Tananyag választó:
Gyógynövények
Eszköztár:
A csicseri borsó

Gyógyászati felhasználása sokrétű. A felforrósított szemeket zacskóban a vesetájékra kötik, elhajtja a veseköveket, fokozza a vizelet kiválasztását. ugyanilyen módon alkalmazva megszünteti a hátfájást, elhajtja a halott magzatot, gyógyítja a sárgaságot és a vízkórságot is. Bélférgek ellen is használják. Az egy napig ecetben áztatott mag levéből éhgyomorra fogyasztanak - növeli a nemzőszervek működését is. Ám mértékkel kell fogyasztani, mert nagyon megdolgoztatja a vesét és gyomorfájást okoz.

A viola

Leveleinek főzetét köhögés ellen, gyökerének forrázatát pedig étvágyjavítónak fogyasztják. Azt tartják, hogy az illata nyugtató hatású, elmulasztja a fejfájást. A kifőtt virágok és levelek borogatásként enyhítik a reumás fájdalmakat.

Acsalapu

A lázcsillapító hatású gyökerét gyűjtik. Láz, légszomj, köszvény és epilepszia ellen használjuk izzasztó teaként. A nagy friss leveleket nemcsak ficam és rándult, feltört lábra rakhatjuk fel, de mindenfajta égés és rosszindulatú fekély és égési sérülésre is használhatjuk.

Aggófű

Alkaloidákat, rutint és C-vitamint tartalmaz, a senecionin alkaloida májméreg. A gyógyszeripar vérnyomáscsökkentő, vérzéscsillapító, fájdalomenyhítő szereket állít elő belőle, népi használata uganez, viszont a májmérgezés veszélye miatt csak külsőleg javallt aranyér és fogínyvérzés ecsetelésére. Sebgyógyító, vérzéscsillapító, mérgezést gyógyít, belső vérzést is csillapít, seb- és szemkezelésre, mindhárom életnedv betegségeire

Aloé

Nyugaton az aloé gélt a sebek és égési sérülések gyógyításában az egyik leghatásosabb gyógyszernek tekintik. A felhígított nedvet naponta fogyasztják enzimserkentő hatásáért. Továbbá kimagasló nőgyógyászati szerepet játszik. A szárított aloé pora az egyik legjobb növényi hashajtónak számít és jót tesz a májnak is. Használjuk a bőr ráncosodása ellen is.

Ánizs

A has melegítésére, a gázképződés megakadályozására ill. a bélszelek kiűzésére az emésztés elősegítésére, a böfögés mérséklésére, a hányinger megszüntetésére és a hasi fájdalmak enyhítésére használják. Hatásos tea készíthető belőle bélgázok, hányinger és felfúvódás ellen ánizsmag, gyömbér, kardamon, fahéj egy-egy csipet porából, még kevesebb őrölt feketeborsból, amit felforralt vízbe vagy forralt tejbe áztatunk.

Apró bojtorján

A virágzás idején júniustól augusztusig kell gyűjteni. Torok- és mandulagyulladásnál igen kiváló hatású. De adhatjuk anginára, szájpenészre és a száj nyálkahártyájának gyulladására. Levele gyógyítja a vérszegénységet, és jó sebekre, javulást hoz reuma, lumbágó, emésztési zavarok, májcirózis, májpangás és lépmegbetegedés esetén is.

Aranygyökér

Emésztési zavar és savtúltengés, gyomorhurut, vastagbélgyulladás esetén használatos. Ezenkívül a túl bő menstruációs vérzésre általános erősítő a női szaporító-szervrendszer számára, fehérfolyás és a férfi húgycső-váladékozása ellen és bőrbetegségek ellen. Gyógyítja a cirrózist és a májgyulladást és használható általában minden gyulladásra.

Árnika

Az árnikából elsősorban bőrbe dörzsölhető olajat vagy alkoholos balzsamot készítenek. Sérüléseket, zúzódásokat kezelnek vele nagyon hatékonyan. Belsőleg igen kis mennyiséget homeopatikus adagban szabad csak bevenni, és azt is csak abban az esetben, ha gyakorlott, tapasztalt orvos írja elő.

Árpa

Árpából nyálkás kását készítenek, és ezt fogyasztják a betegség utáni lábadozás idején, hasmenéskor és vastagbélgyulladás esetén is. A hagyományos kínai orvoslás gyulladásgátló vizelethajtónak használja, ezenkívül epehólyag-problémák enyhítésére, duzzanatok és daganatok leapasztására, és a sárgaság kezelésére.

Artemia Salina

Az Artemia Salina egy planktonfajta, mely képes a legkritikusabb körülmények, úgymint vízhiány vagy a víz hőmérsékletének szélsőséges ingadozása esetén is életben maradni. Vészhelyzetben - akár évekre is - egyfajta téli álomba merül. Csodálatos módon az emberi szervezet sejtjei energiahordozóként felismerik és felhasználják ezt az ősi energiamolekulát, melyet a kutatók GP4G névre kereszteltek. A GP4G serkenti a sejtaktivitást, a kötőszöveti sejteket (fibroblasztokat) új kollagén és elasztin előállítására készteti, valamint alátámasztja a nedvességkötő hialuronsav termelését és a bőr saját védőlipidjeinek szintézisét.

Articsóka

A magyar népi orvoslásban nem, azonban néhány dél-európai és más országban gyakran alkalmazott gyógynövény. Az olaszok például a levelét, szárát és a gyökerét egyaránt használják. Népi gyógyítóik szerint a növény levelei nyersen vagy forrázatként elkészítve vizelethajtó hatásúak, a szárból forrázással készült 24 órás macerátum pedig reuma és köszvényes fájdalmak enyhítésére alkalmas. A reszelt vagy aprított gyökerekből reuma kezelésére készítenek pakolást. Cipruson szintén reuma elleni szerként ismerik az articsókát.