Barlangrajzok
Az őskőkor leglátványosabb emlékei kétségtelenül a barlangrajzok. Mintegy 22 000 évvel ezelőtt jelentek meg az első alkotások, és pontos jelentésüket, értelmüket a mai napig sem sikerült tisztázni. A megértést mindenképp nehezíti a másfajta források teljes hiánya; leginkább a természeti népek megfigyelése segíthet, de így is több magyarázat lehetséges. Nem szabad megfeledkezni az őskőkor vége óta eltelt több mint 10 000 évről sem.
A barlangfestmények többsége Észak-Spanyolországból és Franciaországból származik, a legismertebbek Altamira és Lascaux (laszkó) barlangjai. Láthatók különféle állatok, bölények, vadlovak, de emberalakok, és furcsa keveréklények is. A legkorábbi értelmezés szerint a festmények a vadászmágia eszközei voltak, tehát az igazi vadászat előtt az állatok lelkét akarták volna elejteni. Amikor azonban megvizsgálták a lelőhelyeken talált állatcsontokat, kiderült, hogy csupán töredékük származik a falra festett állatfajtáktól. Tehát lehet, hogy egy bölény elejtése igen kívánato s volt, de a gyakorlatban be kellett érniük az apróvadakkal. Egy újabb érdekes felfedezés szerint ezek a képek a barlangok legvisszhangosabb helyein láthatók, tehát lehet, hogy az esetleges szertartás során a látás-hallás együttes élményét kívánták nyújtani. Azt is felvetették, hogy a keveréklények nem állatbőrbe bújt vadászok vagy varázslók, hanem különböző bódító italok hatására hallucinált szörnyek; ez a magyarázat a festmények mellett gyakran látható geometrikus alakzatokat is megmagyarázza. Hogy mi célja volt ezen ital fogyasztásának, nem tudjuk.
Akármi is a magyarázat, a barlangfestmények mozgalmasságukkal, látványukkal ma is lenyűgözően hatnak, és megjelenésük minden eszköznél jobban bizonyítja a mai ember megszületését.