Tananyag választó:
Pitagorasz-tétel
Pitagorasz-tétel megfordítása és bizonyítása
Megfordítható-e a tétel?
Vajon a Pitagorasz-tétel megfordítása igaz-e? Ha egy háromszög k, l, m oldalaira fennáll a k2 + l2 = m2 összefüggés, akkor a háromszög derékszögű-e?
Kérdésünk indokolt. Abból, hogy egy tétel igaz, nem következik az, hogy a megfordítása is igaz. Például igaz állítás az alábbi: „Ha két szám egyenlő, akkor négyzetük egyenlő.” Ennek az állításnak a megfordítása: „Ha két szám négyzete egyenlő, akkor a két szám egyenlő.” Ez nem igaz, hiszen 52 = ( -5)2, de 5 ≠ -5.
Azt, hogy a tétel megfordítása igaz-e, mindig külön kell megvizsgálnunk.
A Pitagorasz-tétel megfordítása
Ha egy háromszög két oldalának négyzetösszege egyenlő a harmadik oldalának négyzetével, akkor a háromszög derékszögű. (A három oldal közül az a kettő a befogó, amelynek a négyzetösszegét vettük.)
A tétel megfordításának bizonyítása
A Pitagorasz-tétel megfordítását indirekt módon bizonyítjuk. Tegyük fel, hogy fennáll a k 2 + l 2 = m 2 összefüggés, de a k, l, m oldalhosszú háromszög nem derékszögű. Vegyünk fel k és l befogókkal egy derékszögű háromszöget. Átfogója legyen m’, ami különbözik m-től, azaz m’ ≠ m. Ez derékszögű háromszög, tehát a Pitagorasz-tétel szerint: k 2 + l 2 = m’ 2, azaz k 2 + l 2 ≠ m 2. Ez ellentmond a feltételünknek, így m’2 = m 2, de m’ és m mindkettője pozitív, ezért előjelben sem különbözhetnek. Tehát m = m’, ami ellentmond a már felírt m’ ≠ m-nek. Ezzel bebizonyítottuk, hogy a Pitagorasz-tétel megfordítása igaz.