A permetezés okozta vegyi szennyeződések
A permetezés ugyancsak vegyi szennyeződésnak fogható fel, még ha le is lehet törölni a gyümölcs, zöldség felszínéről. A vegyszer molekulái bejutnak a terménybe is, azt is érik, aki elfogyasztja azt. Hiába nagyobb és szebb a rendszeresen permetezett gyümölcs, a nagyobb térfogatba több vegyszer is szorul. A divatos, valóban bio-élelmiszerek egyátalán nem tartalmazhatnak vegyi anyagokat. Lehet, hogy kisebbek, mint vegyileg kezelt társaik, de egészségesebbek is. Az otthoni vegyi szennyzés egyik tipikus formája a légy-, szúnyogirtás bolti spray segítségével. Ilyenkor az apró szemcséjű permet mindenhova eljut (hiszen csaknem mindenhol, azonnal érezni kellemetlen szagát). Tehát rászáll az élelmiszerekre is, melyet a következő percekben elfogysztunk. Pedig minden dobozra ráírják, hogy vigyázzunk vele, élelmiszerre nem kerülhet! Ennek ellenére nem fordítunk nagyobb figyelmet erre a feliratra, pedig ez is ugyanolyan vegyszeres kezelés, mint bármilyen más permetezés.
Az ólommal szennyezett levegő veszélyei
A levegőbe napjainkban nagyon sok szennyező anyag jut a gépkocsik kipufogóiból, a gyárak, erőművek kéményeiből, nyíltszíni szemét-, tarló-, gumiégetés eredményeképpen. A legtöbb, az egészségre ártalmas szennyeződés a gépkocsikból kerül a levegőbe. A katalizátor nélküli gépkocsik kilométerenként átlagosan 9 g szénmonoxidot és 2,5 g nitrogénoxidot bocsát ki: 26.000 m3 tiszta levegőt szennyez be. A benzin ólomtartalma az utak menti növényzetet, állatokat és az embert egyaránt fenyegeti. A magas ólomtartalmú port az eső bemossa a talajba, ahonnan a növények beépítik szervezetükbe. A növényeket megeszik az állatok vagy az ember. Ezen a táplálkozási szinten dúsul fel először az ólom. Aztán a növényevő állatokat leöli és elfogyasztja az ember: itt halmozódik másodszor a méreganyag.
Ez a mérgezési lánc nemcsak az ólomra érvényes: minden vegyi anyag, ami a levegőbe jut, előbb vagy utóbb az emberi táplálékot fogja "ízesíteni". Nem kivételek a szennyeződés alól a halak sem, mivel a "korszerű" motorcsónakok nem a levegőbe engedik a kipufogó gázaikat, hanem egyenesen a vízbe. Ott oldódva a halak táplálékába is belekerül, ahonnan az emberbe jut. Kémiai üzemek környékén a telepített erdősávok hivatottak felfogni az onnan kiáramló szennyező anyagokat: az erdősáv környékéről ne szedjünk semmilyen növényt, még a háziállatoknak sem!
A magas ólomszennyeződés miatt ne gyűjtsünk növényeket a forgalmasabb országutak mentén, azok környezetében! Különösen ne gyógynövénynek hitt "zöldségeket", melyek ahelyett, hogy javítanának, ronthatnak egészségi állapotunkon. Nem volna szabad ilyen utak mentén pl. teheneket legeltetni. Ugyanígy veszélyes szabadon engedni a baromfiakat, amelyek az utak mentén is felcsipegetik az ólommal szennyezett növényeket.
De nemcsak a zöld növényekkel kellene vigyázni! Csaknem minden nagyobb városban állnak az utak mellett árusok, akik élelmiszereket, szendvicseket, süteményeket is árulnak. Ezekben a reggel kivitt élelmiszerekben délutánra ugyancsak magas szintet érhetnek el a mérgező szerves és szervetlen vegyületek. Ilyen árusoknál lehetőleg ne vásároljunk élelmiszert! A levegőszennyeződésnél kell a figyelmet felhívni ismételten a növények porszennyeződésére. A porban nemcsak szervetlen fényszennyeződés, de szerves, többé-kevésbé lebomlott állati részecskék és kórokozó baktériumok is megtalálhatók. Azt hiszem felesleges megindokolni, miért kell ezeket mindenképpen eltávolítani az élelmiszerekről.
Kapcsolódó információk: