A textémát mindenekelőtt tartalmi oldalról közelíthetjük meg, s ezért jellemzése a különböző nyelvekben és nyelvváltozatokban sok hasonlóságot mutat. A textémát összetartó mikrotéma (globális kohézió) minden bekezdésnyi szövegegységet jellemez, ez létének feltétele, ez tehát nyelvi univerzálé. A mikrotéma kialakulásának elemei, fokozatai alsóbb szintű jelentéselemek formájában is jelen vannak, s ezeknek a jelentéselemeknek a feltűnése már nagymértékben eltérhet a különféle nyelvekben és nyelvváltozatokban: azaz többféle úton juthatunk el ugyanahhoz a célhoz.
A jelentéselemek a textémán belül mondatról mondatra (mondattömbről mondattömbre haladva) megfigyelhetők. A jelentéselemeknek ez a láncolata a formai elemekkel együtt a lineáris kohézió része, azaz ez a láncszerű kapcsolatrendszer jelentősen hozzájárul a globális kohézió létrejöttéhez, a textéma egységes mikrotémájának kialakulásához.
A textéma szomszédos mondattömbjeiben feltétlenül jelen kell lenniük a jelentésszintű kapcsolóelemeknek annak érdekében, hogy a kohézió kialakulhasson. Ez viszont bár szükséges, de nem elégséges feltétele a mikrotéma kialakulásának. Mivel a mondatok tömbösödnek, ezért nem feltétlenül okoz szakadást a kohézióban, ha két szomszédos mondat között nincsen jelentés szintű kapcsolóelem.
A modatok tömbösödnek, ezért nem feltétlenül okoz szakadást a kohézióban, ha két szomszédos mondat között nincsen jelentésszintű kapcsolóelem: "Az istállóban két lónak és két szarvasmarhának volt helye, de csak egy vénhedt, sovány tehenet találtunk az üres jászol előtt. A párázó melegségről és a friss trágyaszagról érezni lehetett, hogy nem is olyan régen még több állat lehetett a falak között. Eltűntek valahogyan és valahová. Az egyetlen jószág, mint magaa megtestesült csúfság álldogált a vén lábain, melyek száraz, gircses-görcsös szőlőkarókhoz hasonlítottak. Ha oldalt fordította a fejét, szennyes vízzel befuttatott szemei, mint a felkevert pocsolyák meredtek az emberre." KASSÁK LAJOS