Zúzódások
A télen előforduló leggyakoribb balesetek az elcsúszás miatti végtagsérülések. A sima cipőtalp és a fagyott, síkos úttest közötti súrlódás minimális, emiatt hirtelen mozdulatra könnyen elcsúszhatunk. Ilyenkor sérülhet a bokaízület, a szalagok, de a támaszkodásra szolgáló kéz is! Legveszélyesebb a törésekkel járó baleset időskorban: a hosszas ágyban fekvés rontja az idős beteg állapotát. A fiatalok ezt jobban elviselik. A téli elcsúszásos balesetek gyakran csak kisebb, de fájdalmas zúzódásokat okoznak. Ezeket a bőr-, izomsérüléseket pihentetéssel, óvatos mozgatással, borogatással kezeljük. Bőr alatti bevérzések (a kék, zöld foltok) kb. egy hét alatt elmúlnak a kiterjedéstől függően. Borogatás javasolt, ha erős fájdalommal jár az orvos rögzítheti, be is gipszelheti. Orvosi javaslatra gyógykrémes bedörzsölés, masszázs gyorsíthatja a vérömleny felszívódását. A terhelést rugalmas pólya, bokaszorító zokni védelmében kezdjük el.
Rándulás
Veszélyesek a bokaízületek sérülései. Ezek rándulásakor legfeljebb megduzzadnak, fájnak, de 4-5 hét alatt borogatásra, szigorú pihentetésre (esetleg rögzítés mellett) nyomtalanul gyógyulnak. Ezután fokozott figyelemmel kell lenni a sérült ízületre, ugyanis a megnyúlt szalagok nem fogják annyira szorosan a bokát (lazul az ízület), emiatt gyakrabban, kisebb erőhatásra is rándulás következhet be. A szalagok megnyúlásának végleges megoldása műtéttel történik: a megnyúlt szalagot elvágják, összébb húzzák és összevarrják. Utána 8-10 héttel terhelhető csak az ízület.
Törés
A ficam, rándulás, törés sérültjének szállításakor a sérült végtag mozgását, mozgatását kerüljük el egyrészt a fájdalom, másrészt a másodlagos sérülések elkerülése miatt. Az orvos által elrendelt gipszrögzítés is ezt a célt, valamint a pihenést, pontos rögzítést szolgálja. Emiatt nem szabad a gipszet idő előtt levenni! Vigyázzunk arra is, hogy ne érje víz a gipszrögzítést. A frissen sérült, begipszelt kar, de a láb esetén is fontos, hogy ne lógassuk azt: nagyon könnyen beduzzadhat, amit az jelez, hogy szorít a gipsz! Emiatt a végtagot ellátó erek nyomódhatnak össze, ezáltal romlik a végtag vérellátása, ami komoly, maradandó izomelhalást, hegesedést okozhat. Ha szorít a gipsz, mindig szóljunk annak az orvosnak, aki a gipszet feltette! A gipszrögzítés alatt az izmok normálisan is egy kicsit sorvadnak: a láb körfogata szemmel láthatóan csökken. A gipszlevétel után azonban a rehabilitáció folyamata alatt (néhány hét) a végtag mozgása javul, az izomzat erősödik. A rögzítés levételekor, amennyiben az fűrésszel történik, nem árt tudni, hogy a körlap nem forog körbe: vibráló, rezgőmozgást végez, emiatt a bőrben nem tesz kárt. A gipszlevételt követően ne feledjük: a végtag teljes működőképessége csak a rehabilitációs kezelések után, néhány hét múlva áll helyre addig ne is kísérletezzünk aktív sporttal vagy csúcsterheléssel. Az elcsúszásos sérülések megelőzésére a recézett talpú cipő; az óvatos közlekedés és a járófelületek (járda, úttest) jégmentesítése, eltakarítása alkalmas. A csúszós járdát esetleg még felszórhatjuk homokkal, kályhasalakkal, faforgáccsal, fűrészporral. De ne használjunk kényelmi szempontok alapján vegyi anyagokat a járdák jégtelenítésére! A sózás nemcsak a cipőket, kerékpárokat, gépkocsikat teszi tönkre, de a természetes utcai porfogók, levegőtisztítók: a növények is kipusztulnak a talajba mosott sóktól.
Ficam
A valódi ficam ritkább: ekkor az ízületi fej elhagyja az ízvápát, itt gyakran szalagok, izmok szakadnak, amelyeknek ficami ellátásuk indokolt. Ha nincs szakadás, az kiugrott ízfej helyreállításával és hosszabb ideig történő rögzítésével a baleset orvosolható. Fontos, hogy minden sérülés után a legrövidebb időn belül orvos lássa a sérültet! Így elejét vehetjük annak, hogy végtagtörés, ficam késői ellátása miatt esetleg maradandó alaki eltérés alakuljon ki!
Kapcsolódó információ:
Kapcsolódó animációk: