Lébény
A legkiemelkedőbb és legnagyobb szabású monostor, a jáki Szent György-templom ismertetése előtt ki kell térnünk a másik két leginkább fontos monostortemplom rövid bemutatására is.
A lébényi templom a nemzetségi monostorok típusteremtő példája. A Győr nemzetségbeli Pót, Csépán és István 1208-ban kaptak engedélyt II. András királytól, hogy Lébényben monostort alapítsanak Szent Jakab tiszteletére, a bencés szerzetesrend számára. A templom valószínűleg 1221-re készült el. Hajója négy boltszakaszos, azaz nyugat-keleti irányban három pillérpár által négy részre osztható a két mellékhajó és a főhajó. A templom mindhárom hajója eredetileg keresztboltozattal volt fedve. A karzat a két nyugati torony között helyezkedik el. Az északi toronyaljban a karzatra felvezető lépcsőt helyezték el, a déli toronyalj pedig nyitott, azaz a déli mellékhajóval egy teret alkot.
Zsámbék
A másik jelentős monostort, a zsámbékit a francia területről származó Aynard, illetve Zsámbékinak nevezett nemzetség alapította. Az ún. „ninivei jegyzék” (mely a premontrei rend prépostságainak lajstromát tartalmazza) 1234-es adata szerint ekkor már volt Zsámbékon premontrei prépostság, ami valószínűvé teszi, hogy már állhatott a Keresztelő Szent Jánosnak szentelt monostortemplom is.
A zsámbéki monostor a lébényihez hasonlóan háromhajós, hosszanti irányban három pillérpár által négy részre osztott, eredetileg keresztboltozattal fedett bazilikális elrendezésűtemplom. Nyugati oldalán két torony által közrefogott urasági karzat kapott helyet. Hajói keleten egyvonalból indított félköríves apszisokban végződtek, főapszisa azonban méreteiben háttérbe szorította a két mellette lévőt – szélesebb is volt azoknál, túl is nyúlt rajtuk, valamint három lépcsőfokkal meg is emelték. A templomhoz északról egy kerengős kolostorépület csatlakozott, melyet a 13-15. század között építettek.
A török megszállás ideje alatt a szerzetesek elhagyták Zsámbékot, majd a török hódoltság megszűnése után a település lakói új templomot emeltek. 1763-ban földrengés pusztította el a monostort, ami után a köveit elhordták. A 18. század végére a középkor hangulatát idéző romhalmazzá vált.
További jelentős monostortemplomok (a lébényi, zsámbéki és jáki templomon kívül) Magyarország területén: a felsőörsi, a türjei, a vértesszentkereszti, az ócsai, a mórichidai templomok.