Gyógyászati felhasználása sokrétű. A felforrósított szemeket zacskóban a vesetájékra kötik, elhajtja a veseköveket, fokozza a vizelet kiválasztását. ugyanilyen módon alkalmazva megszünteti a hátfájást, elhajtja a halott magzatot, gyógyítja a sárgaságot és a vízkórságot is. Bélférgek ellen is használják. Az egy napig ecetben áztatott mag levéből éhgyomorra fogyasztanak - növeli a nemzőszervek működését is. Ám mértékkel kell fogyasztani, mert nagyon megdolgoztatja a vesét és gyomorfájást okoz.
Leveleinek főzetét köhögés ellen, gyökerének forrázatát pedig étvágyjavítónak fogyasztják. Azt tartják, hogy az illata nyugtató hatású, elmulasztja a fejfájást. A kifőtt virágok és levelek borogatásként enyhítik a reumás fájdalmakat.
A lázcsillapító hatású gyökerét gyűjtik. Láz, légszomj, köszvény és epilepszia ellen használjuk izzasztó teaként. A nagy friss leveleket nemcsak ficam és rándult, feltört lábra rakhatjuk fel, de mindenfajta égés és rosszindulatú fekély és égési sérülésre is használhatjuk.
Alkaloidákat, rutint és C-vitamint tartalmaz, a senecionin alkaloida májméreg. A gyógyszeripar vérnyomáscsökkentő, vérzéscsillapító, fájdalomenyhítő szereket állít elő belőle, népi használata uganez, viszont a májmérgezés veszélye miatt csak külsőleg javallt aranyér és fogínyvérzés ecsetelésére. Sebgyógyító, vérzéscsillapító, mérgezést gyógyít, belső vérzést is csillapít, seb- és szemkezelésre, mindhárom életnedv betegségeire
Nyugaton az aloé gélt a sebek és égési sérülések gyógyításában az egyik leghatásosabb gyógyszernek tekintik. A felhígított nedvet naponta fogyasztják enzimserkentő hatásáért. Továbbá kimagasló nőgyógyászati szerepet játszik. A szárított aloé pora az egyik legjobb növényi hashajtónak számít és jót tesz a májnak is. Használjuk a bőr ráncosodása ellen is.
A has melegítésére, a gázképződés megakadályozására ill. a bélszelek kiűzésére az emésztés elősegítésére, a böfögés mérséklésére, a hányinger megszüntetésére és a hasi fájdalmak enyhítésére használják. Hatásos tea készíthető belőle bélgázok, hányinger és felfúvódás ellen ánizsmag, gyömbér, kardamon, fahéj egy-egy csipet porából, még kevesebb őrölt feketeborsból, amit felforralt vízbe vagy forralt tejbe áztatunk.
A virágzás idején júniustól augusztusig kell gyűjteni. Torok- és mandulagyulladásnál igen kiváló hatású. De adhatjuk anginára, szájpenészre és a száj nyálkahártyájának gyulladására. Levele gyógyítja a vérszegénységet, és jó sebekre, javulást hoz reuma, lumbágó, emésztési zavarok, májcirózis, májpangás és lépmegbetegedés esetén is.
Emésztési zavar és savtúltengés, gyomorhurut, vastagbélgyulladás esetén használatos. Ezenkívül a túl bő menstruációs vérzésre általános erősítő a női szaporító-szervrendszer számára, fehérfolyás és a férfi húgycső-váladékozása ellen és bőrbetegségek ellen. Gyógyítja a cirrózist és a májgyulladást és használható általában minden gyulladásra.
Az árnikából elsősorban bőrbe dörzsölhető olajat vagy alkoholos balzsamot készítenek. Sérüléseket, zúzódásokat kezelnek vele nagyon hatékonyan. Belsőleg igen kis mennyiséget homeopatikus adagban szabad csak bevenni, és azt is csak abban az esetben, ha gyakorlott, tapasztalt orvos írja elő.
Árpából nyálkás kását készítenek, és ezt fogyasztják a betegség utáni lábadozás idején, hasmenéskor és vastagbélgyulladás esetén is. A hagyományos kínai orvoslás gyulladásgátló vizelethajtónak használja, ezenkívül epehólyag-problémák enyhítésére, duzzanatok és daganatok leapasztására, és a sárgaság kezelésére.
Az Artemia Salina egy planktonfajta, mely képes a legkritikusabb körülmények, úgymint vízhiány vagy a víz hőmérsékletének szélsőséges ingadozása esetén is életben maradni. Vészhelyzetben - akár évekre is - egyfajta téli álomba merül. Csodálatos módon az emberi szervezet sejtjei energiahordozóként felismerik és felhasználják ezt az ősi energiamolekulát, melyet a kutatók GP4G névre kereszteltek. A GP4G serkenti a sejtaktivitást, a kötőszöveti sejteket (fibroblasztokat) új kollagén és elasztin előállítására készteti, valamint alátámasztja a nedvességkötő hialuronsav termelését és a bőr saját védőlipidjeinek szintézisét.
A magyar népi orvoslásban nem, azonban néhány dél-európai és más országban gyakran alkalmazott gyógynövény. Az olaszok például a levelét, szárát és a gyökerét egyaránt használják. Népi gyógyítóik szerint a növény levelei nyersen vagy forrázatként elkészítve vizelethajtó hatásúak, a szárból forrázással készült 24 órás macerátum pedig reuma és köszvényes fájdalmak enyhítésére alkalmas. A reszelt vagy aprított gyökerekből reuma kezelésére készítenek pakolást. Cipruson szintén reuma elleni szerként ismerik az articsókát.
A népi gyógyászatban étvágyjavító, bélgiliszta elleni, vizelethajtó és hajápoló szerként használatos. A fitoterápiában vizelethajtó, epehólyag-bántalmakat (cholecystopathia) mérséklő, emésztésjavító (digestív), bőrgennyedések (pyoderma) elleni és szájüregi gyulladások (stomatitis) kezelésére alkalmas teakeverékek, valamint szeszes és/vagy ecetes kivonatok alkotórészeként szerepel.
A levesbe tett vagy babfélékhez rakott néhány babérlevél fokozza az ízeket és megelőzi a belekben a gázképződést és az emésztési zavarokat. Külsőleg bátran alkalmazható vászonba tekerve pakolásként a mellkasra téve. Enyhíti a hörghurutot és a köhögést is. Olaja nagy haszonnal alkalmazható reumás és izületi fájdalmakra, megdagadt izületekre, rándulásra.
Gazdag szilikáttartalmú fa, gyümölcsét eszik. Főzetét Indiában méhösszehúzó, gyulladáscsökkentő, tonizáló és görcsoldó hatásáért szülés után, tüdővérzésnél, asztmás légzőgörcsnél, testi legyöngülésnél ajánlják, az arabok gyomor- és szívpanaszokra, bőrbajokra, Kínában köhögés ellen és féregűzőnek; a hosszú élet és hűség jelképe. Tüdő, szíj, vese, lép, máj, belek lázas betegségei, elme- és idegzavarok, kimerülés ellen, a sebkezelés legfőbb
Teája jó az emésztési zavarokra, gyomorrontásra, lázra, influenzára, vese- és húgyhólyagbántalmakra, fejfájásra, görcsökre, hányingerre, hányásra, idegességre, mivel bélhajtó, lázcsillapító, görcsoldó, serkentő, vértisztító, vízhajtó és idegerősítő.
Elsősorban a májra és a gyomorra használják. A májpangás, étvágytalanság, emésztési zavarok és hurut ellen. Csökkenti a lázat, oldja a vérrögöket, mérsékli a sárgaságot, enyhülést hoz a májgyulladásra és elállítja a vérzéseket.
Arekolint és más alkaloidokat, zsíros és illóolajokat, gyantát, cseranyagot tart. Főként élvezeti cikk. A "bételrágás" euforizál (felhangol), ezért az ókortól Ázsiában nagyon elterjedt. Alkaloidáját az állatgyógyászatban féregűzőnek, hashajtónak használták, káros mellékhatásai miatt embereknél csak a szemészetben mint pupillaszűkítőt, régebben mint féregűzőt. Nálunk nem használják. Szél betegségeit tisztítja, nedvességet eltávolítja, kelést felfakasztja, székrekedést szünteti, elmezavart, idegességet, süketséget, szívbajt, "szívlázat" gyógyítja
A bodzavirágot leginkább a megfázás és az influenza kezdeti stádiumában szokás használni. Ugyanakkor használják égések, kiütések, kisebb bőrbajok kezelésére. Kenőcse jó ránctalanító. Levele jó méregtelenítőszer és szintén kenőcsként használják. Termése jó vértisztító, ami ízületi és reumás panaszokra lehat alkalmazni.
Ez az örökzöld cserje Chiléből származik. Gyógyszerként a leveleit használják, amelyek gazdagok illóolajban és alkaloidokban, és aromás-fűszeres ízük van; elősegítik a gyomornedv képződését és élénkítik az epeáramlást. Kis mennyiségben hasznos része különböző gyomor- és bélpanaszok elleni teakeverékeknek. A levelek - elsősorban friss állapotban - megközelítően borsmenta és kámfor illatúak. Mivel a boldo levelei aromás ízűek, kis mennyiségben fűszerként is használatosak.
Az egyik legtisztább idegerősítő, amelyet szorongás, stressz, álmatlanság, neurózis, nyugtalanság, remegés, epilepszia és heves szívdobogás ellen alkalmazzák. Ugyancsak használható a depresszió kezelésére. Fokozottan veszélyeztetett faj, ezért tilos használni, míg nagybani termesztését lehetővé nem teszik.
Főként húgyúti panaszokra használják, köztük vese- és hólyaghomokra, ill. kövekre, ágyéktáji derékfájdalmakra, reumás panaszok enyhítésére. Olajából 3-4 cseppet kell bevenni mézzel keverve naponta 3-4 alkalommal, hogy hasson. Gyulladáscsökkentő, szélhajtó.
Jót tesz a szívnek és a méhnek. Adják a nőknek szülés után is, hogy a tejelválasztást serkentse. Az egyik legkiválóbb fűszer a gázképződés megakadályozására, ill. a szélgörcsök enyhítésére.
A népi táplálkozás alapnövénye a búza a gyógyászatban is népszerű. A tél folyamán legyengült szervezetet búzaliszt és cukros mandulaolaj pépjével táplálják. Erősíti a gyomrot és hizlal. Javítja a látást is.
Gyomorvérzés, vérző aranyér valamint erős gyomorégés és gyomornyomás esetén gyors javulást hoz a cickafark teája. Meghűlés, hát és reumatikus fájás ellen sok cickafark teát kell inni, olyan forrón, ahogy elbírjuk. A tea szabályozza a veseműködést, megszünteti az étvágytalanságot, elmulasztja a gyomorgörcsöket, a puffadást, a máj zavarait, a gyomor- és a béltraktus gyulladásait, fokozza a bélbolyhok tevékenységét és ezáltal szabályozza a normális székelést.
Mint nyugtató izzasztó hatású növény, lázas állapotok kezelésére a legalkalmasabb. Megszabadítja a szervezetet a felszínes feszültségeitől, hathatós az idegfeszültségre és a depresszióra. A citromfüvet gyomorpanaszokra, emésztési zavarokra és felfúvódásra is alkalmazhatjuk. A citromfű leveléből készült kenőcs igen hatásos a herpesz kezelésére.
A csalán a legjobb vértisztító, vérképző gyógynövény. Mivel kedvező hatással van a hasnyálmirigyre is a csalánnal a vércukorszintet is csökkenthetjük. Gyógyítja a húgyutak megbetegedéseit, és gyulladásait.
Ephedrint tartalmazó cserje, amelynek bogyója állítólag az ősi indiai Védákban szereplő szóma. Hatása a légúti betegségekre régtől ismert, később reumatizmus, vérbaj és sok egyéb ellen használták. Kínában és Japánban is ősi gyógyszer láz ellen és izzasztóként, valódi hatásmechanizmusát csak legújabban ismerték fel. Érszűkítő, asztma, tüdőtágulás, szénaláz, szamárköhögés, csalánkiütés esetén eredménnyel alkalmazzák. Légzőszervi bajokon kívül tejbe főzve reuma és vérbaj ellen is. Érrendszer és tüdő gyógyszere, vérkeringés támogatója, megnyitja a 9 nyílást, gyógyítja a szél okozta bajokat, fejfájást, bőrkiütést, szemgyulladást, vér- és vizeletpangást, lázcsillapító . Ha a "soma-plant" valóban az Ephedrával azonos, akkor tbc, fehérfolyás, hányás, csonttörés, torokgyík, sárgaság, daganatok, emésztési zavar és magas vérnyomás ellen is használják.
Vagy keleti ostorfa néven ismert Celtis australis (éitlembik, melengié) magvát, leveleit egyaránt használják. A magok megszüntetik a nyáladzást, a levelek főzete a vesebetegek és a gyomorbajosok gyógyszere. A kifőtt leveleket a nők a hajukra kenik, mert feketíti a hajat
A diólevélből főzött tea igen jó emésztési zavarok, székrekedés, étvágytalanság esetén, továbbá nagyszerű vértisztító. Eredményesen alkalmazhatjuk cukorbetegség és sárgaság ellen is. A diólevél főzete fürdővízbe keverve igen hatásos minden görvélykóros és angolkóros megbetegedés, csontszú és csontritkulás, valamint gennyes karomgyulladás ellen.
A nálunk és Kínában, Indiában használatos Gl. glabra gyökere édes-, keserű- és cseranyagokat, illóolajat, nyálkát, keményítőt stb. tartalmaz. Kínában a ginszeng mellett a legkedveltebb szer, fiatalító és élethosszabbító hatást tulajdonítanak neki, minden lázas betegségnél, köhögésnél, nehézlégzésnél rendelik, mézzel keverve külsőleg égésre, furunkulusra, bőrkiütésre. Köhögés és meghűlés ellen (medvecukor), vizelethajtó, vértisztító, nyálkaoldó, emésztésserkentő; újabban gyomorrák ellen próbálkoztak vele. Lesoványodáskor, tüdőbetegségekre, fájdalomcsillapító, torokfájás, tüdőbajok, krónikus láz, szembetegségek ellen.
Görcsoldó, szélhajtó, vizelethajtó, köptető és serkentő hatású. Teájával hascsikarást, görcsöket, felfújódást kúrálhatunk, és elérhetjük vele a hurut fellazulását. A lehűtött teája külsőleg, borogatásra is kiválóan alkalmas.
Az erdei aranyvessző mint a vesemegbetegedés kiváló gyógyszerét dicsérik. Virágzata és levelei hűsítően hatnak és mivel vízhajtó minden vese- és hólyagbántalomra ajánlható.
Az egyik leghatásosabb fertőzésgátló, fertőtlenítő szer. Gyakran dörzsölik olaját közvetlen a mellkas és a hát bőrébe légzési nehézségek ellen. Hasonlóképpen bőrbe dörzsölik reumatikus és izületi fájdalmak esetére.
Serkentő, összehúzó, nyálkahártya-bevonó, és szélható sajátosságú. Melegíti a szervezetet és gyümölcsökhöz adva kiegyensúlyozza azok hűtő hatását. Gyógyászati célra a szervek melegítésére használatos krónikus görcsök, szív és hasi fájdalmak, köhögés és deréktáji fájdalmak kezelésére.
Gyümölcse nyugtató, gyulladáscsökkentő és tápláló eledel. Túlérzékenység, idegesség, vérszegénység, szédülés, gyengeség és elégtelenség okozta fülzúgás, magas vérnyomás, száraz székrekedés esetén használják. Nem javallott hasmenésre hajlamos egyéneknek. Gyökerének kérge köptető, köhögéscsillapító hatású és főként a tüdő kitisztítására használják. Csökkenti a magas vérnyomást.
Termését disznózsírral összekeverve kenőcsöt készítenek belőle, ez fagyás esetén külsőleg alkalmazva nagyon hatásos. Mivel a fagyöngy az egész női rendszert igen kedvezően befolyásolja, kiváló anyagcsere-szabályozó szer. Ugyanakkor annyira jó hatással van a hasnyálmirigyre, hogy cukorbetegségnél a folyamatos teakúra megszűnteti a kiváltó okot.
A fekete nadálytő tinktúrájában gyors segítséghez jutnak azok a betegek, akiket már évek óta hiába kezeltek reuma és ízületi duzzanat ellen mindenféle szerrel. A kézen vagy lábon jelentkező csontkinövések visszafejleszthetők pépes pakolással. A gyökérből tea is készíthető amelyet belsőleg kell alkalmazni hörghurut, emésztési zavarok, gyomorvérzés, mellhártyagyulladás esetén.
Kitűnő idegerősítő az akaratlagosan nem kontrollálható reszketéssel járó betegségek esetén (pl. Parkinson-kór). Jó az idegességre és az álmatlanságra. Teája a máj és a gyomorműködés zavarai ellen használatos. Erre a célra azonban háromszorosára szokás hígítani, hogy ne legyen olyan keserű.
Serkenti a mellékvesét és a májat, amelyek cserébe kissé sötétítik a hajat. Helyreállítják a megromlott látást, erősítik a hát és a térd ízületeit. Használják derékzsába, szédülés, idegi túlérzékenység, szemidegbántalmak és szürkehályog ellen. Nem javallott használata hasmenésre, ill. csökkent életerejű embereknek.
Világszerte ismert, mindenre jó, univerzális házi orvosság gyakorlatilag minden kultúrában. Vértisztító, serkentő, izzasztó, köptető, görcsoldó, antibiotikum, idegerősítő, sebgyógyító tulajdonsága van. Használatos a tüdő minden betegségének kezelésére, magas és alacsony vérnyomásra, élősködők és fertőzések ellen. Fejfájásra és idegrendszeri zavarok gyógyítására.
Júniusban, júliusban szedett levelét, köhögés, légcsőhurut, tüdőbetegségek és vérzések gyógyítására, termését, kérgét görcs, hasmenés és csúz ellen használják. Tegyünk 30 gramm szárított levelet 550 ml forró vízbe, és naponta 3-4 alkalommal fogyasszunk belőle egy evőkanálnyi mennyiséget. A kéreg megszárítva, porítva, mézzel keverve kiváló köhögés- és vérzéscsillapító.
A klinikai kísérletek eredményei szerint a különböző ginzeng hatóanyagok és standardizált készítmények javíthatják a pszichológiai és immunfunkciókat, és a cukorbetegséggel együtt járó állapotot is kedvezően befolyásolhatják. A rendszerint ginzenozidokra standardizált ginzeng - készítmények alkalmazásánál fontos tudnivaló, hogy a betegek a terápiát rendszerint jól tűrik, de figyelni kell arra, hogy egyes gyógyszerekkel (pl. warfarin, fenelzin, vércukorszint-csökkentő, inzulin) együtt csak kellő megfontolás esetén adhatók.
Alkaloidákat és cseranyagot tartalmazó díszcserje, ókortól mindenütt kedvelik, vérzéscsillapítóul, szívszerként és adsztringens emésztésrendezőként, olykor bélféreg ellen is, de pelletierin-tartalma miatt óvatosan, mert mérgező lehet. Szalagféreg kiűzésére használják. Máj-, emésztési és légzészavarok, gyomordaganat, szívdaganat, vesebaj, menstruációs zavar, phlegma és levegő hideg betegségei ellen, torokgyík és magas vérnyomás gyógyszere, gyomor- és bélbántalmakra, mindenható legendás gyógyszer
Kínai gyógyászatban elterjedt a használata heveny panaszokra, náthára, influenzára, heveny váladékozásra, emésztési és menstruációs zavarokra. Hatásos orvosság Candida túlszaporodásával összefüggésben ill. más anyagcserezavarok következtében jelentkező ételallergiás tünetek enyhítésére.
1. Ne használjunk egy időben különböző növényeket, mert elképzelhető, hogy összeférhetetlenek egymással. Legalább 4-5 órát hagyjunk a használatuk között! 2. Bármilyen váratlan hatás, következmény jelentkezik, a növény használatát azonnal hagyjuk abba!
3. Mielőtt használni kezdenénk egy növényt, szerezzünk róla alapos ismereteket! 4. Forduljunk szakemberhez, mielőtt egy-egy növényt gyógykezelésre használnák!
5. A gyógyhatással rendelkező növények gyógyszernek minősülnek, ezért valóban csak indokolt esetben használjuk őket!
6. Az egyes növényeknél vegyük figyelembe az ellenjavallatokat, mert így elkerülhetjük a kellemetlen következményeket!
7. Pontosan ismerni kell, hogy mikor, miből, mennyit használjunk. Ez ügyben forduljunk szakemberhez!
8. A növények hatását sok minden befolyásolja az életkortól, az egészségi állapoton át a pillanatnyi időjárásig, ezért ebben is alapos ismereteket kell szereznünk.
9. Bár a növények többségét magunk is gyűjthetjük, mégis az a legbiztosabb, ha gyógyszertárban vagy gyógynövényboltban vásároljuk meg.
10. A friss és a szárított növénynek ugyanazok az összetevői, de szárítás közben a bennük lévő illóolaj mennyisége csökkenhet.
Az egyik legsokoldalúbb növényi serkentő anyagcsere-fokozó szer. Jó hatással van a gyomorra, a keringésre és a belekre. Külsőleg forró borogatásként használják, fájdalmakra, gyulladásokra és a merev izületekre.
Keserű- és cseranyagot, illóolajat, gyantát tart. Vizelethajtó tea része, kivonata nyugtató és értágító. Enyhe idegnyugtató, szélhajtó, szívserkentő, asztma és prosztatagyulladás ellen is hasznos. Szívszer, vízhajtó, menses-zavart rendezi, termékenyít, spermát szaporít, emésztést rendez, belső harmóniát teremt.
Európában igen kedvelt a hársfavirág tea, és ebben a sorban csak a kamilla előzi meg, amellyel egyébként jól társítható. Ez annak köszönhető, hogy mindkettőnek kellemes íze van, különösen, ha kevés mézzel édesítjük. Teája nagyszerű házi készítmény, megfázásra, influenzára, és a menstruációt kísérő kellemetlenségek, rossz közérzet kezelésére.
Gyógyhatású szerként a bokrosan növő mályvacserje, a Hibiscus sabdariffa nevű növény nyíláskor leszedett, szárított virágkelyheit használják fel. A hibiszkuszvirág íze frissítő, savanykás, mert többféle szerves sav (citromsav, hibiszkuszsav, almasav, borkősav) van benne. Aszkorbinsavban (C-vitamin) is gazdag, és teája szép vörös színű. Enyhe vizelethajtó hatást tulajdonítanak neki, de görcsoldó hatásról is szó van, és esetleg bélféregűző hatás is szóba jön. Enyhe baktériumellenes hatást is megállapítottak.
Szirup formájában használják torokfájásra, felső légutak kezelésére, idült köhögésre, és asztmára. Ugyancsak alkalmazzák a kemény duzzanatok puhítására, apró szövetképződményekre. Friss párolt levelei, zöldségként fogyaszthatók.
Hinduk és tibetiek szent virága, a Buddha jelképe, Kínában is régtől használt. Hűtő és összehúzó hatása miatt a levegő és phlegma betegségeit, szédülést és emésztési zavarokat gyógyítja
Indonéziában termesztik. Az indiai vesetealevél ideális kiegészítője a medveszőlőlevélnek a hólyag és a vese hurutjainak kezelésében, mert fertőtlenítő hatása mellett enyhe diuretikus (vizelethajtó) hatása is van, ami a medveszőlőnél hiányzik. Az indiai vesetealevélből is hidegen kell a teát készíteni. Tudományosan még csak igen kevéssé vizsgálták. Az eddigi ismereteink szerint tartalmaz illóolajat (mintegy 0,5 %-ot), flavonokat és ásványi sókat (leginkább káliumsókat, körülbelül 3 %-ot).A tudományos álláspont is elismeri az indiai vesetealevelet gyógynövényként, és a vizeletképzés serkentésére ajánlja például a vese és a hólyag hurutos állapotaiban.
A XVII. sz. óta az izlandi zuzmó a népi gyógyászat egyik legkedveltebb orvossága tüdő- és torokpanaszok esetén. Ma az izlandi zuzmó mint teák alapanyaga is igen keresett. Különösen a száraz köhögés és a kezdődő influenzás fertőzés gyógyítására alkalmas, de gyomorrontás, étvágytalanság vagy betegség utáni gyenge állapot esetén is bevált szer. Hatóanyaga a sok növényi nyálka miatt a keserű zuzmósav, amelynek antibiotikus hatást is tulajdonítanak. A hivatalos gyógyászat a felső légúti megbetegedéseknél a köhögési inger csillapítására ajánlja.
Szerte a világon ismert és ültetett kerti dísznövény. Erősítő terápiás értékére érdemes felhívni a figyelmet. Hagymáját felhasználhatjuk levesek ízesítésére is gyógyhatásuk kedvéért. A kígyószakállt a szárazság, az életerő hiánya következtében mutatkozó tünetekre használják, így a testfolyadékok általános megfogyatkozására, a szív, a bőr szárazságára, és a száraz székletre.
A kakukkfűolajat bénulás, szélütés, szklerózis multiplex, izomsorvadás, reumás ficam esetén használjuk. Külsőleg és belsőleg egyaránt használható, gyomor, menstruációs ill. altesti görcsöknél. Zúzódások valamint idült reuma gyógyítására is ajánlható gyógynövénypárlat.
A rendkívül sovány emberek, akik nem a megfelelő táplálék hiánya miatt veszítettek súlyukból, kálmosgyökérteát igyanak, időnként vegyenek teljes fürdőt, amibe kálmost tesznek. A kálmosgyökér megszünteti az étvágytalanságot, hatásos vesekárosodásnál is és megfelelő szer az egész test megtisztításához. Teája alkalmas még a gyerekek lisztérzékenységének a gyógyítására is.
Illóolaja a központi idegrendszer ingerlékenységét fokozza, köptető, görcsoldó. Kínából és Japánból származik, az arabok terjesztették el. Tüdőgyulladás, fertőző betegségek, gyomorgörcs ellen, szíverősítő, bedörzsölve bőrpirosító, ingerlő, reumaellenes szer. Izzasztószer, fagyellenes kenőcs. Görcsök, gyulladás, tbc és bőrfarkas ellen, nehézlégzés, hátfájás, fehérfolyás, hányás, daganatok, magas vérnyomás, gyomorpanaszok, sárgaság, mindhárom életnedv betegségei ellen, legendás mindenható gyógyszer
A kámforos olajat heveny vagy idült tüdő és hörgő-megbetegedések kezelésére, a bőrbe kell dörzsölni a tüdő fölött. Fagyás esetén közvetlenül a fagyott részre kell tenni, Balzsamként pedig izomfájdalom kezelésére használható. Minthogy mérgező, és vigyázatlanul alkalmazva akár végzetes is lehet, belsőleg csak igen óvatosan és nagyon kis adagokban szabad használni.
Nem túlzás, hogy ha a kamillát mindenre jó gyógynövénynek nevezzük, mely különösen kisgyermekek számára javallható. Bármilyen betegség, mindenek előtt hasfájás, görcsök esetén kamillateát érdemes itatni a gyerekkel. A kamilla izzasztó, nyugtató és görcsoldó hatású, ezenkívül fertőtlenítő és gyulladásgátló, bármilyen, de különösen a nyálkahártya gyulladása esetén. Külsőleg gyulladt szem kötőhártyagyulladás, viszkető és nedvedző bőrkiütés borogatására és lemosására, fogfájáskor öblögetésre, sebek lemosására használjuk a kamillát.
Elsősorban a gyerekeknél gyakori kólikás hasfájásra használják. Ugyancsak jó a felnőttek hasfájására, gyomorrontás okozta panaszok ellen is. A kaportea serkenti a tejelválasztást is. Gyökerének teája segít a megfázáson, influenzán.
A kardamon serkentő és szélhajtó hatású, és általában más növényekkel együtt használják emésztési zavarok, és gázképződés ellen. Melegíti a szervezetet és jó bélgörcsre, hasmenésre, fejfájásra.
Ideggörcsök, neurallergia, sérülés, görcsök kezelésére, a feszült izmok és inak ellazítására használják külsőleg, alkoholos tinktúra vagy olaj formájában. Alkalmazható belsőleg is, de csak módjával. A fül fájdalmának enyhítésére cseppentsünk egy vattára az olajából és dugjuk a fülünkbe. Nyugtatónak használják tinktúráját.
Kérge nyugtatja a légzőműködés irányításában részt vevő idegeket, ennél fogva csillapítja a köhögést, enyhíti az asztmát. Ugyancsak kitűnő az emésztőrendszer gyengeségére. Fekélyekre, vastagbélgyulladásra, gyomorhurutra és vérhasra is használható. A háncs részét legjobb ősszel gyűjteni, kiszárítani és érlelni. Hidegen kell kiáztatni.
Kifejezetten gyógyszerhatóanyagok nyerésére nemesítették, elsősorban Nyugat-Indiában és Spanyolországban. Az általunk gyümölcsként ismert citrusfélékkel (narancs, mandarin és grapefruit) a keserűnarancs csak távoli rokonságban áll. Orvosi szempontból a virágokat, sőt az éretlen kis gyümölcsöket és az érett gyümölcsök fehér belső részétől megtisztított héját is felhasználják. A keserűnarancs virágai kellemesen illatosak, egy kicsit tompítólag hatnak az idegrendszerre. Ezért gyakran teszik adalékként nyugtató- vagy altatóteákba - nemcsak mint illatanyagot. Az érett gyümölcsök héja tartalmaz kellemes illatú illóolajat sok citromsavval, és keserű flavonoidokat is. Ezek a hatóanyagok étvágytalanság és hiányzó ill. elégtelen gyomornedvképződés esetén segítenek, ezenkívül könnyítik az emésztést is. Tudományos álláspont szerint a keserűnarancs segítő gyógynövény elégtelen gyomornedvképződés esetén és étvágygerjesztésre.
Hazai változata, a Tanacetum vulgare, erős csersavtartalma, tanacetin, illóolajok stb. miatt növényvédő és rovarirtó szer. - Kínában a vérkeringés legfőbb rendezője, "életenergia megőrzője", emésztési és idegzavarok specifikuma, kopaszodástól és őszüléstől is megóv. Indiában kankó ellen használták. Görcsoldó, gyomorerősítő, féregtelenítő, idegnyugtató, külsőleg reuma ellen. Mérgező hatása miatt óvatosan. "Mérgezés és láz ellenszere", görcsök, daganatok és bőrfarkas gyógyszere.
A földgolyó egész területén elterjedt növény. Szereti a meleg, száraz, homokos talajt. A szúrós termést kell gyűjteni, ezért védőkesztyű használata ajánlott. Érdemes a növény kiszáradása előtt "szüretelni". A termést használják fel főzet készítésére, de a belőle készült tinktúra is használatos. Masszázsolajba vagy vajajába "sütve" is kiváló hatású.
A Füzike mint gyógynövény eddig jóformán ismeretlen volt, a használatos füvészkönyvek sem tettek említést róla. Az utóbbi időben valóságos diadalmenetben vonult be a köztudatba, mint a prosztatabetegségekre használható gyógynövény. A Füzike teájából még súlyosabb esetekben is két csészével igyunk naponta, egyet reggel éhgyomorra, és egyet este.
Nyugtató- és altatószerként, valamint gyomorpanaszok ellen alkalmazzák. A komlótobozok gyógyszerként való felhasználása nagyon régi időkre vezethető vissza. Érdekes azonban, hogy ezt a középkorban nem nyugtatószerként használták, hanem epe- és májbetegségekben, gyomorgyógyszerként, vízhajtóként (diuretikum) és hashajtóként. A rómaiakról tudjuk, hogy a fiatal komlóhajtásokat egészséges főzelékzöldségnek tartották. Ez megmaradt egészen a mi időnkig, mert a "komlóspárgát" főzeléknek készítik el, vagy egyszerűen csak apróra vágják és salátába keverik.
A korpafű rádiumot tartalmaz. Soha nem szabad főzni, csak forrázzuk le. Használható vizeletkiválasztó rendszer és az ivarszervek összes betegségére, herefájdalmakra és megkeményedésre, vesehomok és vesefájdalom ellen. Ugyancsak nélkülözhetetlen májgyulladások, a máj kötőszövetének kóros, már rosszindulatú felszaporodása ellen is. Segítségével a lábadozó hamar visszanyeri életerejét.
Csersavat, szaponint, gyantát, illó anyagokat tart. Népi alkalmazása az A. pulsatilla vese- és hólyagzavarok, csúz és köszvény ellen, az A. hepatica (májfű, májvirág) epe- és májzavaroknál. Csont és velő gyógyszere, "vérhűtő".
A népi gyógyászatban ezt a növényt virágostól, szárastól, levelestől gyűjtik és használják. A gyűjtést azonban érdemes ragyogó napsütésben végezni, mert akkor a legnagyobb a gyógyhatása. Ebből kenőcsöt készítenek, mely igen gyorsan segít vénagyulladás, gyógyulni nem akaró visszérfekély, sipoly kezelésében. A kenőcsöt és a kenőcskészítés során visszamaradó anyagokat használhatjuk mellen kialakult rosszindulatú fekélyek esetén is.
A Galaj teája tisztítja a vesét, a májat, a hasnyálmirigyet és a lépet. Akinek a nyirokmirigyrendszere beteg, naponta igyon ilyen teát! Használ sápkór, vízkór, oldalszúrás ellen is. A meleg lemosások megszüntetik az arcbőr petyhüdtségét. A népi orvoslás javasolja továbbá epilepszia, hisztéria, idegbántalmak, vesehomok és kőbántalmak ellen is.
A párlófű széles körben használatos mint összehúzó és vérzéscsillapító szer. Alkalmazzák a vérzések elállítására, gyomor és a belek tónusának helyreállítására, és renyheség ernyedtség ellen. Minden vérzéssel járó tünet kezelésére alkalmas, beleértve a vizeletben és székletben megjelenő vért. Ugyancsak kimutatták vírusellenes hatását.
Virágzás idején a levélhüvelyből fonalszerű szakáll lóg ki, melyet a kukorica hajának is hívnak. Ez a növény gyógyhatású része. A húgyképző szervek betegségei, elsősorban a kőképződés, szívödéma, és vizenyők ellen a kukoricatea éppolyan hatásos szer, mint vesegyulladás, hólyaghurut, köszvény és reuma esetén. Ha a kukoricahajat nem hagyjuk teljesen kiszáradni, elveszti vízhajtó tulajdonságát és hashajtóvá válik.
Naponta kétszer egy kávéskanál porrá őrölt kurkumagyöktörzset bevíve szabályosabbá tehetjük a menstruációt ill. enyhíthetjük a menstruációt megelőző tünet együttest. Ez a hatása annak köszönhető, hogy enyhén serkenti a májműködést ami szabályozza a hormonális egyensúlyt. Ugyanez a kezelés csökkenti a cukorbetegek vércukorszintjét. Zúzódások, sérülések kezelésére is hatásos.
Az Útifű elsősorban légzőszervi megbetegedések ellen használható, különösen erős köhögés, tüdőasztma, de még tüdőtuberkolózis ellen is. Az Útifű mindegyik fajtájából a növény minden részét felhasználhatjuk, gyökerét, szárát, virágját és termését. Nincs még egy növény, mely úgy tisztítja a tüdőt, a vért és a gyomrot, ezért használ azoknak, akiknek gyenge a tüdejük, vérszegények, sápadtak, kiütéseik, májfoltjaik vannak, köhécselnek, rekedtek, soványak.
Apró vörös gyümölcsét, faháncsát, sárga virágjait és a gyökerét egyaránt hasznosítják. A gyümölcs, a levelek és a friss hajtások forrázatát gyomor- és májbetegségek ellen használja a népi gyógyászat. A gyökeret a kelmefestők ismerik inkább. A gyökérfőzet a pácolatlan gyapjút is jól festi. Sárga színt nyernek belőle.
Idegerősítő és antidepresszáns sajátossága összhangban van azzal az általános jelenséggel, hogy a kék vagy liláskék virágú növények fűtő idegerősítő hatásúak. A levendula kedvelt és széles körben használt növény az illatszeriparban. Levelét moly és rovarűzőnek is használják.
Gyomorgörcsök ellen: Görcsoldólag hat a sima izomzatra. Különösen jó a fájdalmas menstruációs görcsökre, illetve a gyomor- és béltraktus görcseire.
Jó hatással van mindenféle idült és heveny emésztési zavarra, a gyenge emésztésre, segíti a fehérjék, a szénhidrátok, valamint a kalcium és a vas asszimilációját, csakúgy, mint számos nyomelem felszívódását és beépülését. A lucerna napi két alkalommal adható tea helyett minden olyan esetben amikor hízást erősödést akarunk elérni. Húgyhólyaggyulladásra, húgycsőben tapasztalt égő érzés ellen, peptikus fekélyekre javallott.
Idegrendszeri eredetű fájdalmak és betegségek, így neuralgia farcsonti fájdalmak, reumás és izületi fájdalmak és idegsérülések kezelésére alkalmazzák. Ellenőrzött kísérletek szerint, enyhíti a szorongásos és depressziós tüneteket nőkben, valószínűleg monoaminoxidáz gátlás révén.
Jót tesz általános idegesség, álmatlanság ellen, de csökkenti a felfúvódást, enyhíti a görcsöket, és a stressz általános tüneteit. Hatása nyugtató, idegerősítő, görcsoldó, szélhajtó, serkentő, fájdalomcsillapító.
A Madársóskát nem szárítjuk, kizárólag frissen használjuk. Megszünteti a gyomorégést, az enyhébb máj- és emésztési zavarokat. Sárgaságnál, vesegyulladásnál, kiütéseknél és féregűzéshez teáját fogyasszuk melegen.
Görcsoldó, izzasztó, szélhajtó, erősítő, köptető, és menstruációt segítő, megindító hatású. Alkalmazható menstruációs görcsökre és hányingerre, valamint hasgörcsök súlyos eseteiben. Hatásos tengeri betegségre is. Olaját használhatjuk külsőleg fájdalmak enyhítésére, fogfájásra. Fürdővízbe hűtő hatása van és az álmatlanságon is segít.
A málna levél méhizom lazító sajátságosságát számos állat kísérletben bebizonyították. Ugyancsak használják a legtöbb menstruációs rendellenességekre, kiváltképp a túl bő és a rendesnél gyakoribb vérzés szabályozására. Ezenkívül lázcsillapítónak is jó, és hasznos vérzéscsillapító. Gyümölcse különösen jó a vér erősítésére.
Polinesiában honos növény, és kitűnő orvosság álmatlanság és idegesség ellen. Éjjel bevéve, mély pihentető alvásra és világos érthető epikus hosszúságú álmokra számíthatunk. Hatásos fájdalomcsillapító, mely külsőleg és belsőleg is a fájdalmas sérülésekre is közvetlenül használható.
Terméseinek kivonatáról meggyőzően bebizonyították, hogy májvédő, májregeneráló hatással rendelkezik, még az eddig ismert májra nézve egyik legveszedelmesebb természetes méreganyaggal szemben is, amely a gyilkos galócában található. Ugyancsak hatásos a májcirrózis, májszövet-elhalás és májgyulladás, hepatitis A és B ellen. Ezen kívül hipolipidémiás hatású és csökkenti a raktározott zsír mennyiségét májban.
Már az ókor természetgyógyászai egyöntetűen dicsérik a Martilaput. A friss leveleket jól mossuk meg, törjük össze, és ezt a pépet rakjuk a mellkasra, tüdőmegbetegedések, orbánc, szövetsérülések, kékes vörös duzzanatok, de még nyálkatömlő gyulladása esetén is segít. Asztmás megbetegedés, tartós hörghurut, és dohányosok légcsőbántalmára tavasszal két-három teáskanálnyi a Martilapu leveléből frissen préselt lé egy csésze húslevesben, vagy meleg tejben fogyasztva nagyon jó szolgálatot tesz.
A martilapu hagyományosan köhögésre, irritatív felsőlégúti bántalmakra használatos a világ minden táján. Különösen alkalmas a tüdőempfizéma és a szilikózis minden idült esetének kezelésére, amelyek szűnni nem akaró köhögéssel járnak.
Hioszciamin, atropin és szkopolamin tartalma miatt erősen mérgező, bódító. Indiai eredetű növény, ott ókortól használják gyulladások, asztma, bőrbajok, fogfájás ellen, általános fájdalomcsillapítóként és külsőleg is. Görcsoldó, idegrendszert izgatja, majd bénítja, köhögést szünteti, altatást könnyíti, elmebeteg dühöngését csillapítja, fájdalmat szüntet. Mérgezés veszélye miatt háziszernek nem alkalmas. Lágyéki, májtáji fájdalmat, menstruációs görcsöt, haspuffadást szünteti, tüdő tbc ellenszere
Hatalmas gyógyerő szunnyad benne, és a nép azt tartja, hogy a téli álmuk után a medvék is ezt keresik, hogy gyomrukat, és beleiket megtisztítsák. A medvehagyma tulajdonságai lényegében megegyeznek a mi foghagymánkéval, de gyógyereje lényegesen nagyobb. Ezért különösen alkalmas a szervezet tavaszi salaktalanítására, és segít az idült bőrbetegségek gyógyításában is.
Levele húgyúti gyulladásokra használatos, így vesegyulladásra, vesemedence-gyulladásra, hólyaghurutra, és húgycsőgyulladásra. Ugyancsak használ vér vizelése esetén is.
Magvait hagyományosan a bélférgek, köztük végbélgiliszta, orsógiliszta, bányaféreg és galandféreg ellen használják. Újabban komoly figyelmet keltett az a Dél-nyugati szokás, hogy egy csipetnyi mirha-libatop levéllel főzik meg a tarkababot, ezáltal jelentősen csökken a gázképződés a belekben.
Füstjét, tüdő és hörgőhurut, valamint köhögés esetén beszívják, ill. ugyanerre a célra teát készítenek belőle. Virágából, a szétfoszlatott virágok olívaolajba áztatásával, majd ruhán történő leszűrésével kinyomkodásával, gyógyhatású olaj készül, amely enyhíti a fülfájást, ha néhány cseppjét vattára csepegtetjük, és a fülbe dugjuk éjszakára.
Bőrpírt előidéző, serkentő, vizelethajtó, vértisztító hatású. Nagyobb mennyiségben hánytató. Külsőleg, a mustárolaj helyi keringésélénkülést okoz. A mustártapasz rándulásokra, görcsökre jó.
A hagyomány szerint a négylevelű lóhere szerencsét hoz, de a háromlevelű is nagyon hasznos, méghozzá egészségünkre. A vörös vagy réti lóhere (Trifolium pratense), illetve a fehér lóhere (Trifolium repens) a hüvelyesek családjába tartozó növény. A lóhere vadon is előfordul, de takarmányozás céljából is termesztik, szinte egész évben megtalálható. A lóhere kiváló tonifikáló és emésztésjavító hatással rendelkezik, segít a székrekedésen, a vízhólyagproblémákon, nagyon jó méregtelenítő. Javítja az étvágyat, és enyhíti a megfázás tüneteit. A friss növénynek a szára, a levelei és a virága is fogyasztható, de a növényt szárított állapotban is felhasználhatjuk. Célszerű száraz, sötét helyen szárítani, például kiteríteni meleg padláson, így a virágzat nem veszíti el fehér, illetve piros színét.
Gyökere illóolajat, inulinhoz hasonló glikozidot, gyantát, cseranyagot stb. tartalmaz. Illatszer, hintőpor, fogpor készül belőle. Nálunk nem használt. Fogzás elősegítésére adták, de ártalmas; nyákoldó teakeverék része. Kék vízililiom görcsök, daganatok, bőrfarkas elleni keverékben, nőszirom gyökere daganat, phlegmabetegségek, hasvízkór, emésztési zavar elleni gyógyhamu része
A belőle készített teát alkalmazzák idegsérülések, mindenféle ideges panasz, zúzódásos sérülések esetén, továbbá ha valaki megemeli magát és ettől lesz valami baja. Továbbá kitűnő szer hasmenés ellen is. Beszédzavar, nyugtalan alvás, hisztériás rohamok, holdkórosság esetén éppúgy gyógyulást hoz az Orbáncfű, mint ágybavizelés és depresszió esetén.
Hatása szélhajtó, serkentő, menstruációt elősegítő, izzasztó, köptető. A keringés élénkítésére, a szervezet melegítésére használják. A téli hidegben ez az egyik legkitűnőbb gyógynövény erre a célra. Ugyanezen sajátosságai miatt használható meghűlésre, nátha, köhögés, reumás panaszok, bélszelek, gyomor- és bélfájdalmak, görcsök kezelésére.
Számos ázsiai országban a fokhagyma helyettesítésére használt szélhajtó hatású növény. Indiában és Kínában gyakran kedveltebb növény mint a fokhagyma, amelyet a brahminok a taoista és a buddhista vallás papjai megvetnek, valószínűleg a leheleten is érezhető erős szaga miatt. A melegítő görcsoldó hatású ördöggyökér használ a hisztériás tünetek, az alacsony vércukorszint, a Candida, albicans túlszaporodása, hidegség és hörghurut ellen.
Gyökere kitűnő orvosság idült hörghurutra, köhögésre, asztmára és jó hatása van az emésztésre. Különösen akkor használ, ha hosszú időn át fogyasztják. Szélhajtó hatása révén segíti az emésztést, felszívódást és az asszimilációt. Hatására csökken a váladékozás.
Keserűanyagot, gyantát tartalmaz, baktériumölő hatása van. Ősi gyógyszer Keleten is, görögöknél is, főleg hurutok, köhögés, asztma, gyomorrontás, reumatizmus ellen. Antiszeptikus hatása miatt kísérleteztek vele hörghurut, lépfene, gyomormérgezés stb. gyógyítására, ma már nem haszn. Köptető, féregűző, gyomorerősítő, epehajtó, asztma, vesebántalmak, magasvérnyomás, reuma stb. ellenszere. Diabetikus tápszerek és likőrök alapanyaga. Magasvérnyomás, láz, meghűlés influenza ellen, vese-, gyomor és bélpanaszok, menstruációs zavar, ideg- és elmebajok, szív tüdő és máj lázas betegségei, fekélyek, légzészavar, süketség, mindhárom életnedv betegségei ellen, fájdalomcsillapító
Az őszi varázsmogyorót hasmenésre, vérhasra, vérzésekre és bő váladékképzés ellen használják. Szintén alkalmazzák, mint erősítő tonicot magzatelhajtást ill. vetélést követően, hogy helyreállítsák, megerősítsék a méhet. Használják hüvelyöblítésre folyás ellen, ill. a férfi húgycsőfolyása esetén.
Míg a kínai orvoslásban régóta használatos magvak elsősorban az asztmára a hörgők és a tüdő betegségeire jók, addig a levelek flavonoid tartalmú kivonatát a környéki vérkeringésre és az agy vérellátására találták hatásosnak. Alkalmazható továbbá, a hallóideg károsodása esetén. Hatását szintén a keringés javításán keresztül fejti ki. Általában minden olyan kóros állapotot, amelyre a keringés serkentése jó hatással van, valószínű, hogy a páfrányfenyő levelének rendszeres használata pozitívan befolyásolja.
Segít menstruációs zavarok, fehérfolyás, alhasi panaszok, klimaxos rosszullétek esetén. A már kezdődő pubertás időszakában kedvezően hat a női szervezetre Cickafarkkal együtt alkalmazva. Ha fiatal lányoknál a menstruáció gyógyszerkezelésre sem áll be a rendszerességre a Palástfű-Cickafark kevert teája egyenesbe hozza a dolgot.
Gyümölcse elősegíti az emésztést. A gyümölcsből nyert papaint a hús puhítására is használják. Magvát féregűző hatása miatt fogyasztják. Ezenkívül magzatelhajtó sajátságú. Levele vizelethajtó. Használjuk a papaya gyümölcsét az emésztés elősegítésére.
Kapszaicint és vitamint tart. fűszer, eledel. Értágító, emésztésjavító, bőrizgató, bedörzsölve reuma és idegbántalmak ellen. "A szervezet minden ártalmát gyógyítja", aranyér, parazitás betegségek és rák gyógyszere. Emésztési zavarok, vérhas, szédülés, daganat, levegő és phlegma betegségei, szívzavarok, étvágytalanság, bordafájás ellen.
Elhúzódó hörghurut, bronchitis, köhögés és erős rekedtség esetén különösen ajánlott, de heveny gége- és mandulagyulladás, szájszárazság fellépésénél is alkalmazhatjuk. Az arcon égető és viszkető érzést okozó allergiákra is jótékonyan hat langyos teája. Külsőleg a Papsajtot sebek, fekélyek, vénagyulladásból származó és törések helyén fellépő kéz- és lábdagadás kezelésére használjuk.
A Pásztortáskából készített tea naponta két-három csészével fogyasztva mindenféle vérzésre jó eredménnyel alkalmazható. Például orr-, gyomor-, bél-, és szabálytalan méhvérzés esetén. Vérző sebeknél, ha a vérzés nem akar elállni, a belőle készített főzet elképesztő hatású. Akinek erős a menstruációs vérzése, 8-10 nappal a havivérzés megkezdése előtt igyon naponta két csésze teát, amit egy púpozott teáskanál Pásztortáskából kell készíteni forrázással. Ez a tea pubertás alatt is szabályozza a ciklust.
Levele és gyökere húgyúti fertőzések kezelésére használatos. Gyökere különösen jó a kövek oldására, a kövek és a homok kihajtására. A növény minden része jótékonyan befolyásolja a gyenge emésztést. Termései reumatikus panaszokra hasznosak.
A tenger mélyéről származik a Cytonacre sp. nevű hatóanyag is, melyet a Pinctada Maxima óriásgyöngykagylóból nyernek és különösen gazdag különböző nyomelemekben, mint pl. cinkben, szelénben, magnéziumban. Rendkívüli módon stimulálja a bőrsejteket, jelentősen felgyorsítja a sejtosztódást, valamint az új kollagén- és elasztinrostok képződését.
Mindegyik faj számos alkaloidot tartalmaz, melyek nyugtató és kábító hatásúak, köztük izokinolinok, ezen belül papaverin és narkotin. A mák morfint és kodein típusú vegyületeket tartalmaz, míg a kakukkmák sajátos vegyületei gyengébb hatásúak, flavonglikozitokat tartalmaz amelyek nem kábító jellegűek. A mák rokonságába tartozó növényeket, fájdalom enyhítésére és álmatlanság esetén nyugtatónak használják, szorongás oldására, köhögés reflex gátlására, hasmenés csillapítására.
Megszünteti a bőrviszketést, a sömört, a kiütéseket, javítja a gyomornedv kiválasztását és megtisztítja mindenféle pangó anyagtól. A friss szárak fájdalommentesen oldják az epekövet, szabályozzák a máj és epe működését. Az ásványi sók mellett a pitypang fontos gyógy- és építőanyagokat tartalmaz, amelyek az anyagcsere-betegségek gyógyításában igen fontosak. Vértisztító hatása folytán köszvény és reuma esetén is segít, elmulasztja a nyirokcsomó duzzanatokat.
Legyűri a köszvényt, kihajtja a húgysavat, ezáltal különösen jó köszvényes betegeknek. A szétmorzsolt leveleket tegyük a fájó ízületre, és igyunk hozzá baktoppból főzött teát is.
A püspöksüveg a kínai gyógynövényes orvoslással asszociálódott faj, ugyanakkor Észak-Amerika sok részén is termesztik, mint dísznövényt. Határozottan serkenti a férfi nemi hormontermelést, de nem hat az ösztrogén-elválasztásra. Ennél fogva ideális az impotencia kezelésére, és az ivarsejtképzés elősegítésére. Szintén hasznos a dülmirigy vagyis prosztata, a herék és a végbél emelő izom bántalmainak kezelésében.
A rebarbarát székrekedés ill. kisebb adagban hasmenés és vérhas ellen használják. Kisebb mennyiségben emésztésserkentő, gyomor- és vékonybél erősítő. Összerágva nyálelválasztást serkenti.
A ricinusolaj az egyik legerőteljesebb legmegbízhatóbb hatású hashajtó, amely különösen ételmérgezés esetén igen hasznos. Adják féregűzőkkel együtt is, a bélférgek minél hatásosabb kihajtására. Helyileg alkalmazva hatásos a ciszták, duzzanatok, szemölcsök szétoszlatására, valamint a nagylábujj bütykének és a tyúkszemek fellazítására.
A csíráztatott rizs gazdag emésztőenzimekben ennél fogva elősegíti az emésztést. Mint ahogy a nyugati szabványok szerint, az enzimeknek általában frissnek kell lenniük, csak így hatásosak. Mindmáig rejtély, hogy minek köszönheti a kínai gyógyszertárakban árusított szárított, csíráztatott rizs, a gyenge emésztés javításában megnyilvánuló hatóerejét.
A rozmaring olyan hatásosan enyhíti a fejfájást, hogy helyettesíthetjük vele az aszpirint vagy más fejfájást csillapító készítményt. Összehúzó, serkentő, és izzasztó hatású. Használ emésztési zavarok, bélgörcsök, hányinger és láz esetén. Gazdag könnyen felszívódó kalciumban, ezért az egész idegrendszerre jótékony hatást gyakorol.
Mérgező glikozidokat, illó-, és zsírosolajat tartalmaz. Ókortól világszerte használatos mint szív- és potenciaerősítő, látásjavító, szülést könnyítő gyógyszer, festék, méreg, mágikus ceremóniák alkatrésze. Régen görcsoldó és ízesítő, nagyobb adagban abortivum volt. Emlőgyulladás, körömméreg, kötőhártyalob ellenszere volt, mérgező mellékhatásai miatt már csak ízjavító és színező.A "kanyaró lefolyását gyorsítja", görcsök, daganatok, bőrfarkas, idegbajok, vérbaj ellenszere, láz- és vérzéscsillapító, tüdőbaj, ízületi panaszok, köszvény, szembajok, gennyedés, szívpanaszok, ideges zavarok, hátfájás, légzési nehézség, gyomorfájás, húgyúti panaszok, májgyulladás, járászavar, mindhárom életnedv betegségeinek ellenszere, legendás ősi gyógyszer .
Vértisztító hatású, használ álmatlanság ellen, és a legkülönbözőbb női bajokon segít. Különösen a fiatal lányoknak, és az altesti fájdalmakban szenvedőknek kellene nagyon megbecsülniük. A sárga árvacsalán virágját és levelét hasonlóan panaszok esetén alkalmazhatjuk, különösen vizelési panaszok, hólyagpanaszok, csípős vizelet, súlyos vesebetegség és szívödéma esetén. Emésztési zavarok, görvélykór, és bőrkiütések ellen a virágját alkalmazzák.
A vér- és nyirokkeringést serkentő sárgacserjét izületi és reumás panaszokra, aluszékonyságra, letargiára, nehezen gyógyuló sebekre használják. Vértisztító hatása is van, így hasznos bőrbetegségek és izületi lerakódások kezelésére. A sárgacserje erősen melegítő hatású a gyomor számára, ezért jót tesz gyenge emésztés és görcsök esetén.
Gyümölcs, Kínában vizelethajtó, hánytató, hashajtó, a kocsányából kivont keserű drog vizenyőt csökkent, tífusz ellen is használatos."Parazitás betegségek ellen"
A hagyományőrző kínai gyógyszerészek körében még ma is szokás félretenni a legédesebb, a legkitűnőbb minőségű spárgagyökeret saját maguk és családtagjaik, barátaik számára, mivel úgy tartják, hogy rendszeresen kis mennyiségben elfogyasztva növeli az együttérzést és a szeretetet. A nőknek a termékenység fokozására, a menstruációs fájdalmak enyhülése, a tejelválasztás serkentése és általában a szaporító-szervrendszer táplálása és erősítése céljából írják elő használatát.
Vörös színét a brasilin okozza, erről Brazília neve. Indiában vallási ceremóniáknál szerepel, sebgyógyító, tüdővérzést csillapító, tejtermelő hatást tulajdonítanak neki, Japánban és Vietnamban is gyógyítanak vele. Festék. Antihisztamin hatású belső dezinficiens, érfalak áteresztő képességét csökkenti. "vért hűti és mozgásba hozza", izzasztó, szív- és idegbajok, levegőbetegségek gyógyszere.
Bőrbetegségek csodaszere: Bevált szer különböző, viszketéssel, égő érzéssel és hólyagosodással járó bőrgyulladásoknál. Használ a szőrtüszőgyulladásra, ekcémára, kelésekre. Teaként igyuk vagy használjuk lemosásra.
Gyümölcse vértápláló tonic, erősítő szer. Levele, váladékozás, láz, meghűlés, torokfájás, torokgyulladás ellen használatos. Gyökerének kérge az egyik legjobb orvosság hasmenés, vérhas és vérzések ellen.
Hatásosan melegíti a szervezetet, élénkíti a keringés, javítja az emésztést és enyhíti a szélszorulást, a hányingert, a hányást. Segíti más orvosságok hatását is. A szegfűbors nagyon hasonló hatású, ezért helyettesíthetik is egymást. Olaja gyors enyhülést hoz a fogfájásra, e célból egyszerűen el is rághatjuk.
A szenna az olykor előforduló székrekedésre használatos. A leveleknek erősebb hashajtó hatása van, mint a termésnek. Hogy megelőzzük a belek görcsös fájdalmát, célszerű a szennát valamilyen melegítő, görcsoldó és serkentő gyógynövény kis mennyiségével kombinálni, pl. gyömbérrel vagy más hasonló sajátságú fajjal.
Naponta kb. egy borsó nagyságú szerecsendió darabkát fogyaszthatunk idült idegrendszeri zavarok és szívpanaszok enyhítésére, hosszabb időn át. Tehetjük tejbe vagy sült gyümölcsbe, édességekbe, hogy serkentsük az emésztést és enyhítsük a hányingert.
Magva szezámolajat, proteineket, vitaminokat tartalmaz. Nálunk étolaj és kenőcsalkatrész, a hindu mitológiában a halhatatlanság jelképe, vallási és babonás ceremóniák eszköze, magvát erősítőnek, vízhajtónak, tejszaporítónak tartják, emésztés rendezésére, aranyér, fekélyek, vérhas és húgyúti panaszok kezelésére haszn. Az öt belső szervet hevíti, vért hűti, hallást és látást élesíti, méregtelenít, hasmenést szüntet, olaja fekélyt gyógyít, méhet mozgékonnyá tesz.
Használják méherősítőnek, menstruációs fájdalmak enyhítésére és vetélés megelőzésére. Alkalmazható járulékos görcsoldó szerként, asztma, heves szívdobogás, szívbetegségek és kedélyhullámozás ellen. Végül csersav tartalma miatt hasmenés kezelésére is jó.
A színpompás nőszirom gyöktörzse elsődlegesen a máj, a vizeletkiválasztó szervrendszer és a nyirokrendszer megbetegedésére való orvosság. Egész adagja a belek azonnali és gyors kiürülését eredményezi híg széklet formájában, ami legyengítheti a rossz kondícióban lévő szervezetet. Lévén, hogy hashajtó, társítani kell valamilyen görcsoldó, melegítő hatású gyógynövénnyel, pl. gyömbérrel.
Ez a hatalmas fa a trópusi Afrikában van otthon; botanikai neve Tamarindus indica. Gyógyszerként az érett termésből nyert és megtisztított gyümölcspürét használják (Pulpa Tamarindorum). Nagyanyáink idejében gyakran adták gyerekeknek, idősebb embereknek, szoptató anyáknak vagy terheseknek enyhe székrekedés ellen. Nálunk a sötétbarna, majdnem fekete tamarinduszpép, amit a trópusokon frissítő italok készítéséhez is használnak, szinte teljesen feledésbe merült.
Aki izületi bajra és betegségre hajlamos, az hosszabb időn át igyon meg napi egy-két csésze kankalinteát. A heves fájdalmak enyhülnek, és idővel el is tűnnek. A kankalintea azonkívül kitűnő ideg és szíverősítő, mely csillapítja a migrént és az ideges fejfájást, kiválóan hat szívizomgyulladás esetén, és szélütés megelőzésében. Ha gyökerét megfőzzük, mézzel ízesítjük, kitűnő teához jutunk, amely segít a hólyagkő elhajtásában.
Gyantát, keserűanyagokat, sókat és savakat tartalmaz, iparban konzerválószer. Sok fajtáját ősidőtől gyógyszerként használják nálunk is, Keleten is, bár mérgező hatása miatt csak óvatosan. Bőrizgató, hólyaghúzó, főleg állatgyógyászatban. Hánytató, hashajtó, vizelethajtó, izzasztó, magzatelhajtó, vese- és tüdőbajok gyógyszere, "szél mérgező hatása ellen véd"
Kérge és gubacsa összehúzó, fertőzésgátló és vérzéscsillapító. A tölgyek kérgét hasmenés, vérhas és vérzések kezelésére használják. Ha a tölgyfa levelét vagy kérgét leforrázzuk, ill. megfőzzük, zúzódások, sérülések, csomós visszértágulások, megduzzadt szövetek és vérzések külsőleges kezelésére alkalmas szerhez jutunk.
Illatos olaja és gyantája miatt már az Ótestamentumban szerepel, főként füstölőben használták. Indiában tüdő-, hörgő- és garatgyulladásnál belsőleg és belélegezve, kenőcsben sebekre, gyulladásra, fekélyre. Mell- és májbajok, szívbaj, lepra, reuma ellen (Gy), idegbajok és melankólia ellen.
Folyópartok vadnövénye a tövistelen olasz paréj. A népi gyógyászatban zöld, eleven leveleit és fonnyasztott virágait használják. Forrázata lázcsillapító hatású, javítja az általános erőnlétet, szabályozza a szívverést, a májműködést, tisztítja a gyomrot. A sárgaság hatékony gyógyszere.
A tündérnyom hathatósan serkenti a mirigyműködéseket. Hatása igen erős, ezért orvosi ellenőrzés mellett is csak igen kis mennyiségben szabad bevenni. Kitűnő szer az idült májbetegségek, a bőrkiütések, az epeműködés zavarai, valamint az emésztésben és az ürítésben jelentkező problémák kezelésére.
A tyúkhúr mindenfelé megtalálható, közönséges gyomnövény, amely igen értékes vértisztító, méregtelenítő, lázcsillapító, gyulladáscsökkentő ill. hatásos a forró betegségek gyógyításában. Konyhakerti zöldségként is bátran fogyasztható. Legáltalánosabban az olajos kivonatát vagy a növényből készült kenőcsöt használják, közvetlenül a bőrre kenve, kiütések és pikkelysömör ellen.
Gyulladásgátló hatása révén a reumás fájdalmakat enyhíti, az emésztőszervek okozta közérzeti zavaroknál pedig keserűanyagként használják. Az afrikai varjúköröm (Harpagophytum procumbers) a Pedaliaceae botanikai családba tartozik, ami a nálunk honos gyűszűvirágokkal rokon. A drog az elvirágzás után kiásott gyökérgumóból származik. Megszárítják, többé-kevésbé felaprítják és Harpagophytum- ill. varjúkörömteaként forgalmazzák. A tudomány igyekszik a varjúkörömtea hatását és a benne levő hatóanyagok hatásmechanizmusát megismerni. A varjúkörömtea fájdalomcsillapító hatása arthrosisban (ízületi kopásban) és nyugtató hatása emésztési zavarokban biztosra vehető.
Májpangásra és az ezzel összefüggésben lévő betegségekre használják, pl. jó májgyulladásra, sárgaságra, májcirrózisra, továbbá fájdalmas és rendellenes menstruációra. Az eddig említett idült betegségeken kívül a vasfű egyszerű forrázatát be lehet venni heveny betegségek tünetei ellen is, pl. megfázás, nátha, influenza. Tejelválasztást serkentő hatása van.
Szárított leveleit használják. Ötven-hatvan grammnyi egy liter vízben felfőzve bársonyossá, jól fésülhetővé teszi a hajat. A hasnyálmirigy betegségei és a sárgaság elleni háziorvosság. Fokozza a vizelet kiválasztódását és elhajtja a veseköveket. A náthás betegeknek is jót tesz. Rendben tartja a menstruációt és hatékonyan gyógyítja a meddőséget. Ritkán használják a vénuszfodorkát csak magában.
Külsőleg rosszindulatú bőrbetegségek, tyúkszemek, szemölcsök, pikkelysömör gyógyítására használható. A szürkehályog és a szaruhártya is eltűnnek lassanként hatására. Borba áztatva gyorsan megszünteti a sárgaságot. Ajánlható a végbélnyílásban égő érzést okozó aranyér, vizelés közben nyilalló fájdalom esetén, de fülzúgás ellen is jó.
Ez az ősapáink idejéből ránk származott gyógynövény a vértisztító teák kedvelt adaléka és a friss csalán csúcsával együtt segít kigyógyulni a krónikus ekcémából. A kellemetlen öregkori viszketés ellen mindenekelőtt a Veronikát érdemes ajánlani. Gyönge és érzékeny személyek is alkalmazhatják, mert jótékony hatású gyomorerősítő szer, mely serkenti az emésztést.
A vérpipacsot elsősorban mint köptetőt használják, idült köhögésre, homlok és arcüreggyulladás esetén a váladék oldására, gégegyulladásra, torokgyulladásra, sűrű fehér váladékozással kísért hörghurutra, görcsös köhögésre, asztmára és az álhártyás torokgyulladásra. Tüdőgyulladás esetén egy-két cseppet vegyünk be a nap folyamán többször is.
Hatása serkentő, összehúzó, izzasztó, köptető. A múltban általánosan használt gyógyszer volt, amit az orvosok a nátha, a megfázás, köhögés és az influenza első jeleire felírtak. A viaszcserje szerepe a szervezet védekezőerejének serkentése, hogy képes legyen ellenállni a betegségnek.
Vörös festéket és illóanyagokat tartalmazó indiai szent fa, a fehér szantálfával együtt vallási ceremóniáknál szerepel, összehúzó és tonizáló hatása miatt gyulladások, fejfájás, bélvérzés, epebajok gyógyszere. Nálunk orvosok gyulladásgátlóként kísérleteztek vele. Tapaszok, fogpor, füstölő, összehúzó tea. Mindhárom életnedv valamennyi betegsége ellen, "vér hevét gyógyítja", görcsök, daganatok, idegbajok ellen, legendás mindenható szer.
A zöld menta használ sok kisebb heveny betegség, pl. megfázás, influenza, láz, gyomorrontás, felfújódás és görcsök esetén is. A borsmenta lényegében ugyanilyen sajátságokkal rendelkezi, azzal a különbséggel, hogy kissé erősebben serkentő hatású.
A zöld tea rendszeres fogyasztása több krónikus betegség kialakulását megelőzheti. Többek között olyan vegyületeket tartalmaz, melyek csökkentik a rák bizonyos fajtáinak, és az érrendszert érintő megbetegedések esélyét.
Teája nagyon jól hat a beteg májra, megszünteti a puffadást, az egyéb zavarokat, melyek a megváltozott májműködéssel függenek össze. Tisztítja a vért, nyálkátlanítja a légzőszerveket és a gyomrot, étvágygerjesztő, megszünteti a bélzavarokat és a hasmenést. Rovarcsípésre tegyünk szétmorzsolt Zsályaleveleket.
Főzetével kell lemosni és borogatni a viszkető, pörkös, varas, gennyedő bőrkiütéseket. Ezek a lemosások és fürdők segítenek gennyes körömágygyulladás, fekélyes lábcsontszú, rákszerű fekélyek, sipolyok, szőrtüszőgyulladás, bőrfarkas és sömör esetén. Fájdalmat okozó aranyérre, aranyeres csomóra friss növényből készült főzetet rakjunk.
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)