Az A-vitaminhiány következményei a farkasvakság (szürkületi vakság), súlyos esetben teljes vakság, bőr és nyálkahártya-betegségek, károsodik az immunrendszer, csökken a fertőzésekkel szembeni ellenállás. Gyermekekben lassul a növekedés.
A hiánybetegség a 2-5 éves gyermekek körében a leggyakoribb, gyakran általános alultápláltság része. Földünkön évente félmillió gyerek vakul meg A-vitamin hiány következtében. A-vitamint tartalmaznak a máj, tejtermékek, tojás, tengeri halak, vitaminozott margarinok, sárgarépa, sütőtök, leveles zöldségek, paradicsom, narancs.
A többi B-vitaminhoz hasonlóan termelik a bélbaktériumok, de az általuk történő ellátás nem mindig megbízható a szervezet számára, ezért a táplálékban levő B12-vitamin bevitele is fontos. A nagyfokú B12-vitamin-hiány rendkívül súlyos, régebben halálhoz vezető betegséget, vészes vérszegénységet idéz elő. Elsősorban a máj jelenti a legjobb forrást, de a különféle húsok, tej és tejtermékek, tojás egyaránt bőségesen tartalmazzák.
B1 vitaminhiány leggyakrabban alkoholizmusban lép fel, mivel az alkohol a B1-vitamin felszívódását gátolja. Hiánya emlékezet és járászavarokkal és egyéb idegrendszeri tünetekkel jár, ld. Alkohol. A B1-vitamin-ellátás biztosításához a sütőipari termékeken kívül a máj és a sertéshús is szükséges. A húsokon kívül még a hüvelyes magvak (bab, borsó, lencse, szója) is kiváló B1-vitamin források.
Gyakorlatilag az anyagcsere-folyamatok minden területén érdekelt. Legjelentősebb a fehérjék és aminosavak anyagcseréjének szabájozása. Hiánya különösen szembeötlő hatást vált ki a látószerveken, a szemen elszarusodás alakul ki, a szemlencsén pedig hályog képződik. Enyhe vitaminhiányra jellemző tünet a szájzug, a szemzug és az orr környényékének berepedezése.
Hiánya rendkívül ritka, a lábujjak zsibbadását és bizsergését okozza. Fő forrásai: mindenféle hús és növényi táplálék, különösen a máj, hentesáru, tojássárgája, aszalt és kemény héjú gyümölcsök. Vízben oldódó vitamin.
Napi szükséglet:
-nők: 4-7 mg,
-férfiak: 4-7 mg.
A legfontosabb szerepe az, hogy a foszfátcsoportot tartalmazó formája különféle, az aminosavak egymásba való átalakulását szabályozó enzimfolyamatokban vesz részt. Valószínű, hogy az esszenciális zsírsavak anyagcseréjében is szerepe van, de ez még nem teljesen tisztázott. Feltehetően ez utóbbi tulajdonsága miatt a B6-vitamin-hiány bőrelváltozásokkal jár együtt. Ezenkívül fellépnek idegrendszeri tünetek, az enyhe idegességtől a neuraszténiáig.
Hiánya a fehérvérsejtek megfogyatkozását okozhatja. Jelenléte segíti a vas és a B12-vitamin felszívódását. Fő forrásai: leveles zöldségek (pl. paraj), máj. Vízben oldódó vitamin. Napi szükséglet - Nők:200 µg (terhesség alatt: 400 µg), Férfiak: 200 µg
A C-vitamint Szent-Györgyi Albert állította elő először zöldpaprikából, és ezért egy Nobel-díjat is kapott 1937-ben. Szerepe a szervezetben: antioxidáns hatású, segíti az immunrendszer működését, ezáltal segíti a szervezet védekezését mindenféle stresszhatással, fertőzéssel, daganattal, sejtöregedéssel szemben. Előfordul: állati eredetű táplálékban nagyon ritka, növényi eredetűben van sok. A legtöbb C-vitamint a csipkebogyó tartalmazza (1300 mg), a gyümölcsök 20-50, a zöldségek 20-200 mg C-vitamint tartalmaznak. Főzés és hosszabb tárolás hatására elbomlik. Hiánya: Hiánya esetén a skorbut nevű betegség lép fel, ez ma már elenyészően ritka.
A D-vitamint bevihetjük a táplálékkal, illetve napozás során a nap ultraibolya sugárzásának hatására a bőrben D-vitamin keletkezik. A hiány csecsemőkben angolkór (elégtelen csontfejlődés), felnőttekben a csontritkulás egy formája képében jelentkezik. A felnőttkori D-vitaminhiány Európában is gyakori, főleg az idősek körében. Sok idős ember gyenge, mozgáskorlátozott, ezért nagyon keveset jár ki a napfényre, viszont elégtelenül táplálkozik. D-vitamint tartalmaz a máj, halmáj, tej, tejtermékek, tojás.
Nagyon fontos a harántcsíkolt izomzatra gyakorolt hatása, amely összefüggésben van a fehérjeszintézissel és a nukleinsav-anyagcseében elfoglalt szerepével. E-vitamin hiányában az izom elsorvad. Az E-vitamin hiány egyik ismérve a kreatinin nevű bomlástermék üritésének fokozódása a vizeletben. Ennek a vitaminnak a májat károsodásoktól védő hatását szintén igazolták.
Hiánya különböző bőrbetegségek (ekcéma, pattanások) formájában jelentkezik. Főbb forrásai: növényi (búzacsíra, napraforgó, szójabab) olajok, dió, mandula, avokádó. Zsírban oldódó vitamin
Hiánya: hajhullást, bőrbetegségek kialakulását vonja maga után. Fő forrásai: tojássárgája, máj, vese, dió, tej. Vízben oldódó vitamin Napi szükséglet - Nők:10-200 µg Férfiak:10-200 µg
Az inozit egy B-vitaminfajta, melynek egyes kutatók olyan hatást tulajdonítanak, mint egy nyugtatószernek. Vannak, akik szerint kiváló altatószer, megszabadít a szorongástól és a feszültségtől, esetleg a magas vérnyomást is csökkenti. Aktív formája, a foszfatidil-inozitol szabályozza a sejtmembránok működését és hozzájárul azok épségéhez, továbbá szerepe van az idegek ingerület-továbbításában és a zsírok szervezeten belüli transzportjában. Szöveteinkben, például a májban, a vesében glükózból, hétköznapi nevén szőlőcukorból (szénhidrátból) keletkezik. Nagy mennyiségben tárolja a gerincvelő, az agy és az agyfolyadék, innen erős leterheltség mellett felhasználásra kerül. Inozitot elsősorban a húsfélék, a tej és tejtermékek, a gabonafélék, a gyümölcs- és főzelékfélék és az olajos magvak tartalmaznak, de mint fentebb említettük, az agyban, kisebb részben a májban is képződik.
A K-vitamin zsírban oldódó vitamin, gyakran használt másik neve a fillokinon, amely egyben előfordulására is utal (filum = levél). A D-vitaminhoz hasonlóan két fő formátumát különböztetjük meg, a K1 és a K2 vitamint. A K1 vitamint a zöld növények, a K2 vitamint a baktériumok szintetizálják. Néhány mesterségesen előállított K-vitamin vízben is oldódik. Szintén van provitaminja is, amit menadion-nak neveznek. Legjobb K-vitamin forrásaink a zöld leveles zöldség- és főzelékfélék, a káposzta, a brokkoli, a paraj, a tej- és tejtermékek, valamint a máj.
A niacin vízben oldódó vitamin, régebben PP-faktornak (Pellagra-Preventív) hívták, ma többször találkozhatunk vele nikotinsavamid, nikotinamid, niacinamid néven is. Főleg a szöveti oxido-reduktív folyamatokban vesz részt. Szintén képes a szervezetben képződni, a triptofán nevű aminosavból. Legjobb niacinforrásaink a hús, máj, vese, hal, tojás, élesztő, szárazhüvelyesek, zöldségfélék és a barna kenyér.
A PABA-ról régebben azt tartották, hogy a B-vitaminok közé tartozik. Ma már tudjuk, hogy közvetlenül nem életfontosságú tápanyag, de bizonyos mikroorganizmusok (bélbaktériumok) számára nélkülözhetetlen. Ezek a baktériumok hozzátartoznak a szervezet ún. normál flórájához, sőt, mint fentebb említettük, hasznot is hajtanak, pl. vitaminokat termelnek és visszaszorítják a kórokozó baktériumokat. A PABA e jótékony baktériumokon keresztül hat előnyösen a szervezetre.
A rutin a bioflavonoidok közé tartozó anyag. A P vitamin a C vitamin kísérője, általánosan ugyanazokban az élelmiszerekben fordul elő. A P-vitamin segíti a C vitamin felszívódását és megvédi az oxidációtól, ezenkívül erősíti a hajszálereket. Legbővebben a citrusfélék, a csipkebogyó, az áfonya, a brokkoli, a paradicsom, valamint más gyümölcsök és zöldségek tartalmazzák - elsősorban a gyümölcs húsa gazdag ebben a vitaminban.
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)