A szöveges feladatoknak a megoldási módját ismételjük át az alábbiakban! Megoldás menete: olvasás, megértés, megoldási terv, ábra (ha kell), számolások, ellenőrzés, és a feltett kérdés megválaszolása.
A szöveget el kell olvasni. Értsük meg hogy mi a kérdés. Ne ijedj meg ha nem érted elsőre, ilyenkor figyelmesen újra el kell olvasni a szöveget.
Készítsünk megoldási tervet, ahol leírjuk milyen műveleteket, milyen sorrendben végzünk. Egyszerűbb feladatoknál elég átgondolni. Készítsünk nyitott mondatokat a szövegből. Becsüljük meg hogy milyen eredményt szeretnénk kapni. Például ha két kétjegyű számot összeadunk az eredmény nem lehet egyjegyű, ilyenkor biztosan hibáztunk.
Nyitott mondatnak nevezünk egy kifejezést, melyben ismeretlen szerepel. Például az a szám amihez tízet hozzáadva, tizenkettőt kapunk. Ezt így jelöljük: x+10=12
Becslésnek mondjuk azt, amikor nem kiszámoljuk a kérdést, csak úgy hasból mondunk egy értéket, ami körülbelül annyi. Például 305+612=?
Ez körülbelül 900, azaz becsültük az összeget. Pontosabban az összeg 917. „Csak” 17 az eltérés az eredeti és a becsült érték között. Ilyen módszerrel gyorsan megmondhatjuk a nem teljesen pontos értéket.
A szöveges feladatok megoldásánál nagyon nagy segítség lehet egy segédábra, amin fel vannak tüntetve a főbb adatok, rajzok, távolságok. Ezt neked kell elkészíteni, hogy megkönnyítse a feladat megértését és megoldását. Ábrát nem kötelező készíteni, de néha nagyon sokat segít.
Ha megértettük a feladat kérdését, hozzákezdhetünk a megoldási tervünk végrehajtásába. Ez lehet egy egyszerű összeadás, de akár műveletek sorozata is. A terv szerint végezzük a műveleteket.
A számolások elvégzése után azokat ellenőrizni kell. Ez unalmasnak tűnhet, de a keresett érték pontos meghatározásához nélkülözhetetlen.
A számolások és ellenőrzések után mindig olvassuk át a szöveget még egyszer, és külön írjuk oda a keresett mennyiséget! E nélkül nem teljes a megoldásunk.