Az y = –2 feltételnek olyan pontok felelnek meg a koordináta-rendszerben, amelyeknek y (második) koordinátája –2. Például (0; –2), (–2; –2), (3; –2).
Az x = 3 feltételnek olyan pontok felelnek meg a koordináta-rendszerben, amelyeknek x (első) koordinátája 3. Például (3; -2), (3;0), (3; 3).
Határozzuk meg, hogy milyen feltételnek felelnek meg a sárga, illetve a piros terület pontjai a koordináta-rendszerben!
Olvassunk le pontokat a sárga és a piros területről!
A sárga terület minden pontjára igaz, hogy a második koordináta –2, vagy annál nagyobb, ezért pontjainak koordinátáira teljesül az y ≥ –2 feltétel. Hasonlóan a piros terület pontjára az x < 3 feltétel.
Olvassunk le néhány pontot a színezett területről!
A (4; –1) pont nem tartozik a ponthalmazba, mert a jobb oldali (szaggatott) egyenestől jobbra található, vagyis az első (x) koordinátája 3-nál nagyobb. A színezett terület minden pontjára igaz az, hogy az első (x) koordinátája 3-nál kisebb (szaggatott vonal!). Azonban a (–5; 3) pont sem eleme a ponthalmaznak, mert a bal oldali egyenestől balra esik. Vagyis –2-nél kisebb az első koordinátája.
A két egyenes közötti rész pontjainak közös jellemzője tehát az, hogy első koordinátájuk –2 és 3 közé esik, pontosabban
.
Olvassunk le néhány pontot a színezett területről!
A (–1; 4) pont nem tartozik a ponthalmazba, mert a felső (szaggatott) egyenestől feljebb található, vagyis a második (y) koordinátája 3-nál nagyobb. A színezett terület minden pontjára igaz az, hogy a második (y) koordinátája 3-nál kisebb (szaggatott vonal!). Azonban a (2; –5) pont sem eleme a ponthalmaznak, mert az alsó egyenestől lejjebb esik. Vagyis –2-nél kisebb a második koordinátája.
A két egyenes közötti rész pontjainak közös jellemzője tehát az, hogy második koordinátájuk –2 és 3 közé esik, pontosabban
.
Az ábrán az x > 2 és –3 ≤ y < 4 feltételnek megfelelő pontokat jelöltük ki.
A koordináta-rendszert síknegyedekre osztják a tengelyek. Ennek megfelelően 4 síknegyedet különböztetünk meg.
Az első síknegyed pontjaira az teljesül, hogy az első és a második koordinátájuk is pozitív . A második síknegyed pontjainak első koordinátája negatív, a második pozitív . A harmadik síknegyed pontjainak mindkét koordinátája negatív . A negyedik síknegyedet olyan pontok alkotják, amelyek első koordinátája pozitív, a második negatív .