- 5 téma
- 1 gyűjtemény
Csúcs
A sokszögek csúcsai a sokszög oldalainak végpontjai.
A testek csúcsai a testek éleinek végpontjai.
Folyamatábra
A folyamatábra tevékenységek és lépéssorozatok ábrázolására szolgáló grafikus megjelenítési forma. A tevékenységeket, elágazásokat adott formájú, kötött rajzi jelek képviselik, míg az időbeni egymásra következést az egyes mezők elhelyezkedése és az összekötő nyilak mutatják.
Független események
Független események azok, amelyek úgy mennek végbe, hogy az egyik esemény kimenetele nincs hatással a másik esemény lefolyására, s lehetséges kimeneteleire.
Hasonlóság
Hasonlónak nevezünk két testet vagy síkidomot, ha az alakjuk ugyanolyan, de a méretük különböző.
Kicsinyítés
Kicsinyítéskor az alakzatok oldalainak hosszát azonos mértékben csökkentjük. Ilyenkor az alakzatok formája nem változik.
Méretarány
A méretarány a kicsinyítés mértékét adja meg. Megmutatja, hogy ami a térképen 1 cm, az a valóságban milyen nagyságú.
Nagyítás
Nagyításkor az alakzatok oldalainak hosszát azonos mértékben növeljük. Ilyenkor az alakzatok formája nem változik.
Palást
A gúla palástja az alkotók által meghatározott felület.
Prímtényező
Egy szám prímtényezős felbontásánál a szám azon osztói, amelyek már tovább nem oszthatók. Ha a prímtényezőket összeszorozzuk, akkor az eredeti számot kell eredményül megkapnunk.
Részhalmaz
B halmaz részhalmaza A halmaznak, ha B minden eleme az A-nak is eleme. Ha a két halmaz nem egyenlő, akkor B valódi részhalmaza A-nak.
Téglatest
A téglatest olyan test, melynek minden lapja téglalap, melyek közül a szemben lévők egybevágóak..
Válasz sorozat
A válaszsorozat egy bemeneti sorozatra az automata válaszát tartalmazó számsorozat, amely számosságában megegyezik a bemeneti sorozat számosságával, s rendre a bemeneti sorozat sorrendjében tartalmazza az automata válaszait.
Valószínűség
A kedvező esetek számának és az összes esetek számának aránya. (Vigyázz! Csak akkor alkalmazható, ha minden elemi esemény ugyanolyan esélyű, illetve ha csak véges sokféle kimenetele lehet a kísérletnek.)
Venn-diagram
Venn-diagramnak nevezzük a papíron megrajzolt „zsákokat”. Egy elem tartozhat több „zsákba” is, ezt rajzon jól lehet szemléltetni metsző körökkel, amikben fel vannak sorolva az elemek.
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)