjai mérgezőek. A sárga csillagfürt mérgezés tünetei: kettőnél több hüvely elfogyasztása gyermekeknél hányást, bélgörcsöket, bénulást, szívritmuszavart okozhat. Máj- és vesekárosító hatással szintén számolni kell. A sárga csillagfürt mérgezés kezelése: általános eljárás szerint ellátás, tüneti kezelés alkalmazható.
Erős illatú, virágos növény. Minden része, de főként hagymája mérgező. A sárga nárcisz mérgezés tünetei: külsőleg gyulladásos bőrpanaszokat okozhat. Oralis mérgezéskor émelygést, órákig tartó hányást, hasmenést, verejtékezést okoz. Nagyobb mennyiségben halálos végű mérgezés léphet fel. A sárga nárcisz mérgezés kezelése: hánytatás, aktív szén bevitele, tüneti kezelés szükséges.
A növény minden része mérgező. A tavaszi hérics mérgezés tünetei: elsősorban a gyomor- és bélirritációval kapcsolatos tünetek jelentkeznek: émelygés és hasmenés. A tavaszi hérics mérgezés kezelése: hánytatás után aktív szén javallott, majd tüneti kezelés.
Örökzöld tűlevelű cserje vagy fa. Levelei, hajtásai, kérge és termése erősen mérgező. A tiszafa mérgezés tünetei kb. 12 óra múlva jelentkeznek. Hányás, hasfájás, szédülés, pupillatágulás, tudatvesztés, szívritmuszavar, vérnyomásesés, kóma, légzésbénulás. Nagyon súlyos mérgezés 5 perc alatt halállal végződik. A tiszafa mérgezés kezelése: aktív szén, hánytatás, gyomormosás, intenzív ellátás.
Örökzöld, bokorszerű fa, kerti dísznövényként ültetik. Mérgező hatású anyaga leginkább a levelekben található meg. A tujafa mérgezés tünetei: külsőleg - a bokor nyírásakor - súlyos bőrirritációt okozhat. A szervezetbe jutva erős gyomor- és bél-irritánsként viselkedik. Hosszan tartó görcsöket, tudatvesztést okozhat, illetve máj-, vese- és nyálkahártya-károsodást idézhet elő. A tujafa mérgezés kezelése: hánytatás, aktív szenes gyomormosás, hashajtás, folyadékpótlás szükséges. Súlyosabb esetben görcsoldás és légzésfenntartás is a teendők közé tartozik. A bőrártalom szakorvosi ellátást igényel.
Sárga virágú, vadon termő növény, amelynek minden része mérgező. A vérehulló kecskefű mérgezés tünetei: a tejnedv a bőrrel érintkezve kiütéseket okoz. A szájon át való mérgezés az egész emésztőrendszert kikezdi, hányás, szapora légzés, keringési elégtelenség, esetleg vesekárosodás, kóma. A vérehulló kecskefű mérgezés kezelése: nagyobb dózis bejutása esetén hánytatás, aktív szenes gyomormosás, hashajtás tüneti kezelés.
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)