A kereszténység ábrázoló művészete a 4. századtól
A 4. századtól a kereszténység ábrázoló művészete, ikonográfiája rohamos gyorsasággal fejlődik. Az ókeresztény művészet korai - 3-4. századi- szakaszának műfajai (dombormű, freskófestészet) tovább élnek, de már hatalmi keretek között. Ezekhez számos megjelenítési mód kapcsolódik mind a nyugati, mind a keleti kereszténységben.
A katakomba-festészet elvont, jelképes stílusából bontakozott ki a keresztény szellemű középkori művészet, melynek eszmevilága lesz az alapja az európai kultúra mintegy másfélezer éves fejlődésének. Első virágkorát a Kelet-római - másnéven Bizánci - Császárságban élte meg. A Római Birodalom keleti fele ugyanis átvészelte a népvándorlás viharait, és mint keresztény állam, egészen a 15. század közepéig fönnmaradt, amíg a törökök meg nem döntötték.
Bizáncban sajátos formája alakult ki a keresztény művészetnek. A sok színben tündöklő, előkelő, és ünnepélyes mozaik volt a bizánci festészet legkedveltebb műfaja. A mozaik úgy készül, hogy a nedves vakolatra előbb kirajzolják, majd pedig apró színes üveg- vagy kőkockákból kirakják a képet. A mozaik elsősorban díszítő művészet. Stílusa szigorúan igazodik a falhoz. Mesterei ügyeltek arra, nehogy az ábrázolás megbontsa a falak síkját. Ezért nem jelezték a távlatot, a térmélységet, és kerülték a formák domborúságát érzékeltető plasztikus hatásokat: ábrázolásmódjuk síkszerű. Rendszerint arany háttér elé helyezték az alakzatokat, vastagon jelezve a körvonalakat, hogy a mű részletei már messziről kivehetők legyenek. Akár szenteket, akár földi hatalmasságokat ábrázol a mozaik, emberei mozdulatlanok. Testük felénk fordul, ruhájuk redői mereven hullanak alá. Arcuk markáns jellemzése a római portréművészet továbbélő öröksége, alakjuk testetlen lebegése viszont erősen emlékeztet a katakomba-festészet emberábrázolására. És ez természetes, mert a vallási eszmék szolgálatában kialakult bizánci művészet a katakomba-festészet leszármazottja. A hellenisztikus festői hagyományokat is a bizánci művészet tartotta fent, és közvetítette a Nyugat felé.