Seb típusok
Sebről beszélünk, ha külső hatásra a szervezetet körülírt sérülés éri. A sebek felosztása azok gyógyhajlamának, fertőződésének, ellátásának különbözősége miatt szükséges. Első lépcsőben mechanikus, kémiai és hő által okozott sérüléseket különböztethetünk meg. E részben a mechanikus sérüléseket tárgyaljuk. A mechanikus sérüléseket az okozó tárgy természete szerint tovább bonthatjuk.
A horzsolásos jellegű sebek
Gyermekkorban nagyon gyakoriak a horzsolásos jellegű sebek, főleg a végtagokon, fejen. Számottevő vérzés nem kíséri ezeket a felületes sérüléseket, ugyanakkor a sebek szennyezettsége nagy. Ha a horzsolás nem járt a bőr teljes vastagságára kiterjedő szakadással és nem nagy felületű, megelégedhetünk otthoni sebkezeléssel.
A metszett seb
A metszett seb (éles tárgy okozza, és az erő iránya a testtel hegyes szöget zár be, azzal csaknem párhuzamos: kés éle, penge, törött üveg éle okozhatja) gyógyhajlama szinte a legjobb. Az éles eszközzel szinte roncsolásmentesen okozott seb szélei tökéletesen összefekszenek, nincs roncsolódás, kevés lesz a hegszövet. Kisebb sérüléseknél, amikor a seb egyáltalán nem szennyeződött, egyénileg is megoldható a sebellátás. Erősebb, nem szűnő vérzés esetén, valamint akkor, ha pl. a kézen, az ujjakon érzéketlenség, zsibbadás észlelhető, mielőbb juttassuk a sérültet kórházba, ahol az esetlegesen sérült idegeket, ereket össze tudják varrni. Ugyancsak kórházi műtétet igényel, ha a metszés inakat érint: egyes ujjak, ujjpercek nehezebben vagy egyáltalán nem mozdulnak. Mielőbb fel kell keresni a baleseti sebészetet ezekkel a tünetekkel.
A repesztett seb
A repesztett seb (tompa erőhatásra keletkezik, bot, ököl, üvegpalack okozhatja) általában nem szennyezett, de durván roncsolt sérüléssel jár. Vérzés ritka, de bizonyos testtájakon előfordul. Leggyakrabban a fejen találunk ilyen jellegű sérülést. Ez pl. erősen vérzik, főleg a szemöldök tájékánál, ahol nagyon dús az érellátás ez mégsem veszélyes az elvérzés szempontjából: általában gyorsan bealvad. A repesztett sebek ellátásánál is a sebészre kell bízni a seb tisztítását, széleinek egyeztetését, rögzítését.
A szúrt seb
Szúrt seb (hegyes tárgy okozza) veszélye, hogy mély és szennyezett sérülést okoz. A seb gyakran gyorsan bezáródik, a szennyeződés nem tud kiürülni, a keletkező genny nehezen tud távozni. Emiatt a szennyezettebb szúrt sebeket nyitva (nem varrják, kapcsozzák, ragasztják be) kezelik a steril kötés alatt. A szúrt seb különös veszélye, hogy kicsi, jelentéktelennek tűnik, mégis életfontos szerveket, verő- és visszereket érhet, melyek sérülése az életet veszélyezteti. A szúrt sebek ellátásával éppen ezek miatt ne is kísérletezzünk a helyszínen. A vérzés elállítása egyedüli tennivalónk, a sérülés súlyosságától függően azonban mielőbb kórházba, orvosi rendelőbe kell juttatni a sérültet.
Lőtt sebek
Speciális, ritkább sebek a lőtt, harapott sérülések. A lőtt sérülések amellett, hogy a lövedék közvetlenül súlyos mechanikus sérülést okoz a szervezet nagy energiájú roncsolásával, a legszennyezettebb sérülések. A testen áthaladó lövedék viszi magával a fegyver csövének olajos-lőporos szennyeződéseit, behatolva a testbe rákeni a sebszélekre még a ruháról, bőrről összeszedett szennyeződést is. Az áthatoló lövési sérüléseknél a lőcsatorna pillanatokig nyitva marad, a nagy sebesség miatti vákuum beszívja a sebbe a környező levegő, föld, fa, stb. szennyeződéseit is. Mindenféle lövési sérülés, még a légfegyverből származó is, orvosi ellátást igényel!
A vágott seb
A vágott seb (éles tárgy okozza, de az erő iránya a testre merőleges: balta, bárd okozhatja) széleinél és a seb belsejében is nagyobb a roncsolóhatás, ami a seb szabályos, nagyobb heg nélküli gyógyulását akadályozza. Ugyanakkor a roncsolt seb jobban is szennyeződhet. Gyakrabban végtagsérüléseknél fordul elő ilyen sérülésfajta. Minél élesebb a sérülést okozó eszköz, a seb ellátása annál egyszerűbb: kisebb a roncsolt terület. Ritkább, de veszélyesebb, ha a fejet éri az ütés: a koponya törése, az agy állományának roncsolódása is kísérheti a vágott sérülést. A sérülés első ellátásánál törekedni kell az esetleges kísérővérzés csillapítása után a seb környékének letisztítására, az utánfertőzés elkerülésére. A seb kitisztítása, a sebszélek egyeztetése, rögzítése azonban orvosi feladat.
Harapott sebek
Hasonlóan a harapott sebekhez, melyekben az állat nyálán és szájüregi baktériumflóráján kívül esetlegesen más jelenlévő kórokozó vírusok (pl. a veszettség vírusa) is bekerülhetnek az emberi szervezetbe a seben keresztül, és ott súlyos betegségek okai lehetnek.
Kapcsolódó információk:
Kapcsolódó animáció: