Hazánkban a gyógyszerfogyasztás nagy részét az antibiotikumok mellett az altatók, nyugtatók adják. Hozzá kell tenni, hogy természetesen feleslegesen szedjük ezen gyógyszerek nagy részét. Ugyanis a vázlatos menetrend szerint a polgár reggel felkel, megissza a kávéját, majd (mivel a kávé és a munkahelye nagyon felizgatja) beveszi az első nyugtatót, de az egy kicsit el is bágyasztja. Emiatt meg kell innia a következő kávét, majd a hasonló mechanizmust követve újabb nyugtató következik. Ez így folyik estig, amikor a nyugtató helyett altatót vesz be az illető, és elalszik.
A nyugtatók veszélyei
Nagymértékben rontja a helyzetet, hogy az emberek problémamegoldó képessége, stressz tűrő készsége igen alacsony. Többek között ez az oka, ami miatt az emberek nagy része hamarabb nyúl egy-egy tabletta után: pillanatok alatt be lehet venni, a feszültséget időlegesen csökkenti. Azután egyre nagyobb adagok kellenek, hogy a kívánt hatást elérjék. Egyébként ugyanez a mechanizmusa az alkoholizmus mellett a narkománia, kábítószerezés kialakulásának. Ezek a gyógyszerek kismértékben félre is vezetik használóikat.
Természetes nyugtatók
Több olyan eljárás létezik, melyekkel a feszült állapotból gyógyszerek nélkül is (esetleg orvos vagy más szakember segítségével) kikerülhet az illető. Az egyik, legegyszerűbben elérhető az autogén tréning. Ez speciális, önmagunkat ellazító lépésekből álló, rendszeresen ismétlendő "öngyógyító" kezelés. Megtanulásához idő és szakember szükséges. Hasonlóan jó eredményeket érhetünk el az egyéni relaxáció, ellazulás módszerével, első időkben ehhez is szakember segítsége szükséges. Kiegészítésképpen néhány teának is van nyugtató hatása: a veronikából, orbáncfűből készített teákból (púpozott teáskanálnyit leforrázunk, fél perc múlva leszűrjük) napi 2-3 csészénél többet ne fogyasszunk. Nyugtató hatása van a kakukkfüves fürdőnek (200 g kakukkfüvet 8...10 liter vízben 12 óráig állni hagyunk, utána öntjük a fürdővízhez), a levendula-majoranna illóolajos masszázsnak is (ez utóbbihoz szakember, masszőr segítségét kérjük). Különféle vízkúrák is használatosak a feszült idegállapot csökkentésére. A gőzfürdő, szauna, melegvizes fürdő kellemes, ellazító hatású. A végén említhetjük meg, de a legelejére kívánkozna, hogy a feszült idegállapot, nyugtalan alvás tapasztalatok szerint megelőzhető a rendszeres napi sporttal. Nem kell komoly felszerelést igénylő sportra gondolnunk. Elegendő az elhatározás és jó lábak: a futás nem szégyen, és hasznos ilyen esetekben (is). Azonkívül futás közben az embernek van ideje gondolkodni, áttekinteni a napi problémákat, lehetőséget találni megoldásukra.
Kapcsolódó információ: