- Matematika - 11. osztály
- Diszkrét matematika
- Valószínűség-számítás
- 3 foglalkozás
binomiális eloszlás
Egy esemény valószínűsége P(X=k)=∑_(k=0)n▒〖(n¦k) xk a(n-k) 〗. Ha egy véletlen mennyiség a 0, 1, 2, …, n értékeket az előbb meghatározott eséllyel veszi fel, akkor ezt a véletlen mennyiséget binomiális eloszlásúnak nevezzük. A p értéket az eloszlás paraméterének nevezzük.
minta fogalma
Egy adott véges számú sokaságból kiválasztott – véges számú – egységek összessége. A minta elemszáma mindig kisebb, mint maga az alapsokaság. Ha e kettő megegyezik, akkor cenzusról beszélünk.
összeg
Az A és B események összegének nevezzük és A + B-vel jelöljük azt az eseményt, amely pontosan akkor következik be, ha az A és B események közül legalább az egyik bekövetkezik. Például, ha szabályos kockadobáskor A jelenti azt az eseményt, hogy 1-et vagy 2-t, B pedig azt, hogy 3-at dobunk, akkor A + B az hogy 1, 2 vagy 3-at dobunk.
szorzat
Az A és B események szorzatának nevezzük, és AB-vel jelöljük azt az eseményt, amely pontosan akkor következik be, ha A és B is bekövetkezik. Példa. Szabályos kockadobáskor jelentse A azt az eseményt, hogy 1-t vagy 2-t dobunk, B pedig azt, hogy 2-t vagy 3-at dobunk. Ekkor AB az az esemény, hogy 2-t dobunk. Az események szorzása kommutatív és asszociatív is. Az A és B események szorzatának nevezzük, és AB-vel jelöljük azt az eseményt, amely pontosan akkor következik be, ha A és B is bekövetkezik. Példa. Szabályos kockadobáskor jelentse A azt az eseményt, hogy 1-t vagy 2-t dobunk, B pedig azt, hogy 2-t vagy 3-at dobunk. Ekkor AB az az esemény, hogy 2-t dobunk. Az események szorzása kommutatív és asszociatív is.
eseménytér
Az elemi események összességét eseménytérnek nevezzük.
lehetelen esemény
Olyan esemény, amely soha nem következik be. Például szabályos hatoldalú kocka dobásakor lehetetlen például, hogy negatív számot dobjunk.
véletlen jelenség
Véletlen jelenségnek nevezzük azokat a jelenségeket amiket előre nem tudunk meghatározni vagy túl komplexek ahhoz, hogy meg tudjuk határozni. Ezekkel az eseményekkel foglalkozik a matematikai statisztika és valószínűségszámítás.
biztos esemény
Biztos eseménynek nevezzük az olyan eseményt, amely biztosan bekövetkezik. A biztos esemény valószínűsége 1. Például: Szabályos hatoldalú kocka feldobásakor legyen A az az esemény, hogy 10-nél kisebb számot dobunk. Ez biztosan bekövetkezik, s így P(A) = = 1.
esemény
Elemi események egy halmazát eseménynek nevezzük. Példa: szabályos hatoldalú kocka feldobásakor a lehetséges eredmények hat elemi eseményt határoznak meg: 1, 2, 3, 4, 5 és 6. Legyen A az az esemény, hogy páros számot dobunk. Ez az 2, 4 és 6 elemi események halmaza.
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)