A náthai jelei
Az orr először csak eldugul, majd intenzív orrfolyás jelentkezik, ami napokig tarthat. Az intenzív orrfolyás mellett a szemek látszólagosan fokozott könnyezése is jelentkezik. Ez a duzzadt orrnyálkahártya által elzárt könnycsatorna működésképtelenségének eredménye. A könnyelfolyás az orrüregbe akadályozott, ezért felszaporodik, és úgy tűnhet, fokozódott a termelése. A fertőzés továbbadásában nagy szerepe van a tüsszögésnek, a vírus ugyanis cseppfertőzéssel terjed.
Fontos tudni, hogy az állandó orrfújás nagy folyadékveszteséggel jár! Mindenképpen pótoljuk az elvesztett folyadékot: gyümölcslével (vitaminforrás!), de akár tiszta vízzel is! Sokan hatásosnak tartják a nagy mennyiségű C-vitamin bevitelét, ami azonban mindenképpen elegendő folyadékkel történjen (vesében kristályok formájában kicsapódhat egyébként!). A vírusok által legyengített szervezet ellenállóképessége csökken, emiatt egyéb felsőlégúti bakteriális eredetű betegségek is előfordulnak. A "felülfertőződés" lázzal, torokfájással, fejfájással járhat, ekkor mindenképpen menjünk orvoshoz, a korábban jelzett szövődmények elkerülése miatt!
A nátha kialakulása
A nátha a legközönségesebb felsőlégúti kórkép, szinte minden életkorban előfordul. Többféle vírus okozhatja, de nem azonosak az influenzát okozó vírussal. A betegség inkább kellemetlen, mint veszélyes.
A nátha kezelése
Ha már megelőzni nem tudjuk, mivel gyorsíthatjuk a nátha elmúlását? A legközönségesebb gyógymód a sós vizes csepegtetés. Kb. egy deciliter vízbe egy gramm konyhasót oldunk fel, ezzel csepegtetünk az orrjáratokba. A kamillás inhalálás csökkenti az orrnyálkahártya duzzanatát. Célszerű a szobákban vizet párologtatni, a levegő páratartalmát növelni. Hasznos zöldségek fogyasztása is. Pl. a petrezselyemben, zellerben, tormában olyan védőanyagok vannak, melyek segítenek a felsőlégúti vírusos betegségek gyors javulásában.
A vitaminok, különösen a C-vitamin segíthet a gyógyulásban. Gyógyteákat (csipkebogyó, bodzavirág, kamilla, csalán, hársfavirág) is használhatunk a megfázás leküzdésére. A helyes orrfújási technika bizonyos mértékben véd is a szövődményként számító középfülgyulladás ellen. Ezek szerint mindig csak az egyik orrjáratot szorítsuk el, a másikból fújjunk nagy erővel, majd váltsunk. Mindkét orrjárat együttes fújása kis hatásfokú, az együttes befogása pedig a váladékot a fülkürtön át a középfülbe préselheti.
A nátha következményei
A hosszan tartó náthás duzzanat, az óránként sokszori orrfújás miatt gyakran előfordul náthához kapcsolódó orrvérzés is. A duzzadt szövetek szakadékonyabbak, és orrfújáskor igen nagy nyomás nehezedik rájuk. Orrvérzéskor a fejet előre hajtva kell az orrszárnyakat összeszorítani 5-10 percig. Ha nem használ, vattával feszesen dugaszoljuk be a vérző orrjáratot. Ez legtöbbször elegendő a közepes erősségű orrvérzés csillapítására. Ha elállt az orrvérzés, az érintett orrjáratot legalább fél napig ne fújogassuk-szívogassuk, hiszen a seb könnyen felszakadhat. Amennyiben nem sikerül az orrvérzést elállítani, forduljunk orvoshoz, aki hosszabb ideig fennmaradó, a véralvadást segítő zselével átitatott gézcsíkokkal fogja az orrjáratokat feszesen kitömni. Ha orrcseppet használunk, azok legtöbbje érszűkítő tulajdonsága révén fejti ki az orrnyálkahártya duzzanatát csökkentő hatását.
Legúti megbetegedések eredete
A felsőlégúti betegségek általában bakteriális, vírusos eredetűek, sokak számára ismertek, gyakran fordulnak elő. Gyemekkorban szinte mindegyik megjelenik, de néhány, baktériumok által okozott betegség ellen megfelelő immunitás alakul ki ahhoz, hogy a későbbiekben ne ismétlődhessen meg.
Kapcsolódó információ: