vektorok összege
Adott az a és a b vektor. Egy pontból kiindulva felmérjük az egyik vektort, majd ennek végpontjába a másik vektort. A két vektor összege az a vektor, amely az első vektor kezdőpontjából a másik vektor végpontjába mutat.
vektorok egymáshoz fűzése
Vektorok összeadásának egyik módja. A vektorokat összefűzzük (az első végpontjába rakjuk a második kezdőpontját, aminek a végpontjába rakjuk a harmadik kezdőpontját, stb.) s az összeg vektor az első vektor kezdőpontjából az utolsó vektor végpontjába mutató vektor lesz.
vektor ellentettje
Ha két vektor abszolútértéke egyenlő, egyállásúak és ellentétes irányúak, akkor azokra azt mondjuk, hogy egymásnak ellentettjei.
vektorok koordinátái
Vegyünk egy koordináta-rendszert. Ha ebben bázisvektoroknak az i, és a j helyvektorokat, valamint vonatkoztatási pontnak az origót tekintjük, akkor ebben a koordináta-rendszerben vektorokkal is dolgozhatunk, hiszen bármely vektorról tudjuk, hogy felírható ezen bázisvektorok lineáris kombinációjaként.
különbség vektor koordinátáinak kiszámítása
Ha két vektort kivonunk egymásból, akkor megkapjuk a különbségvektort. A különbségvektor koordinátái az eredeti vektor koordinátáinak különbsége. v(x1,y1,z1) w(x2,y2,z2) a különbségvektor u=v-w koordinátái w(x1-x2,y1-y2,z1-z2)
komponensek
Adott egy vektor ami a síkban van. Ezt a vektort felbonthatjuk x és y komponenseire. A vektor felbontást leggyakrabban a fizikában szokták használni azon belül is a kinematikában.
lineáris kombináció
Egy lineáris tér a1, a2 … an vektoraiból és tetszőleges 1, 2, … n, skalárokból képzett 1a1 + 2a2 + 3a3 + … + nan vektort az a1, a2, … an vektorok lineáris kombinációjának nevezzük.
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)