természetes számok sorozata
Ha egy függvény értelmezési tartománya a pozitív egész számok halmaza, értékkészlete a valós számok egy részhalmaza, akkor ezt a függvényt valós számsorozatnak, vagy röviden sorozatnak nevezzük. A természetes számok is sorozatot alkotnak, mégpedig számtani sorozatot, hiszen bármelyik szám és az azt megelőző szám különbsége minden esetben ugyanaz a szám lesz.
mértani sorozat fogalma
Olyan sorozat amelyben bármely tag, és az azt megelőző tag hányadosa állandó.
kamatláb
A kamat a pénz használata után (bankba való behelyezés, kölcsön, stb.), általában évente, fizetendő használati díj. A kamatot a százalékban megadott kamatláb határozza meg. Például ha az éves kamatláb 5%, akkor az évi kamat a pénzösszeg 5%-ával egyenlő. A kamatláb kiszámítása egyszerű százalékszámítási feladat. Jelölje x a bankba berakott összeget, p a kamatlábat, és é az kamat értékét. Ekkor p =
oszcilláló sorozat
Olyan sorozat, amely tagjainak előjele váltakozó. Például az (an) = (-1)n , sorozat, amelynek páros tagjai pozitívak, páratlan tagjai negatívak.
hígítás mint sorozat
1/n sorozat
Az 1/n sorozat konvergens, mivel van olyan ε érték ami után a sorozat k-adik tagja beletartozik, és az őt követő összes tag bele tartozik. A sorozatnak van maximum és minimum eleme. A maximum elem az 1 a minimum elem a 0 ,de ezt soha nem éri el.
számtani sorozat
Számtani sorozatoknak nevezzük mindazokat a sorozatokat, amelyekben (a másodiktól kezdve) bármelyik tag és az azt megelőző tag különbsége állandó. Ezt az állandó különbséget differenciának (vagy különbségnek) nevezzük.
első n pozitív egész szám köbének összege
Az első n pozitív egész szám köbének összege:
mértani sorozat megadása
Egy mértani sorozatot megadhatunk rekurzívan vagy explicit alakban. A rekurzív formula olyan egyértelmű utasítás, amellyel a sorozat tagjait a korábbi tagok segítségével fejezhetjük ki. Explicit alakban adjuk meg a sorozatot, akkor bármely általános n tagot olyan képlettel adjuk meg, amely csak n-től függ a sorozat előző tagjaitól nem.
számtani sorozat n-edik tagja
Az an, d differenciájú számtani sorozat n-edik tagja: an = a1 + (n – 1)d.
első n négyzetszám összegének szemléltetése
A konzervpiramishoz szükséges konzervek mennyiségét kiszámíthatjuk a négyzetösszeg segítségével.
évenkénti tőkésítés
A kamatoskamat-számítás leggyakoribb módja az, hogy a bankba tett pénzösszeghez egy év múlva hozzácsatolják az évi kamatát. Ezt nevezzük évenkénti tőkésítésnek.
aranymetszés
Egy a hosszúságú szakasz kettéosztása úgy, hogy a kisebbik rész (a –x) aránya a nagyobbikhoz (x) egyenlő legyen a nagyobbiknak az egész szakaszhoz viszonyított arányával, vagyis: (a – x) : x = x : a. Ekkor: . Az aranymetszést a képzőművészetben és építészetben is gyakran alkalmazzák.
indukciós sejtés
Teljes indukcióval olyan állítást (sejtést) bizonyítunk, amely az n pozitív egész számoktól függ. A bizonyítás első lépésében megnézzük, hogy az állítás n = 1-re igaz. Másodszor föltételezzük, hogy n-re igaz. Ezt a feltételt hívjuk indukciós feltevésnek. Végül megnézzük, hogy az n-re feltételezett állításból következi-e, hogy n+1-re is igaz. Ha igaznak találjuk, akkor az állítás n-ről n+1re „öröklődik”,m azaz n=1-től kezdve minden pozitív egész számra igaz.
számtani sorozat különbsége
Számtani sorozatoknak nevezzük mindazokat a sorozatokat, amelyekben (a másodiktól kezdve) bármelyik tag és az azt megelőző tag különbsége állandó. Ezt az állandó különbséget differenciának (vagy különbségnek) nevezzük, és d-vel jelöljük Ha 0 < d, akkor a számtani sorozat monoton növekedő és alulról korlátos; ha d < 0, akkor a számtani sorozat monoton csökkenő és felülről korlátos; ha d = 0, akkor a számtani sorozat nemnövekvő, nemcsökkenő és korlátos sorozat.
feljutás a lépcsőfokokon
A Fibonacci-sorozat segítségével kiszámíthatjuk, hányféleképpen juthatunk fel a lépcső n-edik fokára, ha egy vagy két lépcsőfokot léphetünk meg egyszerre.
kamatos kamat
Több évi pénzhasználat esetén, ha az esedékes kamatot időközben nem veszik ki, hanem az eredeti pénzösszeggel együtt hagyják, kamatos kamatot szoktak számítani. Ez azt jelent, hogy minden év végén az esedékes kamatot a pénzösszeget hozzászámítják, majd a következő évre már az így megnövelt összeg kamatát számítják ki. Így p% kamatláb esetén az x pénzből az első év végére , a második év végére: , az n-edik év végére , így a kamatos kamatszámítási feladatok kvóciensű mértanis sorozatokkal kapcsolatos feladatok.
az e szám
Az e szám a következő sorozat határértékeként definiálható: e= lim(n→∞)〖(1+1/n)n 〗. Értéke jó közelítéssel 2,71828. Általánosan ismert elnevezése: Euler-féle szám.
első n természetes szám összege
Az első n természetes szám összege: .
hányados
Mértani sorozat hányadosát úgy kapjuk, hogy bármely tagját elosztjuk az azt megelőző taggal. A hányadost más néven kvóciensnek is nevezzük, jele q.
Gauss módszer
Az első n pozitív természetes szám összeadásának módszere, amely abból áll, hogy az elő és utolsó, második és utolsó előtt, harmadik és utolsóelőtti-előtti, stb. számokból párokat képezünk. Ezen párok (összesen ) összege egyenlő, így az első n pozitív egész szám összege kiszámolható, mint: .
szigorúan monoton sorozat
Egy sorozatot szigorúan monotonnak nevezünk, ha bármely tagja, a másodiktól kezdődően, nagyobb (vagy kisebb) az őt megelőző tagnál.
fa növekedése
A Fibonacci sorozat An=An-1 +An-2 tehát az An tagot úgy kapjuk meg hogy az előtte lévő két tagot összeadjuk.
mértani sorozat első n elemének összege
Az (an), q ( 1) kvóciensű mértani sorozat első n tagjának összege, amelyet Sn-el jelölünk: , ha q = 1, akkor a sorozat konstans tehát, Sn =a1n.
számtani sorozat megadása
Számtani sorozat megadható a sorozat első tagjával, és tagok közötti különbséggel (rekurzív megadási mód), vagy a számtani sorozat első pár elemének felsorolásával.
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)