Esterházy Miklós képtára
A budapesti Szépművészeti Múzeum Régi Képtárának spanyol gyűjteménye a művek jelentőségét és kiválóságát tekintve Európa egyik legjelentősebb kollekciója. Magvát – mint a Régi Képtárét és a Grafikai Osztályét általában – az Esterházy-gyűjtemény alkotta. Esterházy Miklós herceg remek képtárát a 19. század elején Bécsben, mariahilfi palotájában őrizte és nagyközönség számára is látogathatóvá tette. 1804-ben Joseph Fischer bécsi rézmetszőt nevezte ki kép- és metszetgyűjteménye inspektorává, aki húsz éven át nagy hozzáértéssel látta el feladatát. Esterházy Miklós képtára akkor gazdagodott jelentős spanyol anyaggal, amikor Londonban Edmund Bourke gróf kínálta fel eladásra gyűjteményét, aki a század elején a dán udvar spanyolországi követeként tíz esztendőt töltött Madridban. Kollekciójából 1819-ben Esterházy 22 festményt szerzett meg, köztük Alonso Cano két képét és Núnez de Villavicenciofestményét, 1821-ben, Bourke halálakor pedig özvegyétől további húsz alkotást vásárolt meg képtárába. 1820-ban és 1821-ben Kaunitz herceg elárverezett bécsi gyűjteményének anyagából vásároltak újabb spanyol képeket, köztük Ribera vértanúság- jelenetét. Joseph Fischer 1820-ban szerezte meg ZurbaranSzeplőtelen fogantatását, MurilloSzent Család-képeit, 1822-ben Soult marsall gyűjteményéből Murillo A kis Jézus kenyeret oszt a zarándokoknak című festményét.
A képeket az egész képtárral együtt Esterházy Miklós, a nagy gyűjtő unokája 1865-ben Pestre szállította, és az Akadémia palotájának második és harmadik emeleti helyiségeiben állították ki . A képtárat 1870-ben a magyar állam megvásárolta, és ezzel lefektette az Országos Képtár alapjait, amely azután a millennium évében alapított, 1906-ban megnyílt Szépművészeti Múzeumba került.
Amikor 1907-ben Meller SimonRégi spanyol festők a Szépművészeti Múzeumban című vezetője megjelent, a gyűjtemény 51 darabot számlált, amelyből 45 az Esterházy-képtárból származott. A spanyol barokk kollekció jelentősebb tétellel éppen a következő évben gyarapodott, amikor a londoni Christie's műkereskedő cégtől megvásárolták VelázquezÉtkező parasztok címűképét.
A képtár fejlődéséhez jelentősen hozzájárult Boross Jenő magyar származású amerikai ezredes adománya, aki 1922-ben Carreno de MirandaSzent Jakab-képét, 1930-ban Luis TristánKirályok imádása-jelenetét ajándékozta a múzeumnak. Az 1932-ben Ausztriával kötött velencei egyezmény során került ide Margarita infánsnő portréja, Velázquez műhelyének alkotása.
A spanyol gyűjtemény legújabb kiemelkedő szerzeménye RiberaAssisi Szent Ferenc stigmatizációja című képe.