Vizigót művészet
vizigótok keze nyomán épült. Ezek közé tartozik a cerratói San Juan de Banos-templom. A templomon felirat hirdeti, hogy Recceswinth király építtette, és 661-ben szentelték fel Keresztelő Szent János tiszteletére. Háromhajós, bazilikális elrendezésű, hajóit egymástól árkádívekkel összekötött oszlopok választják el. A belső teret egyhajós kereszthajó osztja meg. A kváderkövekből rakott, templom apró félköríves záródású ablakokon kap fényt. A templom előképei keleti, és ókeresztény bazilikák .
Hasonlóan ép állapotban maradt a 7. században épült zamorai San Pedro de la Nave-templom. A szintén háromhajós szerkezetű templom, melynek kereszthajóbeli pillérek elé illesztett háromnegyed oszlopok fejezetét faragott jelenetekkel díszítették. A faragványok ókeresztény eredetű ószövetségi témákat jelenítenek meg (Dániel az oroszlánveremben, Ábrahám áldozata), amelyek értelmezését feliratok teszik teljessé. A fejezeteken nyugvó vállköveket növényi és állatmotívumos ornamentikus faragvány díszíti. Az épület egyik érdekessége, hogy az eredeti helyétől három kilométerre áll, mert egy csatorna építése miatt át kellett helyezni.
A vizigót egyházi építészetnek számos emléke maradt fenn a mai Spanyolország és Portugália területén. Toledóban és környékén rengeteg vizigót épületből származó domborművel találkozhatunk másodlagosan beépítve hidak, mecsetek falaiba. A vizigót templomok változatos alaprajzúak, mégis általában a hosszanti, háromhajós elrendezés, egyenes falakkal határolt, apszis jellemzi őket, többnyire kupola nélküliek. Némelyik magas és kiugró kereszthajóval ellátott, de nem idegen a vizigót építészettől a centrális, főként görögkereszt alaprajzú épületek emelése sem. Díszítésük változatos, a szigorúan nonfiguratív, geometrikus és növényi indákkal díszített faragványoktól (San Juan de Banos) a bibliai jelenetekig (San Pedro de la Nave).
A vizigót művészet Chindaswinth király uralkodása alatt élte virágkorát. A művészetpártoló király udvarában olyan jeles személyek éltek, mint Szent Izidor, Sevilla püspöke, akinek páratlanul gazdag könyvtára ragyogó miniatúrákkal teli könyveket őrzött. Esetleg az ő könyvmásoló műhelyében készülhetett az Ashburnham Pentateuchus. A kódexet egész oldalas illusztrációk, bibliai jelenetek díszítik .A nyugati gótok ékszerkészítésének legszebb ránk maradt darabjai Toledo mellől, Guarrazarból kerültek elő 1858-ban. Nyolc koronát és más ékszereket találtak itt a mórok elől földbe ásva, többek között Recceswinth király fogadalmi koronáját. Az ékszer további hét koronával együtt ünnepi felajánlásként készült, melyeket az oltár fölé illesztettek. A korona 20 centiméter átmérőjű, aranyból készült, abroncsát gránát, igazgyöngy, zafír és hegyikristály díszíti, az adományozó neve a koronára erősített latin betűket formáló függőkön olvasható: „RECCESVINTH REX OFFERET” (Recceswinth király felajánlása).