A jáki templom építéstörténete
A több mint három évtizedes építkezés ideje alatt a munka többször megszakadt, így a templom felépítése során három építési periódust különböztethetünk meg. Az elsőben a falak alapozása körben elkészült, a tornyokat a boltozat indításának magasságáig építették fel, az északi és déli mellékhajófalakat pedig a tornyoktól a szentély felé haladva kezdték felhúzni.
1230 körül tervváltozásra került sor. Ez legjobban az alaprajzon figyelhető meg. Ha szemügyre vesszük az északi falat, külső négy támasza alapján láthatjuk, hogy eredetileg öt szakaszosra akarták építeni a templomot (a fal külső részén látható falpillérekkel egy vonalban kellene lenniük a belsőben a pilléreknek), belül tagolása azonban a lébényi, és zsámbéki templomokhoz hasonlóan négyszakaszos. Ebb en az építési fázisban készítették el a díszes nyugati kapuzatot és ezzel szoros összefüggésben a nyugati karzatot. A keleti apszisok is ekkor nyerték el formájukat, és kaptak boltozatot, valamint a pillérek egy részét is ekkor faragták. A második építési periódusban készült számos díszítő elem a templomban, amelyeknek párhuzamát a bambergi székesegyházban érdemes keresnünk.
A harmadik építési periódusra – mely a felszentelés (1256) előtti fél, vagy egy évtizedet foglalja magába – az északi gádorfal befejezése és az északi mellékhajó boltozása tehető.