Bizonyítása- egyenlő szakaszok
Ha egy szög egyik szárán egyenlő hosszúságú szakaszokat veszünk fel, és azok végpontjaira a másik szárat is metsző párhuzamos egyeneseket illesztünk, akkor az azok által a másik szárból kimetszett szakaszok egyenlő hosszúak, azaz ha és , akkor |
A párhuzamos szelők tétele
Tétel: Ha egy szög szárait párhuzamos egyenesekkel metsszük, akkor az egyik száron keletkező szakaszok aránya egyenlő a másik száron keletkező megfelelő szakaszok arányával.
A tételben a metsző egyenesek párhuzamossága a feltétel, sorrendjük lényegtelen. Ezért sokféle módon írhatjuk fel a megfelelő szakaszok arányát:
Bizonyítás- racionális arányok
Kézenfekvő a következő kérdés: Ha a szög egyik szárára nem egyenlő hosszúságú szakaszokat mérünk fel, akkor a párhuzamos egyenesekkel a másik szárból kimetszett megfelelő szakaszokról mit mondhatunk?
A szög egyik szárára mérjünk fel olyan szakaszokat, amelyeknek aránya
(a. ábra), tehát
. illesszünk az A, B, C, D pontokra egymással párhuzamos egyeneseket. Kérdés: Mit mondhatunk a másik száron keletkezett
,
szakaszokról?
A b. ábrán látható módon felezzük meg az AB szakaszt és osszuk három egyenlő részre a CD szakaszt. Öt egyenlő hosszúságú szakaszt kapunk, ezek:
Illesszünk az F,
,
pontokra az előzőekkel párhuzamos egyeneseket. Ezek a szög másik szárából egyenlő hosszúságú szakaszokat vágnak ki az előző tétel miatt:
Ezért
Azt kaptuk, hogy a
aránynál a párhuzamos egyenesekkel a szög két szárából kimetszett megfelelő szakaszok aránya egyenlő:
.
b) Hasonló gondolatmenettel bizonyíthatjuk, hogy a tetszőleges racionális aránynál is igaz előző állítás.
c) Az is bebizonyítható, hogy ha az egyik szárra felmért szakaszok aránya nem racionális, hanem irracionális, a másik száron kapott megfelelő szakaszok akkor is ugyanolyan arányúak.
Kapcsolódó animáció