Csoportnyelv, rétegnyelv
A feladat ismertetése

1) A nyelv vízszintes és függőleges tagolódásáról tanultak felelevenítéseként s gyakorlásaként oldd meg az alábbi interaktív feladatokat!

2) Alkossatok kisebb, néhány fős csoportokat, s minden csoport húzzon egy kártyát, melyen valamelyik csoport- vagy rétegnyelv megnevezése olvasható. Ne áruljátok el a többieknek, hogy mit húztatok!
E szerint a csoport- vagy rétegnyelv szerint kell párbeszédes formában előadnotok a következő szituációt:
Egy étteremben ültök egy asztal körül, épp kihozták a rendelést, s mindenki elkezd enni. Az étellel nagyon/egyáltalán nem vagytok megelégedve. Erről folyik a szó köztetek.
Ha mindenki felkészült, adjátok elő egymásnak szituációtokat. A többiek találják ki, hogy milyen csoport- vagy rétegnyelvről van szó, s beszéljétek meg, mi alapján sikerült beazonosítanotok.

A kártyákon a következők szerepeljenek:

• szépirodalmi nyelv
  • szleng
  • szaknyelv
  • gyermeknyelv
  • egy nyugdíjas csoport tagjai vagytok