Növényvédőszerek okozta mérgezések
Az egyik leggyakoribb mérgezéstípus. Nem csodálkozhatunk rajta, hiszen hazánkban kb. 300 féle növényvédőszert használnak rendszeresen. A Karathane, Sevtox fantázianevű növényvédőszerek jó növényirtó hatásuk mellett a bőrről is jól és gyorsan felszívódnak. Hatásukra sejtszintű fulladás következik be. Hányinger, hányás, hasmenés, magas láz, zavart idegállapot a kezdeti tünet, de gyorsan kómába, majd visszafordíthatatlan végállapotba juthat a beteg. Paraffinolaj itatás, erőteljes lázcsillapítás, majd gyomoröblítés segíthet ideiglenesen, amíg orvoshoz nem jut a mérgezett.
A Zineb gombaölőszer a szem és a légutak nyálkahártyáját izgatva okoz tüneteket. Belélegezve heves köhögési rohamot vált ki mellkasi fájdalom, fejfájás, hányinger, hányás alakul ki, amennyiben alkoholt fogyasztott a vegyszer használata előtt a mérgezett. Mérgezéskor a szennyezett ruhát eltávolítva a bőrt szappanos vízzel lemossuk. A gyomoröblítést szigorú alkoholtilalom kövesse, legalább egy hétig!
A BI-58, Ditrifon, Phosdrin, Unifosz, Wofatox permetszerek véletlen baleset kapcsán a bőrről, ill. kötőhártyáról felszívódva, belélegezve, permetezett gyümölcsöt mosatlanul fogyasztva a gyomor-bél rendszeren át kerülhet a szervezetbe. Az elfogyasztástól kb. 15-30 perc múlva hányinger, hasfájás, hasmenés, fejfájás, erősödő görcsök jelentkeznek. A mérgezettet le kell vetkőztetni, a bőrét szappanos vízzel lemosni a gyomoröblítést is szódabikarbónás vízzel végezzék. Mindezt csak addig, amíg a legelején riasztott mentő meg nem érkezik. A Sevinnek ennél enyhébb, de hasonló tünetekkel járó mérgezése fordulhat elő.
A rézgálic igen régóta használt permetszer. Véletlenszerűen vagy öngyilkossági kísérlet miatt a tápcsatornába kerülve gyomor-bélgörcsöket okoz, igen erős máj- és vesekárosító hatása ismert. Károsítja a vörösvértesteket is. Nagy mennyiségű rézgálic bevétele után órákon belül meghalhat az illető. Mentő hívása alatt tojásfehérjét itatunk nyersen az illetővel, majd pár perc múlva kiöblítjük a gyomrát. Ezt ismételgetjük a mentők kiérkezéséig.
Rovarirtók okozta mérgezések
Rágcsálóirtókkal történő mérgezés ritkább, de súlyos következményekkel jár. A patkányméregnek kitett, dikumarol tartalmú szerek a vér alvadását gátló hatásuk miatt súlyos vérzéseket hoznak létre. Az állat is belső vérzésbe pusztul bele, ahogyan ez előfordul a mérget öngyilkossági célból vagy véletlenül bevett embereknél. Nemcsak gyomor és bélvérzések, de súlyos agyvérzés is lehet a következménye a mérgezésnek. A gyorsan kórházi gondozásba vett mérgezettet a legtöbb bajból kikezelhetik, de a masszív agyvérzése maradandó bénulásokat okoz. Azonnali gyomormosás aktív orvosi szénnel, majd C-vitamin adása, és gyors orvosi ellátás segíthet. Ilyen esetekben mindig vinni kell az orvoshoz azt az üveget, melyből a mérgezés történt, de legalábbis tudnunk kell a méreg nevét. A piretriod tartalmú rovarirtószerek a háztartásokban széleskörben használtak, ennek megfelelően nem olyan mérgező vegyszerek, mint fentebb felsorolt társaik. Nagyon gyakran okoznak viszont allergiás tüneteket. Ha mégis bejut nagyobb mennyiségben a tápcsatornába, hányás, hasmenés, görcsök jelentkezhetnek. Orvos mielőbbi kihívása indokolt.
Savak, lúgok okozta mérgezések
Savmérgezéskor (kénsav, háztartási sósav) barnás-fekete pörkös felrakódások figyelhetők meg a szájüregben, a nyelőcsőben súlyos felmaródásokat, vérzéseket okoz, esetleg ki is lyukaszthatja a nyelőcsövet vagy a gyomrot. A tömény kénsav megivása azonnal halálos. A hígabb forma fogyasztása igen erős fájdalmakkal jár, nyálfolyás, görcsös hányás, gyomorvérzés kíséretében. Amíg a mentő megérkezik a lenyelt sav hígítása a legfontosabb: vizet kellene itatni az illetővel, aki erre igen erős fájdalmai miatt aligha lesz hajlandó. Hánytatással ne kísérletezzünk: a szétrongyolódott nyelőcső, gyomor könnyen kilyukadhat. Hasonlóképpen ne töltsük az időt a savat közömbösítő folyadék keresésével: a legfontosabb a hígítás. A 20%-os ecetsav megivásakor nemcsak helyi felmaródások, elhalások keletkeznek, de felszívódva súlyos vörösvértest-károsodást és a szervezet elsavasodását okozza. A felszívódás megelőzésére a "mérgezés" bekövetkezte után gyorsan tejet vagy vizet itatunk a beteggel a méreg felhígítására. A mentők kiérkezéséig, mivel otthon a fájdalmat csillapítani kellőképpen nem tudjuk, a betegre vigyázunk, állapotának változásait figyeljük. A lúgmérgezés egyre ritkább jelenség. A szer megivásakor a szájnyálkahártyán felmaródás, a nyelőcsövön végig heges szűkületekkel, elzáródással gyógyuló elhalások jönnek létre. Tömény lúg megivásakor azonnali halál következik be. A halál oka sokk, elvérzés, a gyomor kilyukadása. Hígabb lúg véres nyálfolyással, égető érzéssel, hányingerrel, hányással járó nyelőcső és gyomorfájdalommal kísért tüneteket okoz. Ha tud nyelni a beteg: vizet, tejet itatunk vele a vegyszer hígítása miatt. A tej jó védőhatású folyadék ebben az esetben. Mielőbb kórházi ellátást igényelnek a maró folyadékokkal mérgezést szenvedett betegek.