Az Óbirodalom végétől kezdve a nomoszok nagyhatalmú kormányzói már nem a király piramisa mellett, hanem saját városaikban építették meg díszes sírjaikat. Ez a temetkezési szokás folytatódott a Középbirodalom korában is, Egyiptom számos helyén található gazdagon díszített középbirodalmi sír: Aszjút, Meir, Deir-el-Bersa. Falfestményei miatt a leghíresebb nomoszkormányzói sírcsoport Beni Hasszánban található.
A 16. felső-egyiptomi nomosz, a Gazella-nomosz urai a Nílus völgyének falába vágatták sziklasírjukat (XI. – XII. dinasztia). Mindegyik egyetlen helyiségből áll: a korai sírok lapos mennyezetűek, némelyikben a mennyezetet tartó oszlopok állnak. A későbbieket protodór oszlopok három hajóra osztják, és mindhárom hajót dongaboltozat fedi le. A későbbi sírok előtt teraszt alakítottak ki a sziklából, és a homlokzatukat is oszlopok tagolják. A szarkofágot egy a sír belsejében lévő, betemetett akna mélyén helyezték el. A falakat bevakolták, majd a vakolatra festették a jeleneteket. Ezek egy része vallásos témájú (az áldozati asztal előtt ülő halott, abüdoszi zarándoklat), másik része a mindennapi életet ábrázolja.
III. Baket kormányzó sírjának északi falán különböző kézműveseket ábrázoltak. Ezek közt található két festő, akik egy kápolnát festenek be élénk színű sávokkal. Jobb kezükben tartják az ecsetet, baljukban a festékes tégelyt. Mind az álló, mind az ülő alak esetében jól megfigyelhető a legnagyobb felület elvének alkalmazása.
II. Hnumhotep polgármester sírjából származó jeleneten nílusi akácfán ülő madarak láthatók. A fa, mint a jobbra látható hullámvonalak mutatják, a vízparton áll. Az ágakon pihenő vagy éppen leszálló madarakat a művész élénk színekkel és aprólékos pontossággal ábrázolta. Az akácfa egy nagyobb jelenet része, amelyen a sír tulajdonosa madarakra vadászik.
Amenemhat kormányzó sírjának egyik falán összesen 59 birkózó pár látható. Mindegyik más-más fogást, szorítást vagy dobást mutat be. A birkózók alatt egy erőd ostroma látható. A már említett III. Baket sírjában 220 birkózópárt ábrázoltak.