Esemény
A véletlen szituáció valamely kimenetelét eseménynek nevezzük. Például egy pénzérme feldobásakor két esemény lehetséges, az egyik az, hogy az eredmény „fej”, a másik az, hogy az eredmény „írás”. A pénzérme esetében érezzük, hogy ugyanakkora eséllyel bír mindkét esemény, ezért is használjuk a pénzfeldobást két kimenetelű dolgok eldöntésére.
Egy véletlen szituációban lehetnek természetes alapesemények, de meghatározhatunk úgymond származtatott eseményeket is. Az esemény meghatározásakor egy a fontos, az esemény bekövetkeztét a véletlen szituáció lebonyolítását követően egyértelműen kell tudni észlelni. Más szóval egy eseményről egyértelműen kell tudni eldönteni, hogy bekövetkezett vagy sem.
Például ha a dobókocka dobása jelenti a véletlen szituációt, akkor az egyes számok egytől hatig az alapesemények. De emellett meghatározhatok eseményt úgy is, hogy azt mondom, az egyik esemény az, ha az eredmény páros, a másik az, hogy az eredmény páratlan. Ezek más, úgymond származtatott események, nyilvánvalóan más bekövetkezési eséllyel bírnak, mint az alapesemények, de kísérletezésre teljesen megfelelők, hiszen a dobást követően a kimenetel ismeretében mindig el tudom dönteni, hogy a páros dobás mint esemény bekövetkezett vagy sem.
Valószínűség
A kedvező esetek számának és az összes esetek számának aránya. (Vigyázz! Csak akkor alkalmazható, ha minden elemi esemény ugyanolyan esélyű, illetve ha csak véges sokféle kimenetele lehet a kísérletnek.)
Szabályos dobókocka
A szabályos dobókockának a szemközti lapjain található számok (pöttyök) összege 7.
Adatsokaság
Adatsokaság, statisztikai sokaság azon halmaz, amelyek köréből elemeket gyűjtünk.
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)