A nyerés esélye különböző játékokban régóta foglalkoztatja az embereket. Az első kiadványok elsősorban a hazárdjátékok nyerési esélyeivel foglalkoztak. Először 1477-ben Velencében adtak ki egy olyan művet, amely egy kockajátékot elemez a valószínűség számítás alapfogalmaival. A valószínűség szót Jacob Bernoulli használta először egy 1713-ban kiadott, A találgatás tudománya című művében.
A valószínűség-számítás feladata a véletlen események bekövetkezésének jelzése, az esélyek kiszámítása. Napjaink tudományában a valóság leírásánál egyre fontosabb szerep jut a valószínűségnek. Például a gázok viselkedését a sok pici részecske miatt valószínűségi alapokon tárgyalják, de a közvélemény-kutatók, biztosítók, törvényalkotók, politikusok munkájában is szerepet játszanak a véletlen és a valószínűség kérdései.
A véletlen eseményeknek a vizsgálatával már külön tudományág foglalkozik. P. S. Laplace (ejtsd: Láplász) márki (1749–1827) francia matematikus és csillagász is egyik jeles úttörője volt ennek a tudománynak.