Találd meg az 1200 helyét!
1200-1000=200, a számegyenesen százas a beosztás, így az ezertől két beosztásnyira jobbra lesz a keresett szám.
A számegyenesen jelölt pontok a számok, ez a beosztástól függően lehet egyes, tízes, százas stb. A beosztásnál lévő számokat könnyedén meg tudjuk határozni, hisz a számegyenes elején megvan adva a kezdő beosztás értéke, és onnan csak megszámoljuk hány beosztás van a keresett pontig.
Számegyenesnek nevezünk egy szakaszt, mely pontjaihoz számokat rendelünk. Ilyen számegyenes például az idő egyenes, vagy a hőmérő beosztásai vízszintesen.
A fenti képen a százhúsz rossz helyre van bejelölve. Meg tudnád mondani, hogy hol lenne a helye?
Mivel itt ötösével vannak a beosztások, így a száz utáni negyedik beosztáson jobbra a helye a piros pöttynek.
Számegyenes beosztásának nevezzük az egységnyi távolságra lévő vonalakat. Az egység az lehet változó, egy milliméter, de akár egy centiméter vagy annál több is. A beosztás jelölhet egyest, tízest, ezrest, tízezrest is. A számegyenes alatt kell feltüntetni, hogy egy-egy beosztásnak mi az értéke.
Mi van akkor, ha nem a beosztáson van a szám amit keresünk? Mondjuk az ábrán, tízes beosztásnál be van jelölve körül-belülre a tizenöt. Picit el van csúszva jobbra, ugyanis valójában a tíz és a húsz beosztás közepén kéne elhelyezni, hisz a beosztások között is arányosan kell elhelyezni a számot.
A számegyenesen el van helyezve a 165. A beosztás százas, így csak becsülni lehet a helyét. A szám picit jobbra van bejelölve az eredeti helyétől, de jól szemlélteti, hogy milyen merészen kell megmutatni hol is van az a szám.
A számegyenesen el van helyezve 1521. A beosztás ezres, így csak közelítőleg tudjuk meghatározni a szám helyét. 1500 az 1000 és 2000 között pontosan a felénél helyezkedik el. 1520 egy picit jobbra, 1521, az szinte ugyanott ahol 1520. A képen jó helyen van bejelölve a szám!