- 5 téma
adott szög szinuszának és koszinuszának négyzetösszege
Az úgynevezett pithagorászi összefüggés egy szög szinusza és koszinusza között:
.
algebrai egyenlet
Az algebrai egyenletnél arra törekszünk, hogy az ismeretleneket úgy határozzuk meg, hogy kielégítsék az egyenletet. Az algebrai egyenleteket több csoportba sorolhatjuk. Az ismeretlenek fokszáma szerint csoportosíthatjuk elsőfokú, másodfokú és n-edfokú algebrai egyenletekbe. Csoportosíthatjuk az ismeretlenek szerint is. Ezek lehetnek egyismeretlenes és több ismeretlenes algebrai egyenletek. Az egyismeretlenes elsőfokú egyenlet általános leírása a kivetkező: ax+b=0 . A másodfokú egyenletek általános leírása a következő: ax2+bx+c=0. Ha ezeket az egyenleteket rendszerbe helyeztük, akkor ezeket egyenletrendszernek hívjuk. Ha az egyenletrendszernek van megoldása ,akkor mindegyik egyenletet kielégíti külön külön is.
aránytartó transzformáció
Az olyan geometriai transzformációt, amely megőrzi két szakasz arányát aránytartó transzformációnak nevezzük. Aránytartó transzformáció például a középpontos hasonlóság, amely a szakaszok hosszát ugyan nem, de arányát megtartja
beírt kör
Egy tetszőleges sokszög beírt körén azt a kört értjük, amely a sokszög belsejében fekszik, és minden oldalát érinti. Háromszög esetében mindig létezik ilyen kör; középpontja a szögfelező egyenesek metszéspontja. Négyszögek esetében pontosan akkor létezik beírt kör, tehát a négyszög akkor és csakis akkor érintőnégyszög, ha a két-két szemközti oldal hossza egyenlő (érintőnégyszögek tétele).
bevitel a gyökjel alá
Ha egy számot a gyökjel alá akarunk bevinni, akkor azt először négyzetre emeljük és csak úgy írhatjuk be. Továbbá vigyázni kell a negatív számokkal hiszen, ha ezeket négyzetre emeljük akkor pozitív számot kapunk.
biztos esemény
Biztos eseménynek nevezzük az olyan eseményt, amely biztosan bekövetkezik. A biztos esemény valószínűsége 1. Például: Szabályos hatoldalú kocka feldobásakor legyen A az az esemény, hogy 10-nél kisebb számot dobunk. Ez biztosan bekövetkezik, s így P(A) =
= 1.
diszkrimináns
Azt, hogy az egyenletnek van-e valós gyöke, a D= b2 −4ac diszkrimináns határozza meg. A másodfokú egyenletnek akkor és csak akkor van valós megoldása, ha a diszkriminánsa nagyobb vagy egyenlő mint nulla.
egyenes és képe párhuzamos
Ha egy egyenest középpontos tükrözéssel tükrözünk a síkban, annak képe szintén egy egyenes lesz. Az így kapott egyenesek párhuzamosak egymással.
egyenes és sík hajlásszöge
Egy sík és egy – a sík egyeneseitől különböző – egyenes egymással vagy párhuzamos, vagy metszik egymást. Egy síknak és a vele párhuzamos egyenesnek a hajlásszöge 0°. Ha az egyenes nem párhuzamos a síkkal, azaz metszi, akkor két lehetőség van. Akkor mondjuk, hogy az egyenes és egy sík merőleges egymásra, ha az egyenes merőleges a sík minden egyenesére. Ha pedig az egyenes metszi a síkot, de nem merőleges rá, akkor az egyenes és a sík hajlásszöge az a szög, amelyet az egyenes a síkon lévő merőleges vetületével alkot. A két mellékszög közül általában a kisebbet tekintjük az egyenes és a sík hajlásszögének.
egyenlet alaphalmaza
Az alaphalmaz az a halmaz amin vizsgáljuk az egyenlet értelmezési tartományát és értékkészletét.
egymást kizáró események
Az A és B eseményeket kizárónak vagy diszjunktnak nevezzük, ha
, azaz ha A és B egyszerre nem következnek be. Például szabályos hatoldalú kocka dobásakor, ha A az az esemény, hogy páros B pedig az az esemény, hogy páratlan számot dobunk.
érintőnégyszög
Azokat a konvex négyszögeket, amelyeknek minden oldala egy körnek egy-egy érintője, érintőnégyszögnek nevezzük.
érintőnégyszögek tétele
Bármely érintőnégyszögben a két-két szemközti oldal hosszának az összege egyenlő.
érintőnégyszögek tételének megfordítása
Ha egy négyszögben két-két szemközti oldal hosszúságának összege egyenlő, akkor a négyszög érintőnégyszög.
forgásszög
Adjunk meg a síkban egy forgásirányt és nevezzük ezt pozitívnak. Általában az óramutató járásával ellentétes irány szoktuk pozitívnak tekinteni. Ha a sík egy félegyenese kezdőpontja körül forog és egy kezdőhelyzetből kiindulva valamely helyzetbe jut, akkor forgásszöget ír le. A forgásszög pozitív, ha a félegyenes forgásának iránya a síkbeli pozitív forgásiránnyal megegyezik, ellenkező esetben pedig negatív. A félegyenes kezdőhelyzete a forgásszög kezdőszára, véghelyzete a forgásszög végszára. Mivel a félegyenes tetszőlegesen sok teljes körülforgást végezhet, a forgásszög teljesszögnél akármennyivel nagyobb is lehet.
geometriai transzformációk szorzata
grafikus megoldás
Egyenletek, egyenlőtlenségek, egyenletrendszerek egyik megoldási módja.
hamis gyök
Ha egy egyenleten nem ekvivalens átalakítást végzünk (például ismeretlent tartalmazók kifejezéssel szorzunk, vagy mindkét oldalát páros kitevőjű hatványra emeljük, stb.) olyan megoldásokat kaphatunk, amelyek nem megoldásai az eredeti egyenletnek. Ezeket hamis gyököknek nevezzük. Hamis gyökök kiszűrésére a legjobb módszer, az eredeti egyenlet értelmezési tartományának vizsgálata, illetve, mivel ez sokszor egyszerűbb, a kapott eredmény visszahelyettesítéssel történő ellenőrzése. Például oldjuk meg a
egyenletet a valós számok halmazán. Beszorozva x-szel beszorozva, majd elvéve x-et mindkét oldalból kapjuk, hogy x = 0. Az eredeti egyenlet értelmezési tartományából, az x-szel való osztás miatt, a 0 ki van zárva, így az egyenletnek nincs megoldása.
háromszögek hasonlóságának alapesetei
Két háromszög hasonló, ha: megfelelő oldalaik aránya egyenlő; két-két oldaluk aránya és az ezek által közrefogott szögük egyenlő; két-két oldaluk aránya és a nagyobbikkal szemközti szögük egyenlő; szögeik páronként megegyeznek.
hasonló testek térfogatának aránya
Hasonló testek térfogatának aránya megegyezik a hasonlóság arányának köbével.
hasonlóság aránya
A hasonlósági transzformáció (középpontos hasonlóság és egybevágósági transzformációk szorzata) olyan transzformáció, amelynél bármely szakasz képének hosszát az eredeti szakasz hosszával elosztva ugyanazt az állandó, zérustól különböző, c számot kapjuk. Ez a szám a hasonlóság aránya. Ha c > 1, akkor nagyításról, ha c < 1 kicsinyítésről van szó. A c = 1 eset egybevágóságot jelent.
hasonlósági transzformáció
Hasonlósági transzformációnak (röviden hasonlóságnak) nevezzük az olyan geometriai transzformációt, amely középpontos hasonlóság és távolságtartó transzformációk egymás utáni elvégzésével jön létre. (A transzformációk sorrendjét ismernünk kell.)
hegyesszög koszinusza
Egy derékszögű háromszögben egy hegyesszög koszinuszát úgy definiáljuk, mint a szög melletti befogó és az átfogó hányadosa.
hegyesszög szinusza
Egy derékszögű háromszögben egy hegyesszög szinuszát úgy definiáljuk, mint a szöggel szemközti befogó és az átfogó hányadosa.
hegyesszög tangense
Egy derékszögű háromszögben egy hegyesszög tangensét úgy definiáljuk, mint a szöggel szemközti befogó és a szög melletti befogó hányadosa.
húrnégyszög
Azokat a konvex négyszögeket, amelyeknek minden oldala egy körnek egy-egy húrja, húrnégyszögeknek nevezzük. Más megfogalmazásban egy négyszög húrnégyszög, ha létezik köré írt köre
húrnégyszögek tétele
Bármely húrnégyszög két szemközti szögének összege 180°.
indirekt bizonyítás
Ha igazolni akarjuk, hogy az A állítás igaz, akkor indirekt bizonyítás esetén feltesszük, hogy A nem igaz és ebből ellentmondásra jutunk. Például, ha bizonyítani szeretnénk, hogy végtelen sok prímszám van, akkor feltesszük, hogy csak véges sok van, tehát van egy legnagyobb. Összeszorozzuk az összes prímszámot és hozzáadunk 1-et, amivel olyan prímszámot kapunk ami nagyobb az általunk legnagyobbnak mondottnál, így ellentmondásra jutunk.
irracionális egyenletek
Az olyan egyenleteket, amelyek tartalmaznak az ismeretlen kifejezésekből vont n-edik gyököt, irracionális egyenleteknek hívjuk. Például:
ismétlés nélküli permutáció
Az n-elemű H halmaz elemeinek egy ismétlés nélküli permutációján az elemek egy sorozatát értjük, amelyben minden elem pontosan egyszer szerepel. Pn=n! ahol n-elem ismétlés nélküli permutációnak száma Pn.
kerületi szög
A kör kerületi szögének nevezzük mindazokat a konvex szögeket, amelyeknek a csúcsa a kör kerületén van és száruk vagy két húr, vagy egy húr és egy érintő (ez utóbbit hívják érintőszárú kerületi szögnek is).
kerületi szögek tétele
Egy körben az ugyanahhoz az ívhez tartozó kerületi szögek egyenlők.
két sík hajlásszöge
Két metsző sík hajlásszögének keresésénél a két sík metszésvonalának egy tetszőleges pontjában a két sík mindegyikén egy-egy merőlegest állítunk. A két sík hajlásszöge az a szög, amelyet ez a két egyenes hoz létre. Két párhuzamos sík hajlásszöge 0°.
kéttagú nevező gyöktelenítése
Ha a nevező (a+b) formájú, ahol vagy a, vagy b, vagy mindkettő - gyökös kifejezések, melyektől meg szeretnénk szabadulni, érdemes a nevezőt is és a számlálót is beszorozni az (a-b) kifejezéssel. Ekkor a nevezőben megjelenik az (a^2 - b^2) kifejezés, mely jó esetben már nem tartalmaz gyökös tagot.
Kicsinyítés
A hasonlósági transzformáció (középpontos hasonlóság és egybevágósági transzformációk szorzata) olyan transzformáció, amelynél bármely szakasz képének hosszát az eredeti szakasz hosszával elosztva ugyanazt az állandó, zérustól különböző, c számot kapjuk. Ez a szám a hasonlóság aránya. Ha c < 1, akkor ezt a hasonlósági transzformációt kicsinyítésnek hívjuk.
kitérő egyenesek hajlásszöge
Két kitérő egyenes hajlásszöge a tér egy tetszőleges pontján átmenő, és az adott egyenesekkel párhuzamos egyenesek hajlásszöge. Ez a szög a pont megválasztásától független.
klasszikus valószínűségszámítási modell
A klasszikus valószínűségszámítás megalapozói olyan kísérleteket vizsgáltak, amelyeknek véges számú lehetséges kimenetele van és ezek mindegyike egyformán valószínű, mint például a szabályos pénzérme vagy szabályos kockadobásával kapcsolatos feladatok. Ezekben tetszőleges A esemény valószínűsége azon elemi események száma, amelyek bekövetkezése esetén A bekövetkezik, osztva az összes esetek számával. Ezt úgy is szokták megfogalmazni, hogy
. Mivel a kedvező, illetve az összes esetek számának meghatározása általában kombinatorikus feladatra vezet, az ilyen módon kiszámított valószínűséget szokták kombinatorikus valószínűségnek is nevezni.
komplementer esemény
Elemi események egy halmazát eseménynek nevezzük. A halmaz komplementere,
, szintén egy halmaz, amely így esemény. Ezt az eseményt az A komplementer eseményének nevezzük, amely pontosan akkor következik be, ha A nem következik be. Példa: szabályos hatoldalú kocka feldobásakor a lehetséges eredmények hat elemi eseményt határoznak meg: 1, 2, 3, 4, 5 és 6. Legyen A az az esemény, hogy páros számot dobunk. Ez az 2, 4 és 6 elemi események halmaza. Az A komplementer eseménye így az 1, 3 és 5 elemi események halmaza, tehát az amikor a dobott szám páratlan lesz.
konvex sokszögek belső szögeinek összege
Konvex sokszöget egy csúcsából húzott átlói n – 2 darab háromszögre bontanak a háromszögek belső szögei adják a konvex sokszög belső szögeit, így a konvex sokszög belső szögeinek összege: (n – 2)180°.
koszinusz szögfüggvény
Az
szög koszinusza, a koordinátasíkon i egységvektortól
szöggel elforgatott egységvektor x koordinátája.
kotangensfüggvény
Az f: (R \ {k
} )
R, f(x) = ctg x függvényt kotangensfüggvénynek nevezzük.
kotangensfüggvény tulajdonságai
Az alapfüggvény alakja: f(x) = ctg x. ennek jellemzése: értelmezési tartománya: R \
{k
| k
Z}, érték készlete a valós számok halmaza. Periodikus (periódusa:
), zérushelye az x =
(k
Z) pontokban van. A ctg x szigorúan monoton csökken, ha x
]2k
; (2k +1)
[, ahol k
Z. Szélsőértéke nincs, sem alulról sem felülről nem korlátos, nem folytonos függvény.
körülírt kör
A háromszög oldalfelező merőlegesei egy pontban metszik egymást ez a pont a háromszög köré írható körének köz.
középponti és kerületi szögek tétele
Egy körben az azonos ívhez tartozó középponti és kerületi szögek aránya 2:1. Ha a középponti szöget
-val, a hozzátartozó kerületi szöget
-val jelöljük, akkor
= 2
.
középponti szög
A körben a középponti szög csúcsa a kör középpontja, két szára a kör két sugara (azok félegyenes). Egy középponti szög a körvonalból egy körívet, a körlapból egy körcikket határoz meg.
külső-szögfelező tétel
A háromszög külső szögeinek összege 180°.
látókörív
A síkon azoknak a pontoknak a halmaza, amelyekből egy adott AB szakasz adott (0° <
< 180°) szögben látszik, két szimmetrikus körív, a látószögkörív. Az adott szakasz a két szimmetrikus körív közös húrja. Ennek végpontjai nem tartoznak a látószögkörívhez.
lehetelen esemény
Olyan esemény, amely soha nem következik be. Például szabályos hatoldalú kocka dobásakor lehetetlen például, hogy negatív számot dobjunk.
lineáris kombináció
Egy lineáris tér a1, a2 … an vektoraiból és tetszőleges
1,
2, …
n, skalárokból képzett
1a1 +
2a2 +
3a3 + … + nan vektort az a1, a2, … an vektorok lineáris kombinációjának nevezzük.
logikai szita elve
Logikai szita elve a következő. Van egy halmazunk, szeretnénk megtalálni valamilyen tulajdonságú elemeket. Tudjuk hogy az elemekre amiket meg akarunk találni mi nem jellemző. Ezeket a jellemzőket sorra véve végigmegyünk a halmazon, és kihúzzuk azokat az elemeket amikre igaz. Az egészet addig csináljuk még végül csak azok az elemek maradnak amiket kerestünk. Ilyen logikai szita elvén működik az Erathosztenészi szita, ami a prím számokat találja meg.
logikai szitaformula
H arra a kérdésre keressük a választ, hogy N számú elem közül hány darab az olyan elem, amely nem rendelkezik az a1, a2, … tulajdonság egyikével sem, akkor a szitaformulát használjuk. Egy osztály 30 tanulójából 20 tanul franciául 15 németül és 10-en mindkét nyelvet. Hányan nem tanulják a két nyelv egyikét sem. 30 – 20 – 15 = -5 –tel megkapjuk, hogy ki nem tanul sem franciául sem németül, de mivel így a németül és franciául tanulók számát kétszer vontuk le, ezeket hozzá kell adni, az így kapott különbséghez, tehát – 5 +10 = 5 embert lesz, aki a két nyelv egyikét sem tanulja. Általánosan megfogalmazva: A keresett darabszámot jelöljük n-nel, az a1 tulajdonsággal rendelkezők számáét N(a1), az a2 tulajdonsággal rendelkezők számát N(a2)-vel, … az a1 és a2 tulajdonsággal rendelkezők számát N(a1a2)-vel, stb. Ekkor: n = N – [N(a1) + N(a2)] + N(a1a2), vagy három feltételre: n = N – [N(a1) + N(a2) + N(a3)] + [N(a1a2) + N(a2a3) + N(a1a3)] – N(a1a2a3).
másodfokú egyenlet megoldóképlete
Az ax2 + bx + c = 0 (a, b, c
R, a
0) alakú másodfokú egyenlet megoldóképlete:
. Például oldjuk meg a megoldóképlet segítségével az x2 – 5x + 6 = 0 egyenletű egyenletet.
, ahonnan
,
másodfokú és magasabbfokú egyenletrendszerek megoldása
másodfokú függvény zérushelyei
Az f(x) = ax2 + bx + c (a, b, c
R, a
0) másodfokú függvénynek 0, 1 vagy 2 zérushelye van, attól függően, hogy b2 – 4ac (a másodfokú egyenlet diszkriminánsa) milyen előjelű. Ha b2 – 4ac pozitív akkor, kettő, ha nulla, akkor pedig egy zérushelye van. Ha b2 – 4ac negatív akkor a függvénynek nincs zérushelye.
másodfokú polinomok főegyütthatója
Az ax2 + bx + c (a, b, c
R, a
0) másodfokú polinom főegyütthatója a legmagasabb fokú tag együtthatója, tehát: a.
mellékszög szögfüggvénye
Mellékszögeknek nevezzük azokat a szögeket, amelyeknek van egy közös szögszáruk és 180°-ra egészítik ki egymást. Legyen α és β mellékszögek, mindkét szög szinusza megegyezik, és mindkét szög koszinuszának abszolút értéke is megegyezik. Például: α=50°, és mellékszöge β=180°-50°=130° , amelyeknek szinusza sin50°=0,76604 , sin130°=0,76604, a szögek koszinusza: cos50°=0,64278, cos130°=-0,64278.
merőleges vetület
Legyen adva egy S sík és egy P
S pont. A P pont S-re való merőleges vetületének nevezzük a P-ből az S-re állított merőleges egyenes és az S sík P’ metszéspontját. Ekkor P’-t a P-ből S-re állított merőleges talppontjának nevezzük. Egy G geometriai alakzat s síkra való merőleges vetületének nevezzük a G pontjainak merőleges vetületeiből álló alakzatot.
mértani közép szerkesztése
műveleti tulajdonságok
A művelet tulajdonságai asszociatív(át zárójelezhető (a+b)+c=a+(b+c)), és kommutatív (felcserélhető a+b=b+a).
negatív szög
Ha a koordinátasíkon van egy e, egységnyi helyvektor, amely kiinduló helyzetben az i vektorral 0°-os szöget zár be, és ezt az e vektort elkezdjük forgatni (negatív irányban), akkor az először negatív hegyesszöget zár be az i vektorral, majd negatív derékszöget, stb. bármilyen negatív szöget bezárhat.
négyszögbe írható kör létezése
Egy négyszög, amelynek minden oldala ugyanannak a körnek az érintői érintőnégyszögnek nevezzük, ennek a négyszögnek a szemközti oldalainak összege megegyezik. Ha van olyan négyszög, amelynek szemközti oldalainak összege egyenlő, akkor biztosan van beírt köre, és a négyszöget érintőnégyszögnek.
nevezetes szögek szögfüggvényei
Azok a szögek szögfüggvényei melyeket számológép használata nélkül is érdemes tudni.Ezek a következők:A szinuszé: sin 30 =1/2, sin 45=(√2)/2 , sin 60=(√3)/2, a koszinuszé: cos 60 =1/2, cos 45=(√2)/2 , cos 30=(√3)/2, tangens: tg 30 =√3)/3=1/√3, tg 45=1 , tg 60=√3, kotangens: ctg 60 =√3)/3=1/√3, ctg 45=1 , ctg 30=√3 .
nincs valós gyök
Akkor mondjuk hogy nincs valós megoldása egy másodfokú egyenletnek, ha a diszkrimináns értéke negatív szám. Ebben az esetben a komplex számok halmazán van csak megoldása.
normáltranszverzális szakasz
Kitérő egyenesek normáltranszverzálisa olyan egyenes, amely minkét egyenest merőlegesen metszi. A két metszéspont közti szakasza (normáltranszverzális szakasz) a két kitérő egyenes távolsága.
nyújtás, zsugorítás az x-tengely mentén
Trigonometrikus függvényeknél csökkentetjük és növelhetjük a periódus idejét. pl f(x)= sin (2x) , ebben az esetben a szinusz függvény periódusa csökkenni fog 2π -ről π-re. A másik eset amikor növeljük a periódust pl f(x)= sin (x/2), ebben az esetben a szinusz függvény periódusa nagyobbodni fog 2π -ről 4π-re.
összeg vektor koordinátáinak kiszámítása
Adott két vektor v(x1+y1+z1) és w(x2,y2,z2) az összegvektor koordinátái a következőek k(x1+x2,y1+y2,z1+z2). Két vektort úgy adunk össze, hogy megfelelő koordinátáit összeadjuk.
párhuzamos szelőszakaszok tétele
Egy szög szárait metsző párhuzamos egyenesekből a szárak által kimetszett szakaszok aránya megegyezik a párhuzamosok által az egyik szárból kimetszett szakaszok arányával.
Pascal-háromszög
A binomiális együtthatók háromszög alakú táblázata:
1
1 1
1 2 1
1 3 3 1
………..
A Pascal-háromszögben az n+ 1-edik sor (n =0, 1, 2, 3, …) az (a + b)n kifejezésnek a binomiális tétel szerint meghatározott
,
, … ,
,
binomiális együtthatókból áll. A Pascal-háromszögben számos numerikus összefüggés érvényes. Például mindegyik szám a felette levő két szám összege. Az n + 1-dik sorban szereplő számok összege: 2n.
pótszögek szögfüggvényei
Sin
= cos (90° -
), tg
= ctg (90° -
).
relatív gyakoriság
Végezzük n számú kísérletet, amelyek mindegyikének kimeneteleként valamely A esemény vagy bekövetkezik, vagy nem következik be. Ha k azt jelöli, hogy az A esemény hányszor következett be (k valószínűségi változó, amelynek lehetséges értékei: 0, 1, 2, …n számok), akkor k-t az A esemény (abszolút) gyakoriságának, a k/n hányadost pedig az A esemény relatív gyakoriságának nevezzük. A relatív gyakoriság tulajdonságait a nagy számok törvényei írják le.
síkra merőleges egyenes
Egy egyenes és egy sík merőleges egymásra, ha az egyenes merőleges a sík minden egyenesére. Tétel: Ha egy egyenes merőleges a sík két egymást metsző egyenesére, akkor merőleges a sík minden egyenesére, azaz merőleges a síkra.
szabályos sokszögek
Egy sokszög akkor szabályos ha oldalainak hossza és belső szögei megegyeznek.
szorzat
Az A és B események szorzatának nevezzük, és AB-vel jelöljük azt az eseményt, amely pontosan akkor következik be, ha A és B is bekövetkezik. Példa. Szabályos kockadobáskor jelentse A azt az eseményt, hogy 1-t vagy 2-t dobunk, B pedig azt, hogy 2-t vagy 3-at dobunk. Ekkor AB az az esemény, hogy 2-t dobunk. Az események szorzása kommutatív és asszociatív is. Az A és B események szorzatának nevezzük, és AB-vel jelöljük azt az eseményt, amely pontosan akkor következik be, ha A és B is bekövetkezik. Példa. Szabályos kockadobáskor jelentse A azt az eseményt, hogy 1-t vagy 2-t dobunk, B pedig azt, hogy 2-t vagy 3-at dobunk. Ekkor AB az az esemény, hogy 2-t dobunk. Az események szorzása kommutatív és asszociatív is.
szögfelező tétel
A háromszög belső szögfelezője a szemközti oldalt a szomszédos oldalak arányában bontja.
szögtartó
Olyan transzformációk, amelyeknél egy adott nagyságú szög képe vele megegyező nagyságú szög. Szögtartó transzformációk a síkon például a tengelyes tükrözés, a középpontos tükrözés, az eltolás, a pont körüli forgatás, a középpontos hasonlóság.
tangens szögfüggvény
, ha cos x
0, vagyis x
+ k
, ahol k
Z. Ez utóbbi helyeken a tangens függvény nincs értelmezve.
tangensfüggvény
Az f: R \
R: f(x) = tg x függvényt tangensfüggvénynek nevezzük.
tangensfüggvény tulajdonságai
A tangensfüggvény tulajdonságai: értelmezési tartománya: R \
, értékkészlete: R. Szélsőértéke nincs, zérushelye az x = m
(m
Z). Szigorúan monoton nő, ha
. Páratlan, sem alulról, sem felülről nem korlátos, periodikus (periódusa: ), folytonos függvény.
teljes indukció
Bizonyítási módszer olyan állítások igazolására, amelyek minden természetes számra érvényesek. Ha ugyanis egy állítás az n= 1 esetben igaz és abból a feltevésből, hogy, hogy valamilyen n természetes számra igaz, következik, hogy (n + 1)-re is igaz, akkor az állítás minden természetes számra érvényes.
területre vonatkozó tétel
trigonometrikus függvény
Az olyan valós-valós függvényeket, amelyek a valós számok valamely részhalmazához azok valamely szögfüggvényét rendelik, trigonometrikus függvényeknek nevezzük.
vektor
Vektoroknak nevezzük azokat a mennyiségeket, amelyeknek irányuk és nagyságuk van. A geometriában az irányított szakaszok a vektorok.
Viete-formulák
A másodfokú egyenlet gyökei és együttható közti összefüggéseket más néven Viète-formuláknak is szokták nevezni. Ezek az ax2 + bx + c = 0 egyenlet esetében, amelynek megoldásai x1 és x2:
,
.
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)