- Művészettörténet - 12. évfolyam
- Művésztelepek Magyarországon
- Fogalom gyűjtemény
Apoteózis: megdicsőülés, az antikvitásban az istenek közé emelkedés, a kereszténységben a mennyek országába való belépés.
Gesamtkunstwerk: Német kifejezés, szószerinti jelentése: „összmű” vagy összművészeti alkotás, amelyet olyan művekkel kapcsolatban használnak, amelyekben több művészet együtteséről van szó. Richard Wagner (1813-1883) német zeneszerző 1849-ben Das Kunstwerk der Zukunft (A jövő műalkotása) című írásában körvonalazta nagyhatású elképzelését a Gesamtkunstwerkről, a több művészeti ágat is egyesítő, „totális”, összművészeti alkotásról.
Művésztelep: több művész által létrehozott, működtetett és rendszeresen látogatott alkotóhely, más elnevezéssel művészkolónia. 1900 körül több művésztelepet alapítottak szerte Európában azzal a céllal, hogy az új művészeti törekvéseknek helyt adjanak. A telepek a városoktól távol alakultak és a művészek számára fontos volt a természettel és az ott élő emberekkel való kapcsolat.
Naturalizmus: a természetet aprólékosan és közvetlenül visszaadó (naturalista) ábrázolást követő irányzat, amelyet a 19. században pejoratív értelemben materializmusnak is neveztek, illetve a fényképezéssel hoztak összefüggésbe. Az elnevezés a natura=természet szóból ered, és a természetnek vagy az emberi természetnek tudományos igényű tanulmányozását értette alatta, például Zola.
Plein-air: francia kifejezés, jelentése a szabad levegőn. A 19. század első felétől kezdve a helyszínen festett tájképfestészet elnevezése.
Preraffaeliták: az angol Királyi Akadémián művészek egy újabb generációjának fiatal tagjai, Dante Gabriel Charles Rossetti, Sir John Everett Millais és William Holman Hunt által 1848-ban megalakított Preraffaelita testvériség (Pre-Raphaelite Brotherhood) tevékenységében is. Kezdetben a csoport nevének kezdőbetűiből alkotott PRB monogrammal szignálták műveiket, a Raffaello előtti művészetet tekintették mintának és stílusuk is nagyon hasonló volt. Első műveik bemutatója 1849-ben kedvező fogadtatásra talált. A csoport 1853-ban felbomlott, de stílusuk és részben művészetfelfogásuk a század végéig meghatározó maradt, illetve követőkre talált.
Szecesszió: szó szerint kivonulás jelent. Ezt az elnevezést 1900 körül több művészeti csoportosulás is felvette. Ezek közül az 1897-ben Bécsben alakult Sezession-csoport (Joseph Maria Olbricht, Josef Hoffmann, Gustav Klimt) nevéből ered Közép-Kelet Európában az összefoglaló elnevezése annak az 1900 körüli stílusnak, amely a század második felében meginduló iparművészeti mozgalom és a japán művészet hatására egy stilizáló, dekoratív, a vonalra és síkszerűségre építő formavilágot alakított ki. A szecessziós stílus az alkalmazott művészetekben és a képzőművészetekben egyaránt elterjedt volt.
Zsáner: festészeti műfaj: életkép.
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)