A gyermekek betegségeiben sokszor a szülő nem tud hirtelen mihez nyúlni: nem viszi valami miatt a gyermeket orvoshoz, hanem "a múltkor is ehhez hasonlót írtak fel neki" felkiáltással kivesz egy gyógyszert a dobozból és beadja a gyermeknek. Legtöbbször az antibiotikumokkal vannak így. Nemcsak a gyerekek betegségeiben használnak a szülők a házipatikából szereket, de saját bajuk orvoslását is innen kezdik meg. Az elkezdett gyógyszeres kezelés leállítása, újra indítása, az esetleges gyógyszerváltás nem használ a valóban beteg szervezetnek. A kevésbé beteg állapotokat gyógyszerrel "megoldók" sikerélménye azon alapul, hogy annak ellenére meggyógyultak, hogy gyógyszert vettek be! Ez a szerencsésebb eset... Gyakran azonban a teljesen véletlenszerűen bevett gyógyszerek és az orvos által előírtak olyan mellékhatásokat váltanak ki, melyek után az illető az állapota rosszabbodását az orvosi készítménynek tudja be, és híre megy, hogy az orvos által felírt szer rossz. Sokszor a betegek el sem merik mondani, hogy milyen előzetes gyógyszereket vettek be otthon, éppen, ami volt, és szerintük biztosan erre írta fel az orvos a múltkor. Speciális gyógyszerek szedésekor lépnek fel komolyabb problémák: pl. amikor a tizenéves kislány az anya fogamzásgátló gyógyszerét veszi be randevú előtt, vagy azt használja folyamatosan. Nagyon szomorú tény, hogy az otthoni gyógyszerkészlet felhasználásával követnek el öngyilkossági kísérletet olyanok, akik problémáikat egy alapos sírással megoldhatták volna, ha nincs otthon gyógyszerdömping. Vannak persze olyan családok, ahol időszakonként visszatérő betegségek miatt kell otthon gyógyszert tartalékolni. Figyelemmel kell azonban lenni arra, hogy a gyógyszereknek is van lejárati ideje: azon túl nem hatásosak, vagy éppen más hatást váltanak ki. Mindig ajánlatos tudni, hogy mikor szedhetjük be azokat a gyógyszereket, és meddig használhatók. Ezeket a hibákat elkerülhetjük, ha figyelembe vesszük az alábbiakat.
Gyógyszerfogyasztás Magyarországon
Hazánkban a gyógyszerfogyasztás nemkívánatosan magas méreteket öltött. Köszönhető ez annak, hogy a recept nélkül kapható (esetenként még a recepthez kötött) gyógyszerekből nagyobb készlet gyűlt össze sok otthonban. A korábbi betegség kapcsán felírt gyógyszereket összegyűjtve a gyógyszerek széles tárháza található sok helyen. Nagyon sokféle hatású szer forog házipatikákban: antibiotikumok, nyugtatók, görcsoldók, fájdalomcsillapítók, altatók a leggyakoribbak. Milyen veszélyei lehetnek a gyógyszergyűjtési láznak?
Az orvosi utasítás fontossága
Orvos által felírt gyógyszerek esetén pontosan követni kell az előírást: ha az orvos másként rendeli, mint a dobozon gyárilag feltüntetett adagok, az orvos adagolási módját kell figyelembe venni! Az orvos rendszerint tájékoztatja betegét a várható mellékhatásokról, a gyógyszer fogyasztását kísérő jelenségekről. Ha ettől eltérő, szokatlan vagy túl intenzív, erős (mellék)hatásokat tapasztal, mindenképpen jelentkezzen soron kívül orvosánál. Be kell tartani az orvos által adott utasításokat a gyógyszerszedés idejére vonatkozóan is. Néha több gyógyszer van a tasakban, mint amennyire az orvos a szer szedését előírja. A feleslegben maradt gyógyszert jól zárjuk el, a gyógyszertárolás ajánlásának megfelelően. Csak akkor használjuk fel, ha az orvos legközelebb is ugyanazt a gyógyszert rendeli. Ilyenkor jelezzük, hogy a múltkori adagból maradt, de legjobb, ha behozzuk a szert, nehogy hasonló hangzású, másik gyógyszerrel cseréljük össze. Semmiképpen ne szedjük addig a gyógyszert, amíg a dobozból futja: sok gyógyszerhez veszélyes hozzászokás alakul ki, melyről a leszoktatás még nehezebb folyamat, és legtöbbször kórházi kezelést igényel. Ezek nem csak altatók, nyugtatók: pl. az étvágycsökkentőkhöz, a hashajtókhoz is hozzá lehet szokni, elhagyni őket viszont sokkal nehezebb. Vegyük figyelembe az orvos által javasolt, vagy a gyógyszerdobozban talált előírásokat az autóvezetéssel, egyes veszélyes munkakörökkel kapcsolatban. Bizonyos készítmények (nem csak a nyugtatók, altatók!) tompítják a reflexeket, álmosíthatnak, lassítják a mozdulatokat, a gondolatokat. Nagyon lényeges, hogy akkor vegyük be a gyógyszert, amikor az orvos előírja: étkezés előtt, alatt, vagy után. Nem mindegy a gyógyszer hatásának kezdete szempontjából. Veszélyes bármilyen gyógyszer szedése mellett alkoholtartalmú italt, ételt fogyasztani. Nemcsak a felszívódása változhat meg a szereknek, de a hatása is.
Jó tanácsok a gyógyszerről
Soha ne fogadjunk el gyógyszert, gyógyszerre vonatkozó tanácsot ismerőstől, ha az nem szakember! Lehetnek emberek, akikre másként hatnak bizonyos gyógyszerek, lehetnek olyanok, akik allergiásak egyes szerekre. Gyógyszert semmi esetre se szedjünk be azért, hogy csak a tünetek múljanak el! Ez megnehezítheti a valóban veszélyes betegségek okának felderítését, megfelelő kezelését. Gyermekeknek ne adjunk a felnőttnek felírt készítményekből! Tudomásul kell venni, hogy a gyermek nem miniatűr felnőtt: más, érzékenyebb élettani-biokémiai folyamatok zajlanak bennük, sokkal erősebben jelentkeznek a gyógyszerek hatásai is. Az adagolást nem lehet egyszerűen átszámolni. Sok gyógyszert nem is lehet - akármilyen kis dózisban sem - gyermeknek adni.
Hol tartsuk a gyógyszereket?
Nagyon sok lakásban nincs vagy nem is törekednek, hogy legyen olyan jól zárható hely, ahová az éppen aktuális betegség gyógyszereit zárják. Sok lakásban, ahol a gyermeket szeretettel óvják, van ugyan ilyen szekrény, de a szülők elfoglaltságakor a gyermekre vigyázó nagymamánál a szívgyógyszerek, reuma ellenes gyógyszerek gyakran az asztalon, kézközelben vannak nem csak a betegnek, de a kíváncsi kisgyermeknek is. A gyermekek pedig nagyon szeretik a színes kapszulákat, drazsékat, melyek esetleg még cukormázzal borítva édesek is. A kezdeti nyalogatás után gyakran csúszik le a gyermek torkán a számára nemritkán óriási dózisú veszélyes gyógyszer. Történhet így akár halálos baleset is!
Kapcsolódó információk: