- 3 téma
aranymetszés
Egy a hosszúságú szakasz kettéosztása úgy, hogy a kisebbik rész (a –x) aránya a nagyobbikhoz (x) egyenlő legyen a nagyobbiknak az egész szakaszhoz viszonyított arányával, vagyis: (a – x) : x = x : a. Ekkor: . Az aranymetszést a képzőművészetben és építészetben is gyakran alkalmazzák.
bomlástörvény
Cavalieri-elv
Ha két testhez van olyan sík, hogy valamennyi vele párhuzamos sík belőlük páronként azonos területű síkmetszeteket vág ki, akkor a két test egyenlő térfogatú.
csonka kúpszerű testek térfogata
Egy csonkakúpszerű test térfogata: , ahol m a csonkakúp magassága, T az alaplap t pedig a fedőlap területe.
De Morgan azonosságok
Legyen A és B két tetszőleges halmaz. Ekkor és , ahol az A halmaz komplementerét jelenti.
egyenes csonkakúp
Ha egy egyenes csonkakúpot alaplapjával párhuzamos síkkal elmetszünk, akkor egy az eredetihez hasonló kúpra és egy egyenes csonkakúpra bontjuk.
egyenes csonkakúp felszíne
Az egyenes csonkakúp felszíne: , ahol R az alapkör, r fedőkör sugara, a pedig a csonkakúp alkotója.
egyenes hasáb felszíne
Egyenes hasáb felszíne 2T + Tm, ahol T az alaplap síkjának területe, m pedig az egyenes hasáb magassága.
egyenes hengerszerű test felszíne
Egyenes hengerszerű test felszíne: 2T + Tm, ahol T az alaplap terület, m pedig a hengerszerű test magassága.
egyenes hengerszerű test hálózata
Az alaplap ,fedőlap és a palást síkra kivetített formában.
egyenes körkúp felszíne
Egyenes körkúp felszíne: r (r + a), ahol r az alapkör sugara, a pedig a kúp alkotója.
egyenlő sorozatok
Akkor egyenlő két sorozat ha 1,2,...,n tagja is megegyezik egymással.
ekvivalencia
Egyértelműség, egyenértékűség.
első n négyzetszám összege
A következő képlettel könnyen összeszámolható : Sn=(n*(n+1)*(2n+1))/6 , ahol Sn a négyzetszámok összege és n az a szám ameddig ki akarjuk számolni.
első n négyzetszám összegének szemléltetése
A konzervpiramishoz szükséges konzervek mennyiségét kiszámíthatjuk a négyzetösszeg segítségével.
feljutás a lépcsőfokokon
A Fibonacci-sorozat segítségével kiszámíthatjuk, hányféleképpen juthatunk fel a lépcső n-edik fokára, ha egy vagy két lépcsőfokot léphetünk meg egyszerre.
ferde kúp
Kúpnak nevezzük az olyan testeket, amelyeket úgy kapunk, hogy egy kör kerületén körülvezetünk egy egyenest, amely állandóan illeszkedik egy adott pontra a kör síkján kívüli csúcspontra. A csúcs és az alaplap kerületi pontjait összekötő szakasz a kúp alkotója. Ha a kúp minden alkotója egyenlő hosszúságú, akkor azt egyenes kúpnak (vagy forgáskúpnak) nevezzük; ha a kúp nem minden alkotója egyenlő hosszúságú, akkor a kúpot ferde kúpnak mondjuk.
Fibonacci-sorozat rekurzív megadása
Legyen a1 = 1; a2 = 1 és an = an-1 + an-2, így, a3 = 2; a4 = 3; a5 = 5; a6= 8, stb.
Gauss módszer
Az első n pozitív természetes szám összeadásának módszere, amely abból áll, hogy az elő és utolsó, második és utolsó előtt, harmadik és utolsóelőtti-előtti, stb. számokból párokat képezünk. Ezen párok (összesen ) összege egyenlő, így az első n pozitív egész szám összege kiszámolható, mint: .
gömb felszínének közelítése
Egy gömb körülírt hengerének felszíne a gömb felszínének másfélszerese. Vagyis a gömb felszíne: Agömb=Ahenger/1,5.
gömb térfogata
A gömb térfogata: , ahol r a gömb sugara.
gömbszelet
A gömbszeletnek (régebbi nevén gömb szegmentum) hívjuk azokat a testeket, amelyeket úgy kapunk, hogy egy gömböt egy síkkal két részre vágunk. A gömbszelet a metszősík által kivágott kör (alap) és egy gömbsüveg határolja. Ennek magassága a gömbszelet magassága. A gömbszelet felszíne , térfogata: , ahol R a gömb sugara, a az alapkör sugara, m a gömbszelet magassága.
gúla felszíne
A gúla felszíne: a palást és az alap területének összege; térfogata: , ahol, T az alaplap terület, m pedig a gúla magassága.
gúla térfogata
A gúla térfogata: V= (T∙m)/3, ahol T a gúla alapjának területe, és m a magassága.
hányados
Mértani sorozat hányadosát úgy kapjuk, hogy bármely tagját elosztjuk az azt megelőző taggal. A hányadost más néven kvóciensnek is nevezzük, jele q.
hengerszerű test
Egy síkidom kerületén önmagával párhuzamosan körülvezetünk egy olyan egyenest, amelynek a síkidom síkjával egyetlen közös pontja van. Az így kapott palástfelületet az eredeti síkidomsíkjával és egy vele párhuzamos síkkal elmetsszük. A körülhatárolt térrészt hengerszerű testnek nevezzük. Az alap- és fedőlap síkjának távolságát a hengerszerű test magasságának nevezzük. A körülvezetett egyenesnek az alaplap és fedőlap közötti szakaszát a test alkotójának nevezzük. Ha a hengerszerű test alaplapja sokszög, akkor hasábnak, ha az alaplapja kör, akkor körhengernek (vagy röviden hengernek) nevezzük. Azokat, amelyeknél a körülvezetett egyenes merőleges az alaplap síkjára egyenes hengerszerű testeknek nevezzük, amelyeknél a körülvezetett egyenes nem merőleges az alaplap síkjára, azok ferde hengerszerű testek.
hengerszerű test felszíne
Egyenes hengerszerű test felszíne: 2T + Tm, ahol T az alaplap terület, m pedig a hengerszerű test magassága.
hengerszerű test térfogata
Hengerszerű test térfogata Tm, ahol T az alaplap terület, m pedig a hengerszerű test magassága. Hengerszerű test felszíne alaplapjának és palástjának területével egyezik meg. Ha a hengerszerű test egyenes henger akkor felszíne ; ha téglatest akkor 2(ab + ac + bc), ha kocka akkor pedig 6a2.
Héron-képlet
A háromszög területének kiszámítható a következő képlettel: , ahol a, b és c a háromszög oldalai, s pedig a háromszög kerületének fele.
implikáció
Az implikáció egy logikai művelet. Ha A akkor B vagy jelöléssel A-->B. Csak akkor hamis ha igaz állításból következik hamis.
kijelentés
Olyan kijelentő mondat, amelyről egyértelműen el tudjuk dönteni, hogy igaz, vagy hamis, állításnak vagy más néven kijelentésnek nevezzük. Régebben az ítélet elnevezés is használatos volt. Nem állítás például az, hogy Ki írta a Családi kört, hiszen nem kijelentő mondat, vagy az sem, hogy Arany János legszebb verse a Családi kör, mivel nem dönthető el egyértelmű módon, hogy igaz vagy, hamis. Állítás viszont a következő: A Családi kört Arany János írta. Erről egyértelmű módon eldönthető, hogy igaz.
kúpszerű testek
Kúpszerű testek azok, amelyeket megkaphatjuk úgy, hogy egy síkidom kerületén körülvezetünk egy egyenest, amely állandóan illeszkedik egy adott pontra, a síkidom síkján kívüli csúcspontra. A csúcspontnak az alapsíktól való távolsága a test magassága. A csúcsok és az alaplap kerületi pontjait összekötő szakaszok a kúpszerű test alkotói. Ha a kúpszerű test alaplapja sokszög, akkor gúlának, ha az alaplapja kör, akkor kúpnak nevezzük. Ha a kúp minden alkotója egyenlő hosszúságú, akkor azt egyenes kúpnak (vagy forgáskúpnak) nevezzük. Ha a kúp nem minden alkotója azonos hosszúságú, akkor ferde kúpnak nevezzük.
logikai értékek
Egy állításra két logikai érték adható vagy IGAZ vagy HAMIS. A két érték egymásnak ellentettjei ebből következik , hogy egy állítás csak az egyik logikai értéket veheti fel.
logikai művelet szavakkal
A legáltalánosabban használt logikai műveletek a negáció(tagadás), a konjunkció( logikai és), a diszjunkció(logikai vagy), az implikáció(ha akkor) és az ekvivalencia.
Ludolf-féle szám
A
-t más Ludolf-féle számnak is szokták nevezni. A Ludolf-féle szám transzcendens és irracionális, így értékét csak megközelítőleg tudjuk meghatározni: körülbelül 3,14.
mértani sorozat fogalma
Olyan sorozat amelyben bármely tag, és az azt megelőző tag hányadosa állandó.
mértani sorozat n-edik eleme
Az an, q kvóciensű mértani sorozat n-edik tagja: an = a1qn-1.
monoton sorozat
Ha egy sorozatban bármely elem nagyobb vagy egyenlő, illetve kisebb vagy egyenlő, mint a reákövetkező elem, akkor a sorozatot monotonnak nevezzük. Ha bármely elem nagyobb, illetve kisebb, mint a reákövetkező elem, akkor a sorozatot szigorúan monotonnak nevezzük.
negáció
A negáció (magyarul tagadás) egy kijelentés tagadása. A P kijelentés negációja: „Nem igaz, hogy P.” Jelölése: . Ha a P kijelentés logikai értéke igaz, akkor P logikai értéke hamis, ha a P hamis, akkor P igaz.
nyílásszög
Egyenes kúp esetén, ha vesszük a test tengelymetszetét, akkor a kimetszett két alkotó szögét a kúp nyílásszögének nevezzük.
nyúlpárok szaporodása
1202-ben jelent meg a Pisában élő Leonardo Pisanónak, ismertebb nevén Fibonaccinak egy latin nyelvű könyve, amelyet rövidítve Liber abacci címen szoktak emlegetni. Ebben szerepelt először az a nevezetes sorozat, amelyet ma Fibonacci-soroztanak hívnak. Fibonacci eredeti feladata: Hány pár nyúl származik egy évben egyetlen pártól, ha minden pár havonta egy új párt szül, és minden új pár kéthónapos korától kezdve válik tenyészképessé, és közben egyetlen nyúl sem pusztul el?
poliéder
Véges sok sokszögtartomány által határolt térrész, amely teljes egyenest nem tartalmaz. A határoló sokszögtartományok együttesen poliéderfelületet alkotnak, amelyet röviden szintén poliédernek nevezünk. A határoló sokszögtartományok a poliéder lapjai, síkjuk a poliéder lapsíkja. A poliéder csúcsai azok a pontok, amelyeket legalább három olyan határoló sokszögtartomány tartalmaz, amelyeknek síkja nem megy át egy egyenesen. Ha a két csúcsot összekötő szakasz legalább két különböző lapsíkhoz tartozik, akkor a poliéder éle; ha egyetlen lapsíkban van, akkor lapátló, ha egyetlen testsíkhoz sem tartozik, akkor testátló.
sorozat ábrázolása koordinátarendszerben
A sorozatok függvények, tehát képüket koordináta-rendszerben ábrázolhatjuk. Az N+ értelmezési tartomány miatt a sorozat képe pontokból áll. A pontok x koordinátái világosan mutatják, hogy azok a sorozat hányadik tagját jelképezik. A tagok változását szemléletesen látjuk.
sorozat megadása utasítássa
Egy sorozat megadása történhet utasítással, ekkor szavakkal fogalmazzuk meg a sorozatot. Például a páros számok sorozata, vagy minden negyedik pozitív szám, stb.
speciális sorozatok
A középiskolában Magyarországon általában a számtani és mértani sorozatokat szokták speciális sorozatoknak nevezni.
szabályos csonkagúla
Azt a csonkagúlát, amelynek az alapja szabályos sokszög és minden oldaléle egyenlő hosszúságú, szabályos csonkagúlának nevezzük.
számtani sorozat különbsége
Számtani sorozatoknak nevezzük mindazokat a sorozatokat, amelyekben (a másodiktól kezdve) bármelyik tag és az azt megelőző tag különbsége állandó. Ezt az állandó különbséget differenciának (vagy különbségnek) nevezzük, és d-vel jelöljük Ha 0 < d, akkor a számtani sorozat monoton növekedő és alulról korlátos; ha d < 0, akkor a számtani sorozat monoton csökkenő és felülről korlátos; ha d = 0, akkor a számtani sorozat nemnövekvő, nemcsökkenő és korlátos sorozat.
számtani sorozat megadása
Számtani sorozat megadható a sorozat első tagjával, és tagok közötti különbséggel (rekurzív megadási mód), vagy a számtani sorozat első pár elemének felsorolásával.
tengelymetszet
Az ax + b alakú elsőfokú, lineáris függvényben az a együtthatót meredekségnek b-t pedig tengelymetszetnek nevezzük. Ekkor a függvény görbéje az y tengelyt a (0; b) pontban metszi.
tetraéder
Háromszög alapú gúla. Szokták még háromoldalú gúlának is nevezni. Szabályos tetraédernek azonban azt a háromoldalú gúlát nevezzük, amelynek minden lapja szabályos háromszög. A szabályos éle azonos hosszúságú.
1/n sorozat
Az 1/n sorozat konvergens, mivel van olyan ε érték ami után a sorozat k-adik tagja beletartozik, és az őt követő összes tag bele tartozik. A sorozatnak van maximum és minimum eleme. A maximum elem az 1 a minimum elem a 0 ,de ezt soha nem éri el.
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)