Az egyesítés kora: paletták
Szemfesték eldörzsölésére szolgáló kőlapokat nevezik palettáknak. Eredetileg különböző állatalakokra kifaragott, lapos felületű palettákat készítettek, de később megjelentek a felszínükön dús faragással díszített paletták is. A legtöbb a felső-egyiptomi Hierakónpolisz sólyomistenének, a „hierakónpoliszi Hórusznak” egyesítés kori (Kr. e. 3000 körül) templomából került elő. Valószínűleg templomi fogadalmi tárgyak voltak. A palettákon mezopotámiai pecséthengerekről és szaharai sziklarajzokról ismert motívumok is megjelennek, ezek meglévő kapcsolatokra utalnak a mezopotámiai neolit és a szaharai vadászkultúrákkal.
Az Oroszlánvadászat-palettán két sorban íjjal, lándzsával, buzogánnyal és bumeránggal felfegyverkezett vadászok vonulnak; a paletta két keskeny végén látható a két lenyilazott oroszlán (az egyik még sikeresen leterített egy vadászt). A vadászok rendezett sorai közt különböző vadállatok kaotikus csoportja látható. A vadászok övére rögzített állatfarok az ekkor még szavannás Szahara vadászkultúráinak sziklarajzairól ismert motívum, később a történeti korban az egyiptomi király ruházatának része.
A Sakálok palettáján két-két sakál néz egymással szembe, közöttük íbisz, még egy sakál és egy hosszúnyakú szörny. Ez utóbbi mezopotámiai motívum. Mindkét palettán középen található a festék dörzsölésére és keverésére szolgáló mélyedés.