Tegyünk egy dobozba 4 piros, 3 zöld és 1 sárga golyót.
(A golyók színeloszlását az ábra is mutatja.) A golyók csak színükben eltérőek, tapintásra egyformák, a doboz le van takarva egy kendővel, tehát aki kihúzza a golyókat, nem lát bele, és nem tudja befolyásolni a húzás eredményét. A játékvezető belenyúl a dobozba s anélkül, hogy látná a színeket, kivesz 3 golyót és felmutatja.
A játékosok a játék elején húztak egyet-egyet a 8 játékkártya közül.
A játékosok egy-egy állítást tartalmaznak. A játékos akkor léphet előre a 10 mezős játéktáblán, ha a húzás alapján az ő játékkártyáján levő állítás igaznak bizonyul.
A jelenleg megállapított alapesemények nem teljesítik azt a feltételt, amit az érme „fej” vagy „írás” illetve a dobókocka 1, 2, 3, 4, 5, 6 alapeseményei teljesítenek, Nevezetesen, hogy ezek szimmetrikus alapesemények s így azonos gyakoriságot takarnak, szemben a SPP, SPZ, SZZ, PPP, PPZ, PZZ, ZZZ alapesemény készlettel, ahol a szimmetria nem áll fenn így egyes alapesemények gyakoribbak mások ritkábbak lesznek. Próbáljunk szimmetriát teremteni! Számozzunk meg minden golyót a saját színén belül egytől induló növekvő sorszámmal. Írjuk fel így az összes lehetséges alapeseményt, azaz a 3as húzás összes lehetséges kimenetét! Hány ilyen van?