Az egészsége táplálkozás általános szabályai
Az egészséges táplálkozásnak általános szabályai vannak:
1. Az energiabevitel és -felhasználás legyen egyensúlyban. Előnyös a változatos, vegyes étkezés: ennek 60%-a szénhidrát, 10% fehérje, 30% zsír, ami lehetőleg növényi zsiradék legyen.
2. A táplálék ezen kívül sok növényi rostot is tartalmazzon.
3. Lehetőleg gyakran együnk frissen készített ételt.
4. A szervezet mesterséges anyagokkal történő terhelését lehetőség szerint csökkenteni kell.
5. Egyes tápanyagok energiatartalma csak az érdekesség szintjén említhető meg, nincs olyan élelmiszer, melyben tiszta formában bármelyiket megtalálnánk: a szénhidrátok 4 kcal (17 kJ), a fehérjék 4 kcal (17 kJ), a zsírok 9,3 kcal (38 kJ) energiát tartalmaznak grammonként az alkohol 7 kcal-t (30 kJ).
Energetikai szempontból viszont ajánlatos tisztába lennünk azzal, mekkora az ideális testtömegünk. Ez csupán tájékoztató jellegű adat, nem tudunk vele tovább lépni. Mindössze megtudjuk, a kívánatos sáv mely szögletében található saját adatunk. Megmutatja viszont, hogy az energetikai számítások után merre induljunk: a fogyás vagy a hízás lenne kívánatos. Táblázatok híján az ismert Broca-féle képlettel is kiszámíthatjuk az ideális súlyunkat: férfiaknál a testtömeg cm-ben mínusz 100 = normál súly, nőknél a testtömeg cm-ben mínusz 100 mínusz 10% = normál súly. (A férfiak kövérebbek lehetnek...)
Az ideális testtömeg
Mielőtt belemerülnénk az energetikai számításokba, jegyezzük meg: az ideális testsúly az, amellyel az illető jól érzi magát. A tankönyvi értékektől 10% eltérés bármerre megengedett inkább, mintsem, hogy bárki is néhány kilogramm kedvéért számára igen kellemetlen fogyókúrás procedúrákon menjen keresztül!
Étkezési szokások
Az étkezési szokások (legyenek akár helyesek, de a tapasztalatok szerint inkább helytelenek) kialakítása a gyermekben a szülők feladata. Még kisgyermekkorban tudatosítani kell a helyes összetételű, rendszeres étkezés fontosságát. Jó tudni, hogy az ember zsírsejtjeinek száma csecsemőkorban, kisgyermekkorban alakul ki, a tágulási képessége pedig öröklődik. Felnőttkorban csak a már meglévő zsírsejtek puffadnak fel ijesztő méretűre (akár hétszeresére is), hogy összességükben a kövér ember alakját meghatározzák.
Mennyiségi táplálkozás
A táplálkozásnak, mint a legfontosabb életfolyamatok egyikének egyrészt a megfelelő energiamennyiség bevitele, másrészt az életfontos tápanyagok felvétele a célja. Ezen kívül az ajkak, szájüreg, nyelv ingerlésével bizonyos mértékű örömérzés kiváltása is történik a táplálkozás alkalmával, ami nem azonos a jóllakás okozta érzéssel Ennek jelentősége a fogyókúráknál, az idegesség és a táplálkozás kapcsolatánál lesz. A táplálkozással kapcsolatos alapvető ismereteket két fő csoportra oszthatjuk: a mennyiségi táplálkozás, amikor a megfelelő energiamennyiség bevitele a cél. A minőségi táplálkozás célja az életfontosságú tápanyagok összességének változatos, az igényeknek megfelelő felvétele.
Kapcsolódó információk: