A XVIII. dinasztia harmadik királya, I. Thotmesz (Kr. e. 1504 – 1492) sírja a legkorábbi a Théba mellett fekvő Királyok Völgyében. Ettől kezdve az Újbirodalom összes uralkodója, Ehnaton kivételével, ide temetkezett. Mint az újbirodalmi művészet más területein, a királysírok alaprajzában és díszítésében is elkülönül az Amarna-kor előtti és utáni korszak. A korai XVIII. dinasztia királysírjaiban hosszú ívben kanyarodó vagy derékszögben megtörő folyosók vezetnek a sírkamrához. Három sír esetében a sírkamra ovális alaprajzú (I. Thotmesz, II. Thotmesz, III. Thotmesz). Az egyiptomi túlvilágkönyvek leírása szerint a túlvilág tere görbült; ezt a görbületet tükrözi az ovális sírkamra fala. Hatsepszut, II. Amenhotep, IV. Thotmesz és III. Amenhotep sírkamrája ezzel szemben négyszög alaprajzú. I. Thotmesz sírjában még egyetlen felső helyiségből nyílik a sírkamrába vezető folyosó, és a sírkamra mennyezetét egyetlen pillér tartotta. III. Thotmesz sírjának felépítése már bonyolultabb: a bejárattól két, lépcsővel összekötött, folyosó vezet egy mély aknához. Az akna után egy pilléres felső kamra következik, abból lehet egy lépcsőn a sírkamrába leereszkedni, amelyben a kartus formájú homokkő szarkofág található. III. Thotmesz sírjában mind a felső kamrában, mind a sírkamrában két-két pillér áll.
Az összes későbbi királysírban megtalálhatók ezek az elemek, de fokozatosan tovább bővülnek: II. Amenhotep, IV. Thotmesz és III. Amenhotep sírjában a sírkamrát hat pillér három hajóra osztja, az utóbbi kettőben a felső pilléres termet folyosó, lépcső és előtér köti össze a sírkamrával. I. Thotmesz sírjában a sírmelléklet elhelyezésére a sírkamrából még csak egyetlen helyiség nyílik. III. Amenhotep sírjában már hét.
Az Amarna-kor előtti királysírok díszítése viszonylag egyszerű. A sírkamrában egy túlvilágkönyv, az Amduat teljes változatát festették a falra. A mintául szolgáló papirusztekercset egyszerűen átmásolták: az alakokat meghagyták vázlatszerűen, és a feliratok kurzív hieroglif írással készültek. Ezt az írástípust különben csak a Halottak Könyve írásához használták. A sírkamrán kívül csupán két helyiséget díszítettek: a sírkamra előterét és az aknát. Ezek a jelenetek különböző isteneket ábrázolnak. Mindhárom díszített helyiség mennyezetére csillagos eget festettek.