A futurizmus születése
Forradalmian újító szándékkal született meg Olaszországban a futurizmus, az ideológiailag, politikailag és társadalmi szempontból is legerőteljesebb, legagresszívabb és legradikálisabb, leg
botrányosabb 20. századi művészeti mozgalom, ami a kultúra minden területére hatással volt.Az ún. első futurizmus (1909-től 1918-ig) létrehozója Filippo Tommaso Marinetti, aki 1909-ben tette közzé első futurista manifesztumát a párizsi Le Figaro-ban. 1910 februárjában ő egyesítette a későbbi futurista festőket: Ballát, Boccionit, Carrát, Russolót és Severinit, (Futurista festők manifesztuma), majd 1910. április 11-én közölték a Futurista festészet technikaikiáltványát is. 1912-ben Boccioni a Futurista szobrászat technikai kiáltványát, 1914-ben saját könyvét adja ki (Futurista Festészet Szobrászat / Plasztikus Dinamizmus).
A két világháború közötti időszakra, főként a 30-as évekre tehető a második futurizmus (Secondo Futurismo) vagyis az ún. aeropittura korszaka, mely Mussolini olasz fasiszta birodalma légi erejének egyre erősödő, háborús hatalmi törekvéseivel függ össze. 1929-ben adja ki Marinetti és Mino Somenzi a Futurista aeropittura kiáltványát, amelyhez később a futurizmus második generációjának legtöbb tagja csatlakozik. 1941-ben az egyik legjelentősebb légifestő, a perugiai Gerardo Dottori az Umbriai Aeropittura futurista kiáltványában (Manifesto futurista umbro dell’aeropittura) összegzi az aeropittura sajátosságait. A sebesség dicsérete és a felülnézet új látásmódot, dinamikus, szimultán kompozíciót eredményezett a képzőművészet területén.