Az elhízás veszélyei
Elhízást egyes hormonális betegségek is okozhatnak, de messze leggyakoribb oka az, hogy a táplálékkal több energiát veszünk fel, mint amennyit elhasználunk. A többlethalálozás elsősorban szív és érrendszeri betegségektől (érelmeszesedés, infarktus, agyvérzés), valamint cukorbetegségtől, epehólyag-betegségtől és különböző rákos betegségektől várható. Nem mindegy, hogy a többletzsír hogyan oszlik meg a testen, a férfi típusú, főleg a hasat érintő elhízás veszélyesebb, mint a női típusú, főleg a csípőt érintő forma. Az elhízás mind a halálozás, mind a megbetegedés kockázatát növeli. A gyakrabban előforduló betegségek:
1. Szív és érrendszer: érelmeszesedés, magas vérnyomás, szívinfarktus, agyvérzés.
2. Emésztőrendszer: cukorbetegség, epekövesség, refluxbetegség (=a gyomorszáj rosszul zár, ezért a gyomortartalom visszajut a nyelőcsőbe, gyomorégést, böfögést okozva).
3. Daganatok: vastagbél, végbél, prosztata, méh, epeutak, emlő és petefészekdaganatok rizikója nő
4. Ízületek: az ízületek a nagyobb súly miatt hamarabb elhasználódnak, kopások, stb.
5. Lélektan: az elhízás az önbecsülés csökkenéséhez, szorongáshoz, magányhoz, súlyosabb esetben depresszióhoz vezethet.
6. Egyéb: egyes bőrbetegségek gyakoribbak, valamint minden műtét nagyobb rizikóval jár.
Diéta
Fontos, hogy csökkentsük az energiabevitelt. Átlagos fogyókúrák során általában napi 1000-1500 kalóriát szokás fogyasztani. Ezt kiszámolhatja otthon is a beteg magának, de rengeteg előre megtervezett diéta létezik, amelyek magukat általában egyedülállónak tüntetik fel. Nem árt, ha tudjuk, hogy a fogyasztó csodadiéták mind azon alapulnak, hogy naponta 1000-1500 kalóriát tartalmaznak. Fontos, hogy az alacsony energiabevitel ellenére azért pótoljuk a szükséges tápanyagokat, tehát ne alakuljon ki fehérje, vagy vitaminhiány. Léteznek igen alacsony kalóriatartalmú, napi 400-800 kalóriát engedélyező diéták is, ezekkel természetesen a fogyás sokkal gyorsabb, de több a mellékhatás: fáradékonyság, ájulás, stb., valamint a szervezetben anyagcsereváltozások.
Gyógyszerek
Zsírfelszívódást gátló szerek: a bélben hatnak és gátolják a bevitt zsír megemésztését és felszívódását. Hátrányuk, hogy a zsír emésztetlenül távozik, nagy mennyiségű hasmenéses székletürítést okozva. Másik hátránya, hogy egyáltalán nem használnak olyan esetekben, amikor az elhízás oka nem a túlzott zsírfogyasztás, hanem a túlzott szénhidrát fogyasztás. Receptköteles és recept nélküli változataik is léteznek. Étvágycsökkentők: Magyarországon jelenleg két szer van forgalomban, a többit évekkel ezelőtt betiltották idegrendszeri és egyéb súlyos mellékhatásaik illetve hatástalanságuk miatt. Sajnos általában a gyógyszerszedés abbahagyása után megint megnő az esély a visszahízásra. A gyógyszerek hatóanyaga a mazindol illetve a sibutramin nevű szer, mindkettő receptköteles.
Szociális támogatás
A család, barátok támogatása nagyon fontos a fogyókúrás programokban. Fontos, hogy a család illetve a munkatársak tolerálják a beteg diétás megszorításait, és ne egyenek franciakrémest az orra előtt. Ezért sok diétás programba bevonják a családot, illetve hasznos a csoportos foglalkozások szervezése is.
Tornagyakorlatok
A tornagyakorlatok elhízott ember számára sokkal megerőltetőbbek, mint az átlagember számára, hiszen neki a mozgástól elszokott izmaival sokkal nagyobb testtömeget kell megmozgatnia. Ennek ellenére nagyon fontos tudni, hogy a rendszeresen végzett, akár kis mennyiségű torna is sokat segít a fogyókúrában. A legideálisabb az „aerob” edzés: azaz a nyugalminál nagyobb, de a maximálisnál kisebb pulzustartományban végzett, minimum 30 perces torna. A torna hatása a zsír formájában tárolt energia felhasználása, vagyis a zsírégetés.
Viselkedésterápia
A viselkedésterápia a pszichoterápiák egy formája, melyet pszichiáter vagy pszichológus végezhet. Azonban néhány viselkedésterápiás módszert a háziorvos, a házastárs, vagy maga a beteg is alkalmazhat odahaza. Ilyen például a naplóvezetés: a beteget megtanítjuk, hogy mindig jegyezze fel, mikor, hol, mit evett, és ezt milyen érzés kísérte. A naplóvezetés nem csak a viselkedés megváltoztatásában segít, hanem a feljegyzések az orvosnak vagy étrendtanácsadónak is jó támpontot adhatnak ahhoz, hogy min kell pontosan változtatni. A beteg így megtanulhatja tudatosan megtervezni saját étrendjét.
Kapcsolódó információk: