Kegyképek
A tridentinus egyház nagy hangsúlyt fektetett a csodatévő kegyképek és kegyhelyek fenntartására, hiszen bennük az isteni kegyelem egyfajta bizonyítékát látta. A középkori hagyománnyal szemben a búcsújáró kultusz az ereklyék helyett inkább a képeket övezte, amelyek számottevő része Mária-ábrázolás. A magyarországi Mária-kegyhelyek népszerűsége a törökellenes küzdelmekkel összefonódva nemzeti színezetet is kapott. Ennek egyik legismertebb példája a pócsi könnyező Mária-kegykép, amely 1697-ben a törökkel Zentánál megütköző Savoyai Jenő csapatait segítette győzelemre.
A Loretói Szűz tisztelete a katolikus gyakorlatban az oltalmába ajánlott keresztény hadak lepantói győzelme (1571) után terjedt el szerte Európában, amelyet nálunk a jezsuiták mellett az uralkodóház is ösztönzött. Bécsben 1627-ben II. Ferdinánd felesége, Eleonóra császárnő emeltette az első szent házat, amelynek példáját számos osztrák és magyar főúri család követte, köztük Nádasdy Ferenc és Esterházy Julianna a Sopron megyei Lorettomban, Grassalkovich Antal a Gödöllő melletti Máriabesnyőn.
Az egyes Mária-kegyhelyek gondozásában elsődleges szerepe a szerzetesrendeknek volt, szinte mindegyik rendnek megvolt a maga sajátosan tisztelt kegyképe. Így a karmeliták a Kármelhegyi Boldogasszonyt tisztelték, a kapucinusok a Segítő Szűzet, az ágostonrendiek a Jótanács Anyját, a domonkosok a Rózsafűzér Királynéját, a pálosok a częstochowai Fekete Máriát és a Máriavölgyi Boldogasszonyt.
A kegyképek másolatait többnyire hozzáérintették az eredeti kultuszképhez, nem ment feledésbe az érintés mágikus erejében való, a középkorból áthagyományozott hit. Azt a középkori hagyományt is megtartották, hogy a kegyképekről sokszorosított szentképeket készítettek, amelyeket a zarándokok búcsúfiaként vittek haza magukkal, a képecskéket gyakran megáldatták, vagy szent jellegüket az eredeti kegyképhez való érintéssel biztosították. A korszak jellemző műfaja a legjelentősebb Mária-kegyképeket számba vevő, ún. Mária-atlaszok kiadása. Magyarországon Esterházy Pál jelentetett meg metszetekkel illusztrált könyvet.