- 4 téma
A farka és a bárány
Gaius Julius Phaedrus római meseíró ismert átírata A farkas és a bárány (Aiszóposz nyomán). A rövid történet célja valamilyen társadalmi mondanivaló közvetítése. A mese tételmondata: „Olyan emberekről szól ez a mese, akik koholt vádakkal elnyomják az ártatlanokat.”
A hársfaágak csendes árnyán
Walther von der Vogelweide (1170- 1230) középkori német költő egyik legismertebb helyzetdala a ’Hársfaágak csendes árnyán’. A csalogány motívummal keretezett alkotás egy kislány vallomását tárja fel a beteljesült szerelem élménye kapcsán.
A róka és a holló
Gaius Julius Phaedrus római meseíró ismert átírata A róka és a holló (Aiszóposz nyomán). A rövid történet célja valamilyen társadalmi mondanivaló közvetítése. A róka és a holló a hiúságról szól.
A róka és a kecskebak
Aiszóposz ókori görög író tanmeséje (fabula) a róka és a kecskebak. A történet tanulsága, hogy az embernek előbb a dolgok kimenetelét kell megvizsgálni, és ezután hozzáfogni a lehetséges megoldáshoz.
A róka és a szőlő
Aiszóposz ókori görög író tanmeséje (fabula) a róka és a szőlő. A történet tanulsága, hogy előre ítélkezni és lopni bűn.
A róka és az egér
Aiszóposz ókori görög író tanmeséje (fabula) a róka és az egér. A történet tanulsága, hogy a jó szóra nem hallgató és hitvány ember rosszul jár.
Ábrahám
Ábrahám az Ószövetség központi szereplője, Isten neki ígérte Kánaánt, amennyiben teljesíti kérését.
Achilleusz-ín
A trójai mondakör legendás szereplőjéről, Achilleuszról kapta nevét. Azért olyan különleges ez a megnevezés, mert a monda szerint Achilleuszt édesanyja születését követően a Sztüx folyó vizébe mártotta, mely sebezhetetlenné tenne őt. Egyedül a sarka az, ami nem ért a vízbe, így ez volt testének egyetlen sebezhető pontja.
Aeneis
Vergilius római költő legnagyobb műve, 12 énekből álló eposz. Az Aeneis Róma történelmi hivatását énekli el. Az elbeszélés a trójai mítosztól egészen a költő koráig vezet. A római klasszicizmus legnagyobb alkotásaként tartják számon.
aiol
az időmértékes ritmusnak a lírai versekben kialakult, gazdag rendje. jellemzői: az állandó ritmusú sorok (a szapphói, az anakreóni, az alkaioszi, az aszklepiadészi, a glikóni stb.). A sorok első két szótagja általában közömbös
Aiszóposz
(Aesopus, Esopus) (? - Kr. e. VI. század eleje?) görög író.A felszabadított rabszolga a meseirodalom egyik legnagyobb alakja, az állatmese műfajának továbbvivője, a művészi, rövid, csattanóra kiélezett forma kidolgozója (fabula). Meséinek szereplői állato
aitológiai monda
Az aitológiai (eredetmagyarázó) monda egy műfaj az epikán belül, mely a világ, állatok, növények, természeti jelenségek keletkezéstörténetének, változásainak okát latolgatja.
akadémizmus
azon művészeti áramlatok összessége, amelyek a hivatalos kánonokhoz ( XVII-XVIII. századi művészeti akadémiák szemlélete ) mereven ragaszkodó formaelveket követnek, s így a művészi eredetiséget semmibe veszik, az alkotás megtanulható, technikai oldalát ab
akció
A drámai szereplõk a különbözõ jelenetekben beszélnek, vitatkoznak (dikció) és cselekednek (akció), tetteik megjelenítése azonban, másodlagos a szöveghez képest.
akrosztichon
névrejtés - olyan vers, melyben a versszakok vagy sorok kezdőbetűi összeolvasva egy nevet adnak ki.
alexandrin
Az alexandrin vagy Sándor-vers középkori sorfaj, a XII. századi ófrancia verses Nagy Sándor-regénytől kapta a nevét. Ez eredetileg hangsúlyos, egyben szótagszámláló ritmusú lehetett, 12-14 szótagos sorokkal. A félsorok 6 vagy 7 szótagosak voltak, bennük á
alkaioszi versszak
Alkaiosz görög költőről elnevezett különböző verssorok. A nagy ~ emelkedő (jambuszi), a kis ~ ereszkedő jellegű. Két nagyból, egy 9 szótagú jambuszi sorból és egy kicsiből alakult az alkaioszi versszak.
állandó jelző
Irodalmi alkotásokban a szereplők nevéhez illesztett jelző, mely valamely tulajdonságukra vagy jellegzetességükre utal. Például: "leleményes" Odüsszeusz
állandó jelzők
Az egyik legjellegzetesebb eposzi kellék, mely a karakterrajz egyik eszközeként szolgál. Az állandó kísérő jelzők a szereplők valamely tulajdonságára vagy jellegzetességére utalnak. Például: "leleményes" Odüsszeusz
Alvilág
A római mitológiában az alvilág a sötét árnyak és a mélységes gyász helyszíne.A Phlegeton folyó öleli körül illetve három vastag fal akadályozza meg a szökni akaró bűnösök lelkét a menekülés lehetőségétől. Az alvilág istene Pluto,segítője Kharón, a holtak folyójának a révésze. Az alvilág kapuit kívülről a Gorgók(medúzák), belülről Kerberosz, a három fejű kutya őrizte.
Anakreón
( Kr.e 572-487) ókori görög költő. Költeményeiből néhány rövid epigramma és rövid dal kivételével csupán töredékek maradtak ránk. Költészetében Alkaiosz és Szapphó nyomdokain haladt. Legtöbb hiteles verse az Anakreonteia című gyűjteményben maradt fenn.
anakreóni dal
antikizáló műfaj, Anakreón stílusában és/vagy anakreóni versformában írt költemény
anakreóni sor
7 szótagú, jambikus lüktetésű, ókori görög versforma, melyet előszeretettel alkalmazott Csokonai Vitéz Mihály is. Képlete: ∪ — ∪ — ∪ — ∪
anapesztus
Antik időmértékes, négy morás verselésű versláb. Képlete: υ υ – .
antiphona
( gör.) A zsoltárokat bevezető és befejező két szólamú ének. A kettéosztott kar vagy a pap és a kar váltakozó éneke.
antropomorfizáció
( gör.) A természet jelenségeinek és képzeletbeli lényeknek emberi akalkkal és tulajdonságokkal való felruházása.
apokalipszisirodalom
I.e. 2. századtól kibontakozó irodalmi irányzat, mely feladataként tekinti a Isten rejtett titkainak, a próféciáknak és misztikus jövendöléseknek a feltárását.
Apostolok cselekedetei
I. sz. 90-es években keletkezett történeti könyv,a négy evangélium után következő ötödik újszövetségi irat. Tartalmát tekintve az egyház keletkezéstörténetét mutatja be.
aranykor
Általános értelemben egy nép, nemzet életében a gazdagság és béke időszakát jelenti.
archetípus
( gör.)1. Valaminek az ősformája, eredeti ősi alakja. 2. Őskép, szimbólum ( főként a mitológiában és a népköltészetben gyakori.
Arthur halála
A 12. században íródott breton mondakör szerint , Artúr király bár elveszítette a "nagy csatát Nyugaton" ,de egy bizonyos Avalon nevű szigeten él a mai napig is, arra várva, hogy visszatérhessen.
athleta Christi
( gör. Krisztus katonái) A barokk kor embereszménye, krisztusi önfeláldozással, egy szent célért meghalni.
aurea mediocritas
( lat. ) arany középszer, arany középút. Filozofikus társadalmi-közéleti magatartás, amely a szélsőségektől tartózkodik. Köztes magatartást tekint jónak. Híres képviselője Horatius.
Az török áfium ellen való orvosság
Zrínyi Miklós: A török áfium ellen való orvosság című tanulmányában európai és világtörténelmi kontextusban vizsgálja az ország akkori helyzetét, és rámutat arra, hogy egyetlen hatalomnak sem áll érdekében a magyarság segítése a török elleni harcokban. A belső helyzetet pedig az önzés és a széthúzás gyengíti. Továbbá egy állandó hadsereg jelenősét fejti ki.
Balassi Bálint
( 1554-1594) A magyar irodalom és a XVI. századi reneszánsz kiemelkedõ alakja. Művei életében nem jelentek meg, a Szép magyar komédia és versei kéziratos másolatban maradtak fenn. Külön strófaszerkezetet is alkot, ez a Balassi strófa, mely érdekes, speci
Balassi-kódex
Balassi költészetének javarészét ez a 17. századi, kézzel másolt kódex őrizte meg. amely hosszú lappangás után 1874-ben került elő a zólyomradványi könyvtárból. Bevezetőjében a tudós másoló háromféle Balassi-verset különböztet meg tematikai szempontból:
Balassi-strófa
Balassi-strófa= Balassi Bálintról elnevezett hangsúlyos ritmusú, három részből álló, kilenc soros versszak; az egységek szótagszáma : 6,6,7 ; rímképlete : a,a,b; c,c,b; d,d,b
ballade
( fr.) provanszál eredetű versforma. A dél-francia középkori táncdalból alakult ki. Szerkezete: 3 egyszerű versszak és egy ajánlás. A kettős ballade hat stófából áll, többnyire ajánlás nélkül.
barokk
A 16. század első felében kialakult, a 18. század közepéig ható, minden művészeti ágat átható irányzat (korstílus). Jellemzői: az ellentétek szembenállásából, alá- és fölérendelt elemekből építkező monumentális egység, a mozgalmasság, lendület, színgazdag
belső monológ
A modern epika gyakori közlésformája. Az a technika, amellyel az író a szereplő ki nem mondott gondolatait, érzéseit, képzeteit adja vissza közvetlenül, egyesszám első személyű beszédmóddal.
bencés rend
A Római Katolikus egyház egyik szerzetesrendje, melyet Szent Benedek alapított a 6.század elején. Európa kora középkori hitterítésében jelentős szerepet vállaltak a bencések. A legjelentősebb a német, ír és angol területen végzett missziós munka.
Boccaccio, Giovanni
Giovanni Boccaccio olasz író, költő és humanista. 1348 és 1353 között írta művét a Dekameront, amely 100 novellából álló gyűjtemény. Boccaccio jó barátja volt a nála nem sokkal idősebb Petrarcának. Élete utolsó húsz évét humanista tanulmányainak szentelte, tudós munkáit latinul írta.
bokorrím
A bokorrím esetében több egymás utáni sor rímel egymással. A négynél nagyobb számú rímcsoport neve halmazrím. Képlete: a a a (a)
Bonfini, Antonio
, Antonio ( 1427-1434 és 1504 között) Itáliai humanista, történetíró. Hunyadi Mátyás megbízásából 1488-96 között írta meg a magyar történelem eseményeit a kezdetektől 1496-ig. ( Rerum Hungaricum Decades )
Borivóknak való
Bornemisza Péter
( 1535-1584) Református prédikátor, író. Pályája kezdetén világi és vallásos tárgyú műveket írt. Leghíresebb átdolgozása az Életra, tragédia magyar nyelven c. műve. ( 1558)
breton mondakör
A bretoni mondakör történeteinek központi alakja Arthur király, aki köré számtalan legenda fonódik. A bretoni mondakör három pillérét a Trisztán-monda, az Arthur királyhoz és a Szent Grálhoz kapcsolódó, illetve a Kerekasztalhoz fűződő történeket alkotják.
Brighella
A régi olasz népies bohózat egyik állandó alakja, amely hasonlít az Arlecchinóhoz, csakhogy gonoszabb és kegyetlenebb; eredetileg ferrarai csaló vagy kerítő. Ruhája rendesen fehér volt, zöld szalagokkal.
bujdosóének
bujdosóének= A kuruc költészet műfaja; a bujdosó katonák sorsát, érzelmeit bemutató dal. Hangvétele panaszos, bánatos.
bukolika
( gör-lat. ) pásztori költészet: Az irodalomnak a pásztori életformát eszményként ábrázoló műfaja. Eredete az antik költészet párbeszédes költői műfajára nyúlik vissza. A reneszánsz idején újjáéledt költői műfaj.
canzone
XI. századi világi dal, melyet hangszeres kísérettel és többszólamú énekes formában adtak elő.
Capitano
A commedia dell'arte társulatok paradox alakja. Önmagát szépnek és hódítónak képzeli, míg a valóságban egy torz és önkényeskedő kalandor.
carmen
( ol.) Másnéven óda. A modern irodalomban fenséges tárgyról szóló, emelkedett hangnemű lírai költemény; tartalmi köre sokkal szűkebb, mint a görög ódáé vagy a latin carmené. Ez utóbbiakat nagymértékű eszmei, tartalmi, hangnembeli, formai változatosság j
Catullus, Caius Valerius
Caius Valerius Catullus (i.e.87- i.e. 57. vagy 54.) a római irodalom kiemelkedő alakja. Kiváló barátságot ápolt Julius Caesar, római diktátorral.
chanson
1. tágabb értelemben énekrésre szánt epikus vagy lírai jellegű egyházi vagy világi költeménya régi francia költészetben. Szűkebb értelemben a trubadúrok egyszólamú énekei illetve világi témájú, stórfikus szerkezetű többszólamú dalkompozíciók Franciaország
cinquecento
Olasz szó, jelentése: ötszáz. 1500 és 1530 közötti itáliai reneszánsz egyik szegmense, mely stílusirányzat főleg a festészetben bontakozott ki.
commedia dell' arte
( ol) „művészet, mesterség színjátékkal, rögtönzött színjáték) Itáliában alakul ki. A színészek megbeszélt típuisok alapján és maszkok megformálásával rögtönözték a szöveget és a játékot. A forma gyökereiben és jellegében is népi.
Csínom Palkó
csodás elem
A klasszikus eposznak egyik állandó eleme, ún. eposzi kelléke. Ennek lényege, hogy természetfeletti lények beavatkoznak a szereplők életébe.
daktilus
Időmértékes verselés, melyben egy hosszú és két rövid szótagból áll. Jele: (– υ υ)
dedikáció
Irodalmi mű elején található ajánlás.Az ókori Rómában a templom felszentelése.
dekadencia
Jelentése: hanyatlás, visszaesés. A formáról,kritikáktól és beteges emberi vonásoktól túltengő alkotói korszak bekövetkezte, mely felváltja a kitisztult és spontán teremtőerő jelenlétét. A hanyatlás korszaka.
Dekameron
Giovanni Boccaccio 100 novellából álló gyűjteménye, mely 1348 és 1353 között keletkezett. A keretcselekmény szerint hét nő és három férfi egy vidéki kastélyba menekül az 1348-as firenzei pestisjárvány elől, ahol történetek mesélésével szórakoztatják egymást. Mindenki mond egy-egy mesét,így tíz nap alatt 100 történet hangzik el. A reneszánsz szellemiségével összhangban a mű az élet örömeihez való jogot, a világi örömöket hangsúlyozza. A Dekameronban a szerelmi- ironikus-szatirikus novellák keverednek egymással. A költő műve révén válhatott önálló műfajjá a novella. Későbbi neves írók, mint Shakespeare vagy Kets átvették témáit és meséit, és merítkeztek azokból.
Deli Vid
Istvánffynál Zrínyi egyik vitéze, Stephanus Segovitius 1544-ben párviadalt vívott egy Deli Vid nevű törökkel. Ilyen nevű személy több is szerepelt Zrínyi környezetében és Szigetvár lakói között.
Demirhám
Zrínyi Miklós: Szigeti veszedelem című művének szereplője. 1544-ben a a kamengrádi olajbég szerepét töltötte be, akit Segovics lovas hadnagy ölt meg (azonos lehetett Deli Viddel).
denotatív
A valóságnak az a darbja, eleme, amelyre a szó vonatkozik.
deus ex machina
( ld. csodás elem)
diákénekeskönyv
A dal és kóruséneklés elsősorban a református kollégiumokban élt. A fennmaradt források, melyek a kor magyar nyelvű dalkincsét megőriztél az ún. diákénekeskönyvek vagy melodáriumok. A melodárium a kollégiumi diákok által összeállított vegyes tartalmú, kéziratos zenei gyűjtemény, melybe többnyire egyházi és világi énekeket másoltak be.
didaszkalia
( gör) Magyarázat, útmutatás.
Dionüszosz
(v. Bacchus) A bor és a szenvedélyeket felszabadító mámor istene a görög mitológiában. Zeusz és a halandó Szemelé fia.
dobozszínpad
( ném. Guckkastenbühne ="kukucskáló színpad") a XVI. század szülötte. A dobozszínpad nevét onnan kapta, hogy felépítése leginkább olyan ládához hasonló, melynek egyik falát kiemeltük. E "rés" elé ültetjük le a nézőket, akik így az előadás néma tanúivá vál
dór
( gör) A Kr.e II. évezredben északról utolsónak bevándorolt görög törzs.
down-jelenet
duplex veritas
A katolikus egyház által létrehozott úgynevezett kettős igazság elmélete(duplex veritas). Az elv elterjedésével kezdenek önállósulni a természetfilozófiai és természettudományok.
Egy bujdosó szegénylegény
Egy katonaének
egyetemesség
Jelentése: egységesség, homogenitás.
eklektikus
Különféle elemekből összeválogatott, ingadozó szemléletű művészeti stílus.
ekloga
Válogatás" (gör.) szóból; Többnyire pásztori környezetben élő vagy oda vágyó emberek szelíd világát, illetve a nyugodt és békés életre való vágyakozást kifejező költemény; az antik ecloga gyakran párbeszédes formájú, epikus és drámai elemeket is tartalmaz
eksztatikus
(görögül: 'önkívületi állapot') = Az elragadtatás legfelsõ foka. Önkívületi, erõsen felizgatott, felindult állapot.
elbeszélés
A legelterjedtebb jelentéskörben a magyar nyelvben a rövidebb epikus művek megjelölése. A novellához képest terjedelmesebb, eseménysorozatot ábrázol.
elégikus dialógus
Az elégikus dialógus szomorú hangulatban előadott párbeszédes jelenet.
Eliot, Thomas Stearns
Thomas Stearns Eliot (1888-1965) Nobel- díjas költő, drámaíró, kritikus. Jelentősége abban áll, hogy felelevenítette a legendás Arthur király életét megörökítő lovagvilág meséit.
Elohim
Annak az egy Istennek a neve, aki minden tulajdonság birtokában áll. A megnevezés legtöbbször az Ószövetségben fordul elő.
embléma
( gör. er. vándorszó: kép, betét, szöveg) A poétikában a költői képek következetesen ismétlődő, többértelmű használata. A kép z alkotóra, a hősökre, a helyszínekre utalhat. A barokk korban kedvelt összetett művészeti forma. ( kép ás írás) jelképes értelmű
emlékezésregény
A regény egyik fajtája, a múltban megélt gondolatokra, érzésekre épül a mű. Az emlékezés folyamatát segíthetik tárgyak, személyek, illatok stb.
Énekek éneke
A Bibliában található szöveg, mely teljes mértékben elüt a többi alkotás stílusától. Témája a szerelem. Salamon, izraeli királynak tulajdonítható az írás.
enjambement
( fr. áthajlás) Verstani jelenség. A verssor vége mondattani szempontból szokatlan helen választ el szorosabban összetartozó szavakat, szókapcsolatokat, tagmondatokat. Lehetővé válik általa a szöveg valamely részének nyomatékos kiemelése.
epikus hasonlat
A klasszikus eposzok egyik állandó eleme, kelléke, amely nagy terjedelmű, részletező, szinte önálló életet élő hasonlat.
Epitaphium
Francois Villon(1431-1463) reneszánsz francia poéta Akasztottak balladája című verse, melyet egy utcai verekedés következményeként kihirdetett halálos ítélet ihletett.
epithalamium
(gör. lat. Epithalamium), lakodalmi dal a görögöknél és rómaiaknál, melyet ifjak és hajadonok karban felváltva énekeltek az új házaspár hálószobája (thalamos) előtt. A görög lírikusoktól néhány töredék, a római Catullustól azonban egy hosszú nászdal marad
epitheton ornans
állandó vagy eposzi jelző (gyorslábú Akhilleusz)
epizód
( gör.= betoldás) Az epikus és drámai költemények olyan szerkezeti egysége, amely nincs közvetlen kapcsolatban a cselekmény fő vonalával, de a mellékszálakkal sem s így átmenetileg késlelteti a végkifejletet.
epodus
1 hosszabb jambikus sor után 1 rövidebb következik.
epopeia
Nagyeposz vagy nemzeti eposz elnevezése, mely az eposz egyik legigényesebb válfajának tekinthető.
eposz
Megkülönböztethetjük a népeposzt (a nép ajkán keletkezett s csak későbbi gyűjtés alapján feljegyzett művet, pl. Kalevala) és a műeposzt (ismert szerző önálló alkotását).
eposzi állandó
Az eposzi kelléktár része, mely a hősök nevéhez egy rájuk jellemző tulajdonság jelzőjét illeszti, ezáltal növelve vagy csökkentve jelentőségüket.
Érdy-kódex
A ferences Karthauzi Névtelen 1526-1527-ben magyar nyelven alkotott legenda- és levélgyűjteményét (az Érdy-kódex anyagát) álltotta össze.
evangélium
( gör.= jó hír) A „jó hír” a Messiás eljövetele. Az evangéliumok Jézus életét, tetteit beszélik el, tanításaival ismertetnek meg. Több műfaj felhasználásával jön létre. A legtöbb görög nyelven készült. A keresztény egyház négyet választott ki hitelesnek:
évkönyv
Krónikások által latin nyelven lejegyzett, középkori történetíró műfaj, melyben az események évről évre fel vannak tüntetve.
expozíció
bevezetés, a drámai mű azon része, amelyen az író megismertet az előzményekkel és bemutatja a kiinduló helyzetet
Ezékiel
Ezékiel ben Búzi (i.e. 623- i.e. 571) héber próféta. Eksztatikus víziók és látomások kísérték életútját, melyeket az Ószövetségben is helyet kapó könyvében rögzített.
felvilágosodás
Művelődéstörténeti korszak, s annak szellemi mozgalma. Célja a polgári társadalom megteremtése. A 18. század egészét áthatja.
fragmentum
( lat. = szakítani, törni) Elkészült, de teljes egészében fenn nem maradt irodalmi alkotás. ( Szophoklész: Nyomkeresők)
fríg
( gör-lat.) Az Ókori Frígiának, ( kizsázsia észak-nyugati részének) indoeurópai nyelvű lakossága.
gesta
Egy esemény vagy történelmi személy monografikus története (res gesta – viselt dolgok).
gigászok
A görög mitológia óriásai, Gaia gyermekei. Anyjuk bíztatására hadba vonultak az olimposzi istenek ellen, akik Zeusz és Héraklész vezetésével legyőzték őket.
Gilgames
A mezopotámiai mitológia hőse, Uruk legendás királya ( Kr.e 28. század) kétharmad részben isten, egyharmad részben ember.
gospel
A gospel egy zenei stílus, melyet a keresztény vallásban használnak az egyéni vagy közösségi hit zenei formában történő kifejezésére, és ezzel együtt vallásos alternatívát nyújtanak. A Zsoltárok könyvének szerkezetét tekintve az említett gospelek is jelen vannak a műben.
görög líra
A líra a három nagy irodalmi műnem egyike az epika és a dráma mellett. A lírai műnem kialakulása az ókori görögök idejébe nyúlik vissza. A korai századokban alakulhatott ki a szájhagyomány útján terjedő ősköltészet formájában. A görög lírai költészet kezdetének az irodalomtörténet a VII.századot tekinti.
graduál
( lat.) 1 Fokokra osztás, méretezés. 2. Tudományos rangot, címet ad, képesít.
gregorián
I Gergely pápáról ( 590-604) elnevezett liturgikus énekek. egyházi dallamok neve. I. Gergely meghatározó szerepet játszott ezek összegyűjtésében és rendezésében. A római katolikus egyház hagyományosan liturgikus éneke. Eredete a hellenisztikus idők zsina
Habakuk
Kis próféta, akinek írásai az Ószövetség béli próféták könyvében találhatóak.
hagiográfia
( gör. ) A szentek életének leírása és kutatása.
haláltánc
( danse macabre) Középkori műfaj, groteszk vízió arról, hogy a „halál” utolsó táncba hívja az embereket nemre, korra és társadalmi rangra tekintet nélkül.
hangsúlyváltó verselés
Olyan versrendszer, amelyben a fő ritmusalkotó elv a hangsúly.
Hartvik-legenda
( 11-12.század) Győri püspök. I. ( Könyves) Kálmán király megbízásából összeállította Szent István életiratát. Ezt nevezik így.
hasonlat
A szóképek egyike; két különböző, de egymással bizonyos ponton érintkező fogalom, dolog, személy egymás mellé állítása abból a célból, hogy az egyiket a másikkal szemléltessük, elképzeltessük. A hasonlat mindig két tagból áll: a hasonlítottból és a hasonl
hátsó színpad
Helene
A trójai mondakör szerint Menelaosz spártai király felesége, akinek elrablása több forrás szerint a trójai háború kitörésének nem közvetlen oka volt.
himnusz
( gör.= dicséret ) Költői és liturgikus műfaj. Az óda egyik válfaja. Valamely eszmét, nemzetet stb.. magasztaló lírai mű.
históriás ének
A 16. századi verses epika egyik műfaja, tárgya egykorú vagy a múltbéli történelmi esemény (politikai szituáció vagy katonai tett).
hitvita
Írásos formában vagy élőszóban folytatott vita, különböző vallások, hittani tételek, vallási nézetek témájában.
hitvitázó irodalom
Mindazon művek összessége, amelyek egyházak, vallásfelekezetek, szekták között egyes hittételek, vallásos nézetek kérdéseiben folytatott vitákhoz kapcsolódnak. ( röpirat, pamflet, értekezés, intelem stb. )
homéroszi kérdés
Homérosz valódi létezésének és művei forrásának megkérdőjelezésén alapuló tudományos kérdésfeltevések sorozata.
homogenitás
Egyneműség, mely az élővilágban egy rendszertani kategóriába sorolható alapvonások szerveződésén alapul.
hőseszmény
Olyan viselkedésformát képviselő személyek, akik nemcsak testi kvalitásuk miatt kiemelkedőek, hanem a világrend védelmezőiként is.
hősi ének
A legősibb epikai elem, melyet a geszták és a krónikák őriztek meg, többnyire töredékes formában.
hősi epika
Epikus műfajcsalád, melynek történetei a népvándorlás körüli időszakról szólnak. Főhősei valós vagy fiktív alakok, akiknek a legfőbb erényük: a bátorság.
huszitizmus
15. századi csehországi eretnekmozgalom. Nevét alapítójáról Husz János ( 1320k-1415) prágai egyetemi rektorról kapta. Lényege a papa tekintélyének elutasítása, a szentségek egy részének, a szentek tiszetletének és a búcsúknak az elvetése, a Biblia egyedül
hűbériség
Jogi és társadalmi rendszer, melyben a hűbérúr hűbéresének egy meghatározott időre, földet adományoz, aki ezért cserébe szolgálattal és hűséggel tartozik neki.
iambosz
Verstípus; gúnyos, hibákat kifigurázó, csipkelődő vers. Eredete bizonytalan, de az irodalomtörténet népi gyökerekre gyanakszik. A Déméter-kultusz ünnepségein használatos csúfolódó rigmusokkal vagy a Dionüszosz-ünnepeken elhangzó pajzán versekkel rokonítható. A népszokást igazolja az ún. aitiológiai monda, melyben azt a szolgálóleányt nevezték Iambénak, aki a leányát gyászoló Démétert szabados tréfáival felvidította. Versformáját meghatározza a jambus, az egy rövid és egy hosszú szótagból álló versláb, illetve az ebből építkező verssor. A jambikus költészet ebből a műfajból önállósult, és vált a lírai költészet egyik alapformájává.
idill
( gör. ) Költői műfaj. Eredetileg többnyire pásztorokról szóló rövid, verses drámai életkép ( eidüllion) . Később az elnevezést a bukolika lírai és epikai alkotásaira is kiterjesztették, s az újkorban a prózai életképeket is idilleknek nevezték.
időszembesítő vers
A jelen, múlt és jövő idősíkjainak együttes megjelenése egy költeményben, rendszerint összehasonlító szándékkal.
III. Béla
Árpád-házi magyar király, 1148-ban született, 1172-től haláláig, 1196-ig uralkodott. A lovagi irodalom műveiben közkedveltek voltak az Árpád-házi királyok, így III. Béla is.
imitál
( lat.) Utánoz.2. színlel, mímel, hamisít.
imitatio Christi
( lat) Krisztus követése. A középkori keresztény gondolkodás egyik kulcsfogalma. A tökéletes erény képviselője az emberré lett Fiú, Krisztus. Valamennyi hívő számára az ő földi élete jelenti a példát. Az imitatio Christit azok valósítják meg, aki tevőleg
induvidualizmus
Az individualizmus kifejezés egy erkölcsi rendszert, egy politikai, társadalmi szemléletmódot, gondolkodást jelent, amelyben az egyén áll a középpontban, a saját magárahagyottságával és szabadságával. Az individualisták az egyéni célok és vágyak elérését állítják a középpontba, elvetve a külső befolyást, jöjjön az akár társadalomtól, államtól vagy más egyéntől, csoportosulástól vagy intézménytől. Az individualisták nem fogadják el a hagyomány vagy a vallás jelentette kötött moralitást sem mint az egyéni választás lehetséges korlátait. A reneszánsz korszakában ezt a fajta emberközpontúságot humanizmusnak nevezték. Az individualizmus szembehelyezkedik a holizmussal, a kollektivizmussal, a fasizmussal, a kommunalizmussal, az etatizmussal, a totalitarianizmussal és a kommunitarianizmussal, amelyek mind arra épülnek hogy bizonyos közösségi vagy csoportérdekek, szocietális célkitűzések, esetleg faji vagy nemzeti alapú érdekközösségek elsőbbséget élveznek az egyéni boldogulással szemben.
iniciálé
( lat) Legnagyobb, legdíszesebb ( sokszor festett) kezdőbetű a középkori kéziratokon és a dísznyomtatványokon.
interludium
( lat.) Közjáték.
intertextualitás
('szövegköziség, szövegek közöttiség'.) A különböző szövegek között kimutatható hasonlóság, esetleg azonosság. Szövegalkotó, szövegátalakító eljárásként valamely szövegbe szó szerint vagy célzásszerűen (célzás, allusio) beépített másik szöveg Gyakori a r
intrikus
( Fr.) Cselszövő, bajkeverő ember. 2. Ilyen személyt alakító színész.
ion
Ókori görög törzs elnevezése. illetve ennek a törzsnek a nyelvjárása.
irodalmi alkotás
Az irodalmi alkotás lehet prózai mű vagy verses formájú költemény. Ez alapján beszélhetünk prózai irodalomról vagy költészetről. Mindkettőnek megvannak a maga sajátos nyelvi és stilisztikai eszközei: az írói eszközök, illetve a költői eszközök, ezen belül a versformák.
irodalom
Az irodalom tágabb értelemben véve írott művek, szövegek összessége. Irodalma lehet nemzeteknek, mint ahogy cégeknek, filozófiai iskoláknak és történelmi koroknak is. Általánosan elfogadott például az, hogy egy nemzet irodalma azon szövegek halmaza, melyek azt nemzetté teszik. A héber Biblia, a görög Iliász és Odüsszeia, a magyar himnusz vagy a Magyar Köztársaság Alkotmánya mind az irodalom fenti meghatározásába illik.
iskoladráma
Olyan tanító, didaktikus színjáték, amit az iskolában diákok adtak elő.
Istenek születése
Az istenek születése a görög mitológia által megteremtett mítosz. A mitológia szerint ugyanúgy születnek, mint az emberek, csak nem éppen a legtermészetesebb módon jönnek világra. A görög mitológia leggazdagabb forássai tagadhatatlanul Hésziodoszhoz vezetnek vissza.
Isteni igazságra vezérlő kalauz
Az Isteni igazságra vezérlő kalauz Pázmány Péter egyik legjelentősebb teológiai összefoglaló műve.
Itala
A Vetus Latina a Biblia Vulgata előtti latin fordításainak neve, ennek egyik típusa az európai Itala (a másik típus az afrikai Afra). Az Itala a 3-4. század környékén Itáliában készült változat; teljes, de ennek is több helyi variánsa alakult ki.
Ithaka
Ithaka a jón szigetek egyike, aki királyáról, Odüsszeuszról vált méltán híressé.
ízlés
Az ember azon készsége, hogy az intuíció segítségével érzelmi értékítéleteket alkot a külvilág jelenségeiről, hatásairól. Ezen ítéletek mértékei az egyén ideáljai, s minthogy ezek szubjektívek, az ízlésítéletek is ilyenek, nem feltétlenül fejezik ki a megítélt tárgy objektív értékeit.
jambus
A jambus irodalmi fogalom, a leggyakoribb időmértékes verslábak egyike. Értéke három mora, egy rövid és egy hosszú szótagból áll. Párja (fordítottja) a trocheus. A jambus szó jelentése valószínűleg "dobás", "dobós", egy táncfajta elnevezése legfőbb figurájáról.
Jeremiás
Próféta, isteni kinyilatkoztatást közvetítő személy, Kr. e. 7.-6. sz. fordulóján élt. Könyve az Ószövetség, Próféták könyve című fejezetében található.
jezsuita rend
A jezsuita rendet, más néven Jézus Társaságát Loyolai Szent Ignác alapította 1540-ben. Legfontosabb feladatkörüknek a lelkigyakorlatokat tekintették, emellett foglalkoztak neveléssel és oktatással illetve szociális és egyéb lelkipásztori munkákkal.
Jókai-kódex
Az első fennmaradt, teljes egészében magyar nyelvű, kézzel írott könyv, t ferences művekből készült válogatás alapján magyar fordításban mutatja be Assisi Szent Ferenc legendáját és mondja el a szent és társai életét. A nyelvemléket korábbi tulajdonosáró
Jónás
Próféta, akinek tapasztalatait és élettörténetét az Ószövetségben található Jónás könyvéből ismerhetjük meg. Bár először megkerülte Isten akaratát és küldetését, végül bűnbánata által Isten újra kegyeibe fogadta őt.
József és testvérei
Az Ószövetségben található mózesi könyv, mely a zsidó nép eredetmítoszát és Egyiptomból való kivonulását meséli el.
Júlia-versek
Juno
Héra, görög istennő latin megfelelője. Neve jelentése: oltalmazó, útnő. Házastársi viszonyban élt Zeusszal ( a görög mitológiában), ám kapcsolatuk nem volt kiegyensúlyozott, ugyanis Zeusznak számos törvénytelen gyermeke született.
kanonizált
( lat) Hitelesített, elfogadott.
kantáta
( lat) Egytételes, vagy rövid többtételes énekelt zenemû, hangszerkísérettel.
káosz
( gör-lat.) Teljes zűrzavar, fejetlenség, rendetlenség, összevisszaság
karakter
( gör.) Jellegzetesség, jellegzetes vonás
kardal
Az ókori görög lírának a kultikus körtáncokból kifejlődött egyik ága - a dráma egyik forrása, előzménye. Ünneplő költemény, mely a lelkesültség érzéséből fakad és melyet a hagyomány dithürambosznak nevez.
kardalköltő
Olyan költők, akik dalaikat személyre szabottan, megrendelésre írtak. Műveiket ünnepek, költői versenyek alkalmával kórusok adták elő. Az V. században virágkorát élő költészet, később a drámai művekben élt tovább.
katartikus
( gör-lat) Mindent felforgató, megtisztulásszerű élmény.
katasztrófa
( gör) Rendkívüli nagy méretű elemi csapás. 2. Tömeges szerencsétlenség, baleset. 3. Teljes összeomlás, végleges romlás, tönre menés.
keretes elbeszélés
az elbeszélés egy fajtája; az elbeszélés kezdete és vége azonos vagy hasonló, ez szolgál a történet keretéül
kinyilatkoztatás
Általános értelemben a személy részéről önmagára vonatkozó ismeretek önkéntes, szabad és szeretetből történő közlése, mely senki mástól nem szerezhető meg. Teológiai értelemben Isten tevékenysége, amellyel megnyitja az utat az emberek előtt az igazságok megismerésére.
királytükör
Másnéven fejedelmi tükör. Tanító-nevelő célzatú mű, mely a leendő uralkodóhoz fordulva rajzolja meg az eszményi államfő alakját. Többnyire intelemjelleggel gyakorlati tanácsokat ad az uralkodáshoz, ill. a főrangú ifjak megfelelő szellemű neveléséhez. A mű
Kis Testamentum
Francios Villon 1461-1462 között írta fő művét, a Testamentumot (Nagy-Testamentum) mely az 1456-ban írt Hagyatéknak, avagy Kis-Testamentumnak nevezett alkotás folytatásának tekinthető. A Kis-Testamentum formája végrendelet, mely közkedvelt műformának számított Villon korában. Szatirikus hangvételű mű, melyben korát ábrázolja.
klasszika-filológia
( lat) A klasszikus ókor nyelveivel és irodalmával, elsősorban a görög és latin műveltséggel foglalkozó tudományág.
kólon
(gör.) Kettőspont.
komédia
A dráma egyik műfaja; a helyzet- és jellemkomikum eszközeivel éri el célját, a nevettetést. Általában kisszerű emberek, kicsinyes tulajdonságok ütköznek össze. De komikus hatású az is, ha a kisszerű célok megvalósításához nagyarányú eszközöket használ a k
komikum
Ábrázolási mód; célja nevetséges hatás kiváltása, ez rendszerint bírálattal kapcsolódik össze (pl. a pozitív érték hiányának eltitkolása majd lelepleződése).
komikus eposz
Komikus eposz, az eposzi kellékeket felvonultató, de ellentétes hatást kiváltó, komikus szituációt megjelenítő alkotás, kisszerű tárgy, téma ábrázolásakor az eszközök parodisztikus szerepet kapnak.
kommosz
A görög tragédia része. A szereplők és a kar közötti lírai dialógus elnevezése.
kontemporális időkezelés
kontextus
( lat.) Szövegösszefüggés, egységes gondolati kapcsolatot tartalmazó szöveg.
költői én
Írói nézőpont. A lírai művekben megszólaló, egyes szám első személyű beszélő.
középkori irodalom
Az irodalom művelői: a világi papság és a szerzetesek, a vándor énekmondók, az egyházi vagy világi hivatalok. A világi költők, illetve versmondók a középkorban nem tartoznak a társadalom elismert polgárai közé. A középkori írásbeli kultúra nyelve a művelt Európában egységesen a latin. A középkor irodalmában élte virágkorát a vallásosság mellett a lovagi kultúra is, mely számos költeményt eredményezett az utókor számára.
közösségi líra
A közösségi líra a közösség érzelmi, gondolati tartalmainak kifejezése, a személyiség azonosulása a közösséggel.
Krisztus lovagja
Krisztus lovagja vagy más néven Athleta Christi nem más, mint maga Zrínyi Miklós, aki Szigeti veszedelem című művében mint egy keresztény hős védelmezi Szigetvárt az ostromló törökökkel szemben.
Kriza János
Erdélyi unitárius püspök, költő, a népköltészet gyűjtője. Fiatalon népies hangú verseket írt, az 1940-es évektől a székely népköltészet összegyűjtésén és kiadásán fáradozott. Híres gyűjteménye Vadrózsák címmel jelent meg, benne dalok, balladák, gúnyversek
Kronosz
A görög mitológiában az idő istene. A római hitvilágban Szaturnusszal azonosítják. Uranosz és Gaia gyermekeként Kronosz a legifjabb titán, akit az új korszak vezető istenének tartottak. Sorsa végzetes: ahogyan ő letaszította apját, úgy taszítja őt Zeusz, a későbbi harmonikus világrend megteremtője.
kulturantropológia
Olyan tudományág, mely különböző kultúrák közös vagy érintkező elemei segítségével az emberi műveltség egyetemes jegyeinek megállapítására törekszik.
kuruc költészet
Laokoon
A trójai Apollón-templom egyik papja. A mitológia szerint a trójai háború idején ő volt az egyetlen, aki átlátott a spártaiak cselén, mikor egy faló belsejében be akartak kerülni a város falain túlra. Ám miután bikaáldozatot mutatott be Poszeidónnak, egy kígyó őt magát és segítségére siető két fiát a vízbe fojtotta.
levélregény
Olyan regény, mely legnagyobb részben levelek sorozatából áll. A regény cselekménye, témája e levelekből bontakozik ki. Az egyik leghíresebb világirodalmi példa Goethe, Johann Wolfgang Az ifjú Werther szenvedései (=Werther szerelme és halála) című levélre
Licinius Murenához
Quintus Horatius Flaccus (i. e. 1. század) hat szapphói strófás verse, melyben ismert életfelfogását: az arany középutat egy hajó toposszal szemlélteti.
lovageposz
Roland-, Nibelung-, Igor-ének. A lovageposzok jellemzői: cselekményük többrétű, kalandos; szerkesztésük epizodikus; lovagjaik egyéni hősi vállalkozásokra, sőt kalandokra indulnak, szerelembe esnek és attól indíttatva cselekszenek; tündérekkel, sárkányokka
lovagi epika
Epikus művek, melyek a lovagi irodalom részét képezik. Az írásban rögzített alkotások eredeti műfaja eposz volt. Tartalmilag a főhős, vagyis egy lovag kalandos harci cselekedeteit dolgozza fel. Szerkezete nem kötött. Tanító célzattal íródott; mely a befogadó számára prezentálja a lovagi lét küzdelmeit akár a keresztes hadjáratok, akár a pogányok elleni harcok során. Hőse egyszerre bátor és erős, mégis a legőszintébb szerelemi érzések megtestesítője.
Maecenas, Caius Cilnius
Gaius Cilnius Maecenas (i.e. 70. – i.e. 8.) etruszk törzsből származó, római irodalmi pártfogó, politikus. Közreműködött az Augustus-féle alkotmány megalkotásában. Legismertebb alkotók, akiket támogatott: Horatius, Vergilius és Propertius.
magánlevél
A levél egyik válfaja, a baráti-rokoni érintkezés formája. Stílusa a köznapi beszéd fordulataihoz igazodik, közvetlen, természetességre törekszik. A magánlevél lazábban komponált, bensőségesebb, mint hivatalos levél.
magánszínház
manierizmus
manierizmus=maniera = „mód, stílus, modor (ol.) szóból; XVI—XVII. századi stílusirányzat a reneszánsz és a barokk között, a túlfinomult késő-reneszánsz udvari kultúra szélsőséges hajtása, az irodalomban és a képzőművészetben egyaránt megtalálható. Jellegz
marinizmus
Jellemzői a túlzás, a dagályosság és mesterkéltség felé való törekvés, az, hogy affektáltságával, cikornyásságával valami különöset, hatásosat akar teremteni.
Márk
Márk apostol, evangélista Jézus 72-ik tanítványa. A kereszténység egyiptomi terjesztése Márk apostol nevéhez fűződik.
Mars Istenhez békéségért
mártírium
A mártírium vagy más néven mártíromság vértanúságot, valamilyen olyan eszmét jelent, amely a vallásosság értelmében elszenvedett megpróbáltatásokat, gyötrelmeket jelenti.
Marzio, Galeotto
Galeotto Marzio 1427-1497 között élt olasz humanista, költő. Kora ifjúságától fogva a klasszikus ókor kultúrájának, nyelvének és irodalmának tanulmányozásával foglalkozott. Miután rövid ideig katonáskodott 1447-ben Ferrarába ment, ahol a híres Guarino Veronese tanítványa volt. Itt kötött barátságot Janus Pannoniussal. Római zarándokútja után 1450-ben a padovai egyetemen a klasszikusokról tartott előadásokat, s maga is hallgatott orvosi tárgyakat. 1460-ban látogatott először Magyarországra szerencsét próbálni, s mivel számításaiban nem csalódott, több alkalommal is visszatért. 1461 és 1486 közt gyakran tartózkodott Mátyás király udvarában. 1464-ben a Bolognai Egyetemen latin nyelvtanár. Főbb művei közé sorolható: Az emberről, Mátyás király kiváló, bölcs, tréfás mondásairól és tetteiről, valamint A közönségesen ismeretlen dolgokról.
Melpomenéhez
Horatius költészetbe és önbecsülésbe vetette hite jelenik meg a Melpomenéhez című versében. A mű mindössze négy mondatból áll. A megszólított Melpomené a tragédiaköltészet múzsája.
mese
Epikai műfaj. Csodás történet, melyek szereplői fantasztikus kalandokat élnek át. Két válfaját különböztetjük meg: a népmesét és a műmesét.
Messiás
A messiás héber eredetű szó, melynek jelentése felkent. Az egyes vallások más-más személyt illetnek ezzel a jelzővel. Így a zsidó vallásban Dávid király egy leszármazottját jelenti, akit még ma is várnak. A keresztény vallásban Jézus a megígért messiás.
metrum
Gör.-lat.=versmérték.
mitológia
Egy-egy nép mítoszainak rendszere, illetve a mítoszokkal foglalkozó tudomány.
mora
Az időmértékes verselésben az egy rövid szótag neve. Egy hosszú szótag két morából áll.
műalkotás
Művészi alkotás, tevékenység. (A mű létrehozásának folyamata. )
műköltészet
Ismert szerzőjű költői művek összessége.
Náhum
(a héber Nehemjah, 'Jahve megvigasztal' rövidített változata) (Elkos, Judea, Kr. e. 7. sz. első fele-Kr. e. 612 k.): kispróféta, a kánoni sorrendben a 7. Könyvében (Náhum könyve) leírta Asszíria (Ninive) bukását, mely Júda ünnepét jelenti.
népköltészet
Azon irodalmi alkotások összessége, melyek népi közösségekben alakultak ki, szerzőik ismeretlenek. Pl. történeti mondák, mesék, legendák, balladák, regolők, dalok, népi imádságok, gyermekmondókák, siratóénekek, altatók, bájolók, varázsszövegek, ráolvalók,
népmese
A népköltészet körébe tartozó mese, annak egyik műfaja.
népmonda
Olyan elbeszélés, mely szájhagyomány útján terjed, szerzője ismeretlen. Benne csodás elemek keverednek a történeti valósággal. A népmonda magán viseli a monda azon jellemző jegyét, hogy elmondói, illetve hallgatói benne igaz történetet látnak, illetve lát
normatív esztétika
Az etikai és esztétikai értékekből szabályok (normák) következnek, így az etika és az esztétika normatív tudományok.
Nyomkeresők
Szophoklész töredékben fennmaradt szatírjátéka, melyet 1912-ben találtak meg egy egyiptomi ásatás során.
Ó, jaj, hogy eltűnt minden
Walther von der Vogelweide (kb. 1170-kb. 1230, középfelnémet költő, a középkori lovagi költészet egyik legnagyobb képviselője) kései költeménye. Az elmúlásról szól.
olvasás
Az a tevékenység, amikor valaki írásjelek során szemével végighaladva a szöveg értelmét felfogja.
orális költészet
Szóbeli költészet.
önéletírás
Irodalmi önéletrajz.
ősgeszta
A geszta (lat,=viselt dolgok, tettek, történet) az európai középkori latin nyelvű történetírásnak a krónikáknál fejlettebb műfaja. Egy nép, ill. ország történetét összefoglalóan igyekszik elmondani. A magyar történetírásban legrégibb a több középkori forrás idézeteiből rekonstruált Gesta Hungarorum, mely 1091-92 között keletkezett. Azonban a magyar őstörténetről valószínűleg létezett egy ~, mely már tartalmazhatta az ősi magyar eredetmondákat, a csodaszarvas történetét, a honfoglalásról a fehér ló mondáját, a kalandozások koráról pedig Lehel és Botond mondáját is. “A magyar Geszták szellemi rokonságát azokban a művészi, ősatmoszférával teljes, termékenyítő erejű könyvekben kell keresnünk, a melyek fennmaradóvá tették a népvándorlás hős népeinek a történetét: Cassiodorus, Jordanes, Paulus Diaconus, Tours-i Szent Gergely műveiben. ” (Szerb Antal)
Öt szép levél
Alvinczy Péter protestáns hitvitázó ellen írt vitairat (1609). Nem elvont hittételeket fejteget bennük, hanem eleven képet rajzol egy tudatlannak beállított protestáns prédikátorról, így fordulatos stílusparódiává válik.
P.E. grófnő
A Törökországi levelek címzettje. Mikes konstantinápolyi nagynénje képzelt személy volt.
panasz
Kellemetlenség, fájdalom, sérelem elmondása; valakivel, valamivel való elégedetlenség kifejezése.
Pantalone
A commedia dell'arte egyik jellegzetes alakja. Bárgyú, szemüveges öreg, akit főleg balsikerű szerelmi kalandjai tesznek nevetségessé.
Paradicsom
A Biblia szerint az első emberpár, Ádám és Éva boldog életének színhelye. Mennyország.
paradosz
párhuzam
Mondatoknak, mondatoknál kisebb, vagy nagyobb egységeknek variálása, részleges ismétlése. Fontos szerepe van pl. a népköltészetben, műköltészetben, szónoklatokban.
Párisz
(v. Páris): a görög hősmondában szereplő, trójai királyfi, aki Erisz almáját Aphroditének ítélte, majd ennek segítségével Helénát megszöktette, s így a trójai háború okozója lett.
passio
Jézus Krisztus kínszenvedése, melyet az evangéliumokból ismerünk.
pásztorregény
Hosszabb elbeszélő mű, mely a pásztori életformát, az egyszerű emberek életét eszményítetten ábrázolja. A gondtalan, boldogságban élő pásztorok világa jelenik meg benne. Már az antik irodalomban is jelen volt, ilyen pl. Longosz Daphnis és Chloé című műve.
patetikus
Emelkedett, fenséges, szenvedélyes.
patriarchális
Apajogú. Az ősközösségi társadalom fejlődésének arra a szakaszára jellemző, melyben a vezető szerep a férfiaké, az apáké volt. E vezető szerepet az is mutatta, hogy a rokonságot az apa vonalán számították.
Péleusz
A thesszáliai Püthia mitologikus királya, Thetisz istennő halandó férje, Akhilleusz apja. Az ő lakodalmán dobta Erisz az istennők közé az aranyalmát, mely a trójai háború okozójává vált. Részt vett a kentaurok és a lapithák harcában, az argonauták hajóútján.
Pénelopé
Odüsszeusz felesége, aki férje húszéves távolléte alatt a hozományvadász kérők csábítása ellenére is megtartotta hűségét. Kérői zaklatását azzal hárította el, hogy újbóli férjhezmenetele előtt el akarja készíteni apósa, Láertész szemfedőjét. Ez azonban sosem készülhetett el, mert amit ~ nappal szőtt, azt éjszaka titkon egyre lefejtette.
pentameter
Az időmértékes verselés egyik sorfajtája. Jellemői, hogy 6 daktilusból illetve spondeusból áll és a harmadik és hatodik versláb csonka.
peroráció
A szónoki beszéd befejező része.
Pesti Gábor
Író, bibliafordító, a magyar nyelvű irodalom egyik legelső képviselője. Életéről keveset tudunk. Esopus fabulaii című mesegyűjteménye 1536-ban jelent meg Bécsben. Ekkor adta ki Újtestamentum-fordítását is. Hatnyelvű szótára 1538-ban látott napvilágot.
Petrarca, Francesco
(1304-74): olasz költő, az olasz humanista költészetnek Dante és Boccaccio mellett legnagyobb egyénisége. Arezzoban született, de apja politikai meggyőződése miatt a család száműzetésben élt Avignonban, az akkori pápai székhelyen. P. egyik első képviselője volt az irodalmi tevékenységéből megélő, főúri pártfogást nem kereső költőtípusnak. Korában elsősorban latin nyelvű költeményeiért (Africa, A világ megvetéséről,Titkos napló) avatták koszorús költővé a Capitoliumon. Valóban európai jelentőségű költővé azonban olasz nyelvű Daloskönyve emeli, melynek 317 szonettje, 27 canzonéja, 9 sestinája, 7 ballatája és 4 madrigálja a Laura iránti szerelem líráján túl megszólaltatta a költőnek hazája szabadságát féltő gondolatait, az egységes Olaszország megteremtésének vágyát, s a pápai udvar romlottságát leleplező bírálatát is (Avignoni szonettek). Közvetlen hangú, őszinte érzéseket éneklő szerelmi költészete évszázadokra megtermékenyítő hatással volt. Magyarországon már a 14-15. században ismertté vált, hatása nyomot hagyott Balassi és Kisfaludy Sándor költészetében.
pictura
Leírást jelent, irodalmi művek, költemények leíró részét. Például Csokonai Vitéz Mihály költeményeiben válik el élesen a szöveg szentencia, azaz bölcselkedő részétől.
pietas
(lat): kegyesség, szeretet a szülők, jótevők stb. iránt (l. kegyelet). Megszemélyesítve a régi Rómában, templomai is voltak.
pikareszk
Spanyol irodalmi műfaj. Utaztató regény, kópéregény, kalandregény. Hőse állandó kalandok, utazások folyamán felnőtté érik. E fejlődésben fontos szerepe van a legalsó néprétegek életét meghatározó nyers és kegyetlen valóság tapasztalatainak. A pikareszk re
plágium
Valamely szellemi alkotás teljes egészének, vagy egyes részeinek eltulajdonítása, saját név alatti közlése.
planctus
Középkori költői műfaj, siralomének. Jellemzője,hogy panaszával az istenséghez fordul, az isteni akaratba való belenyugvás, istendicsőítés jelenik meg benne.
Poeta Laureatus
(lat.=koszorús költő) Azon költők megnevezése, akik kivételes megbecsülésnek örvendtek. Az elnevezés onnan ered, hogy az ókori görögöknél, rómaiaknál a költői versenyek győzteseit megkoszorúzták. Magyarországon poeta laureatus pl. Jókai Mór és Arany János
pravonszál
Pray-kódex
Latin nyelvű szertartáskönyv, mely a bencések használatára készült. A Pray-kódex tartalmazza a legrégibb összefüggő magyar nyelvemléket, a Halotti Beszéd és Könyörgést. Valószínűleg 1192 és 1195 között íródhatott a boldvai bencés apátság részére. Nevét el
profán
Nem vallási, hanem világi, hétköznapi, közönséges.
prológus
(gör=előbeszéd) A cselekményt bevezető szöveg a színmű elején. Szerepe, hogy ismertté teszi a darab megértéséhez szükséges előzményeket, felvilágosítást ad a történet helyszínéről, szereplőiről. Célja pl. a hallgatóság hangulatának felfokozása lehet.
Prometheusz
(gör): a titánok egyike a régi görög mitológiában, aki ellopta a tüzet az égből, és az embereket megtanította annak felhasználására; büntetésül Zeusz a Kaukázus szikláihoz láncolta, ahol egy saskeselyű marcangolta. ~ a természeti és szellemi nehézségekkel dacoló emberi akarat és teremtő erő jelképe.
propozíció
Tárgymegjelölés (lat.); eposzi kellék, a mű témájának rövid foglalata a mű elején, általában az invokációval együtt jelenik meg.
protestáns énekeskönyv
Purgatórium
Tisztítótűz. A katolikus felfogás szerint e helyen vezekelnek a bocsánatos bűnökkel terhelt lelkek mielőtt üdvözülnek.
puritanizmus
Az anglikán vallás megtisztítására törekvő, 16. században keletkezett angol protestáns szekta mozgalma.
Rákóczi-nóta
rapszódosz
Saját vagy mások alkotásait lantkísérettel előadó görög vándorénekes.
regula
Szabályzat, rendszabás
rekatolizálás
Az a folyamat, mely során a katolikus vallástól elfordulókat ismét katolikussá kívánták tenni. Az ellenreformációra jellemző türekvés.
rémdráma
Drámai mű, melyben nyílt színen vérontás, kínzás, gyilkosság stb. történik. Elsősorban a romantikára jellemző, virágkorát a 19. század első felében élte.
responsorium
A pap énekére az énekkar vagy a kántor válasza, szólóének és karének egymással való váltakozása.
retorika
Szónoklattan, a szónoklás művészete.
rezonőr
Olyan ember, aki az eseményeket gondosan mérlegeli, józanul gondolkodik.
ritornell
Három háromsoros versszakból álló költemény.
rítus
Szokássá vált cselekvés, eljárás, illetve ezek módja valamely közösségben.
robinzonád
Daniel Defoe Robinson Crusoe című regényének hőséről vett elnevezés; a hős viszontagságos utazása alkalmával hajótörést szenved, és egy lakatlan szigetre kerül, ahol saját erejéből teremti meg az élethez szükséges feltételeket.
római szaturnália - ünnep
Hétnapos örömünnep Saturnus isten (az idő és a termékenység istene) tiszteletére az ókori Rómában a téli napforduló idején.
Romeo és Júlia
rondó
Olyan versforma, mely refrénes, és két visszatérő rím található benne. Legtöbbször szerelmi témájú.
rövid szótag
Rövid magánhangzós szótag.
Sándor-monda
A Nagy Sándor életéről szóló regényes beszámoló, az Alexandru praxeisz („Alexandrosz tettei”), amelynek írója a királyt a pánhellénizmus harcosaként ünnepelte és teljesítményét dicsőítette, s ami később az összes Nagy Sándorról szóló legenda forrása lesz a középkorban, valószínűleg nem Kalliszthenész műve, hanem a Ptolemaioszok korában keletkezhetett, s jelenlegi formájában az Kr. u. 3. sz. -ból ered. Latinra fordítója, Julius Valerius Alexander Polemius (kb. Kr. e. 4. sz.) ugyan bizonyosra veszi, hogy Aesopus alkotása, mások Arisztotelészt, Antiszthenészt, Onesicritust vagy az 1. században élt Arriant gondolják a valódi szerzőnek, de egy 16. sz. -i itáliai humanista, nyilvánvalóan tévesen, Kalliszthenésznek tulajdonította, s azóta eme regényes életrajz szerzőjét szokás Pszeudo-Kalliszthenésznek (Ál-Kalliszthenész) is nevezni. E munkát a magyar irodalom is felhasználja, például a Heltai Gáspár nyomdájából kikerült históriában (Kolozsvár, 16. sz. 2. fele), vagy Haller János Hármas históriájában, mindkettőt egy augsburgi kiadás nyomán fordították.
scriptorium
Kéziratok másolására berendezett írószoba a kolostorokban, a középkorban.
segélykérés
Segély, segítség kérése.
skald
Északi germán, leginkább skandináv énekmondó, költő.
sorsfordulat
spirituálé
(lat, ang): színes bőrűek vallási éneke É-Amerikában (alakult ki). Ma már templomokban is éneklik.
Sybilla
Látnoknő, jósnő az ókori görögöknél és rómaiaknál.
szapphói versszak
Szapphóról, a görög költőnőről elnevezett versszak. Négy sorból áll. Ebből az első három 11, az utolsó pedig 5 szótagos.
származástan
Theogonia. Hésziodosz (Kr. e. 700 k. ) boiótiai költő 1022 hexameterből álló műve, a görög mitológiai világrend kialakulásának költői összefoglalása.
szatíra
Ábrázolási módszer, mely több művészeti ágban, műfajban is fellelhető. Jellemzője pl. a gúny. Eszközei pl. az arányok megváltoztatása, túlzás.
Százados ének
Horatius Róma fennállásának s Augustus uralmának dicsőítésére írta a költeményt.
szcenika
(gör-lat): (szính.) a színrevitel módszere; színpadtechnika.
Szent László-monda
A hazai mondák és legendák egyetlen szentünket sem magasztalták annyira, mint Szt. Lászlót. Halála után már egy évsz-dal az a hagyomány járta hazánkban, hogy a kegyes kir-t nemzete 3 é. megtépett ruhában gyászolta. II. István (ur. 1116-31) idejében a váradiak kérték Lászlót Somogyvárt, a Szt. Egyed apátságban nyugvó tetemének Váradra szállítását. Istenítéletet tartottak: a király megparancsolta, hogy László tetemét tegyék szekérre, és nézzék meg, hogy a befogott lovak merre húznak. Ezek olyan sebesen ragadták Várad felé, hogy a jelenlévő váradi papok és hívek alig tudták utolérni. - A népmonda szerint Nagykereki onnan kapta a nevét, hogy amikor László koporsóját Váradra szállították, az itteni templom dombjára éjjeli pihenőre leállított halottasszekér kerekei maguktól megindultak Várad felé. - 1192: a szttéavatási szert. alatt 6 óra tájban tündöklő fényű csillag jelent meg a monostor fölött, ahol a szt király nyugodott. 2 órán át ragyogott az ünneplő embersokaság fölött. - Arany János is megénekelte a Dubnici Krónika előadása nyomán azt a jámbor hagyományt, hogy 1345 farsangján, amikor a székelyek és m-ok Laczfy András vezérletével a tatárok ellen harcoltak, László feje eltűnt a helyéről, a szegyh. oltáráról, elment, hogy együtt küzdjön híveivel. Győztek is. Harmadnapra találta meg a szegyh. sekrestyése: feje egészen átizzadt a derekas helytállás közben. Egy fogoly tatár még elmondotta, hogy amikor a székelység rájuk ment, hatalmas termetű vitéz járt előtte: magas lovon, fején aranykorona, kezében szekerce. Rettenetes csapásaival és vagdalkozásaival tizedelte őket. A vitéz feje fölött a levegőben egy szépséges asszonyszemély tündökölt csodálatos fényességben, aranykorona a fején.
szentencia
Irodalmi művek elmélkedő, bölcselkedő része, pl. Csokonai Az estve című versében figyelhető meg a pictura, azaz a leíró résztől való éles elkülönülése
szentenciózus
Bölcsességeket megfogalmazó, közmondásszerű.
Szép magyar komédia
szépirodalom
Művészeti ág. Kifejezőeszköze a nyelv.
Szigeti veszedelem
Zrínyi Miklós (1620-64, költő, hadvezér, politikus) az 1645-46. év telén írt eposza, mely hősi halált halt dédapja, a szigetvári hős, Zrínyi Miklós emlékét örökíti meg. Alapeszméje: Isten a magyarságot bűneiért a török hódításaival bünteti, de Szigetvár védői hősies önfeláldozásukkal kiengesztelik s megmutatják a magyarságnak a felemelkedés útját. A számos realista és népies vonást tartalmazó, kitűnően szerkesztett hősköltemény formája a felező tizenkettesekben írott ún. Zrínyi-versszak.
szimultán verselés
Mindkét versrendszer (időmértékes és hangsúlyos) egyidejű érvényesülése a versben.
szkepszis
Gör.=kétség, kétely.
szóbeliség
Szellemi terméknek szájhagyomány útján való terjedése, fennmaradása.
szómágia
Szoros értelemben beszéddel űzött mágia. Hagyományos formái a ráolvasás, átok. Tág értelemben a nyelv politikai célú eltorzítása, mely a szavakat önkényesen másként értelmezi. A zsarnoki rendszerek tudatformáló eszköze, melyben a propagandisták a tájékoztatási rendszer (sajtó-rádió-televízió) birtoklása/ellenőrzése révén a torzított értelmű szavakat kizárólagos és gyakori ismétléssel a köztudatban elterjesztik. Jellemzői: általánosítás, csúsztatás, egységesítés, rövidítés, az idegen szavak önkényes, v. az eredeti jelentés fordítottjakénti használata: pl. a Bach-korszak besúgói jelentéseiből (1856 k. ) származó magyarkodás szó, mely a pesti nem m-ok föltűnő magyar ruha, bajusz, stb. viseletéről szólt, 1945 u. „magyar voltának fitogtatása” lett, ami Magyarországon (a 93 %-ban született magyar számára) értelmezhetetlen.
szonettkoszorú
15 szonettből álló ciklus, minden szonett első sora azonos a megelőző szonett zárósorával, a 14. zárósor az 1. szonett zárósorával azonos. A 15. darab a mesterszonett, a 14 szonett kezdősorából áll össze.
szövegpanel
Szövegelem.
szüzsé
(fr.=tárgy, téma) Műalkotás, irodalmi mű tárgya, témája.
tagoló verselés
Szöveget, szószerkezetet szerves részekre bontó verselés.
Talmud
(a héber limmed, 'tanítani' szóból): tan, tanítás, tanulmányozás, a Misna és a Gemara összefoglaló neve. A Misnából és a palesztinai Gemarából állt a palesztinai v. jeruzsálemi ~; a Misnából és a babilóniai Gemarából állt a babilóniai ~. A palesztinai ~ volt a régebbi, s mint ilyen mindenekelőtt tört. szempontból jelentős; ugyanakkor a babilóniai ~ ( Kr. u. 500 k. zárták le) az ortodox zsidóság körében még mindig érvényben van. A Biblia tanítása itt az egész életvitelre hat. A határesetekkel kapcsolatos fejtegetéseket jegyzőkönyvszerűen rögzítve őrzi tovább a hagyomány minden ellenvetéssel, kitérővel és érvül felhozott analóg esettel együtt. Így a ~ nem csupán szabályokat és parancsokat ölel föl az élet minden helyzetére, hanem bibliamagyarázatokat, bölcs mondásokat, anekdotákat és tud. eszmefuttatásokat is tartalmaz; haggada, halacha. A ~ nemcsak törv. , hanem evangélium is: az élet könyve, melynek a zsidóság fennmaradását köszönheti. A legapróbb részletekre is kiterjedő, szerteágazó kérdésföltevése onnan érthető, hogy a zsidóság csaknem mindig ellenséges környezetben élt, így hitét és szokásait kénytelen volt védeni. A Törvény magyarázatát illetően a vita mind a mai napig a ~i normák jegyében folyik.
táltos
Természetfeletti erejűnek hitt ember.
táncdal
Tánc ütemére írt dal.
tao
(v. dao): a kínai bölcselet és vallás névadó alapfogalma. Jelentései: 1. megtett út, lezajlott folyamat, cselekmény; 2. egy lényre jellemző magatartás (természet); 3. az univerzum kozmikus rendje; 4. liturgiával tisztelt istenség (Daojun), s ennek megnyilvánulásai a világban.
tárgymegjelölés
Propozíció (témamegjelölés). Pl. „Fegyvert s vitézt éneklek. )
Tartuffe, avagy a képmutató
(1664): Vígjáték 5 felvonásban, versben. Orgon, a hiszékeny párizsi polgár otthonába fogadta az éhenkórász, álszent szentfazekat, ~öt, s ezzel pokollá tette családja életét. A ~ben, a képmutatók zsarnoki uralmának e pompás torzképében minden idők egyik legnagyszerűbb komikai remekművét tiszteli az egész művelt világ. Remekbe szabott alakjai, eleven, pergő cselekménye, költői nyelve méltán tették a vígjátéki színpad örökké aktuális, élvezetes darabjává. A ~ azonban nemcsak művészi alkotás, hanem mint minden igazi nagy mű, bátor cselekedet is. A szerző a darab megírásával és bemutatásával örök érdemeket szerzett a mások hiszékenységéből élő bigottság leleplezésében, és a józan emberi ész, a felvilágosult gondolkodás uralomra juttatásában. A darab udvari bemutatója a hatalmas sikeren kívül zajos felháborodást váltott ki a haladás ellenségeinek táborában. A vérig sértett klérus és a maradi főnemesek kieszközölték a színmű betiltását, és írójának több évi szívós küzdelmébe került, míg a király engedélyével a nyilvánosság előtt bemutathatta.
tensons
(provanszál=vita) A trubadúrlíra egyik műfaja. Ebben a vitázó felek arról beszélnek, hogy mi igazán fontos a szerelemben: a megvalósulás v. a szenvedés.
teremtéstörténet
(gör. hexaémeron): 1. Fogalma. Az elnevezés a teremtésnek csak a Ter 1,1-2,4a tartalmazta leírására vonatkozik (hat nap), mely az egész Bibliának is a kezdete. Sokszor van szó 1. és 2. ~ről; ez utóbbin a bűnbeesés tört-ét értik az egzegéták (2,4b-3,24). Jóllehet a bűnbeesés tört-e egy töredékes ~tel kezdődik (2,4b-7), és az asszony teremtésének etiológiai elbeszélését is magában foglalja (2,18-23), tárgya valójában nem a teremtés, hanem a bűnbeesés. - 2. Fölépítése. A ~ bevezetéssel kezdődik (1,1) és egy következtetéssel zárul (2,1-3). A bevezetés az ősállapotot (káosz) állítja elénk, a következtetés a végső állapot (műve bevégeztével Isten megpihen). Vagyis a ~ a káosznak kozmosszá való átalakulását foglalja magában. Az 1,1 az ősállapotot mutatja be és nem tartozik szorosabb értelemben véve a ~hez, ami egyfelől grammatikai, másfelől egzegetikai okokra vezethető vissza. „Amikor Isten elkezdte megteremteni az eget és a földet, a világ káosz volt” (P. Humbert) v. „A kezdet kezdetén, amikor Isten az eget és a földet teremtette - a föld azonban puszta volt és üres” (W. Zimmerli). - A teremtés 6 nap alatt zajlik le, ezáltal ritmikus szerkezetet kap a leírás, az „este lett és reggel” refrén pedig, amellyel a teremtés napjai zárulnak, 6 strófára tagolja. Minthogy a szerző a 3. és a 6. napon 2-2 teremtést mutat be, ezek a strófák 2-2 félstrófából tevődnek össze. Így az egész ~ eképpen tagolódik: 1-2-3a:3b/4-5-6a:6b. Így a teremtés 6 napja 2 részre oszlik, s mindkét rész 3-3 napra tagolódik: az első 3 napon a térségek jönnek létre az elválasztással, a második 3 napon a térségek berendezése és benépesítése zajlik le.
Thaliarchushoz
Az óda a jelen értékét és fontosságát hirdeti.
Theatre
Theogonia
Hésziodosz Istenek születése című műve. A görög istenek életéről főként ebből, és Homérosz eposzaiból ésértesülhetünk.
Tinódi Lnatos Sebestyén
titaniszok
Uranosz és Gaia leányai. Hatan voltak: Theia, Rheia, Themisz, Mnémoszüné, Phoibé és Téthüsz. Közülük négyen testvéreikhez, a Titánokhoz mentek feleségül.
Tízparancsolat
(gör. Dekalogosz, 'tíz szó'; lat. Decalogus): görög egyházi íróktól származó szakkifejezés azoknak a parancsoknak a jelölésére, melyeket Mózes Jahve utasítására v. maga Jahve két kőtáblára írt, és melyek alapján Jahve a Sinai hegyen szövetséget kötött; azoknak az alapvető követelményeknek a foglalata, melyeket Izr. fiaival szemben Jahve ill. a vallásuk támasztott. A ~ az Ószövetségben: A ~ szövegét a Pentateuchus két helyen is tartalmazza. A két szövegrész - egész kis eltéréseket kivéve - fedi egymást, úgyhogy egyazon alapszöveg 2 változatának tekinthetők, mely alapszövegből bizonyos elemeket más formában a Lev 19 is megőrzött. Figyelmet érdemlő eltérést mutat az utolsó parancs: a Mózes Törv. - társad. törekvései jegyében - kiemeli az asszonyt a bírvágy (kívánság) egyéb tárgyai közül, és külön megfogalmazza elkívánásának tilalmát. A ~ legrégibb szövegét a Nash-papirusz őrzi (bibliai kéziratok); a mai maszoréta szöveghez képest csak jelentéktelen eltéréseket mutat. - Hogy a parancsok száma 10, ahhoz nem fér kétség, hiszen már maga az ÓSz is ,tíz szó'-nak mondja ezeket a parancsokat, és a hagyomány is teljesen egységes ebben a kérdésben, de a ~ tagolását illetően már nem ennyire egyezők a vélemények. Tartalmi szempontból a következő tagolódás látszik természetesnek: (Bevezetés) Én vagyok az Úr, a te Istened. . . (Kiv 20,2); I. Senki mást ne tekints Istennek, csak engem (20,3); II. Ne csinálj magadnak faragott képet. . . (20,4-6); III. Uradnak, Istenednek nevét ne vedd hiába. . . (20,7); IV. Gondolj a szombatra és szenteld meg. . . (20,8-11): V. Tiszteld apádat és anyádat. . . (20,12); VI. Ne ölj (20,13); VII. Ne törj házasságot (20,14); VIII. Ne lopj (20,15); IX. Ne tégy hamis tanúságot embertársad ellen (20,16); X. Ne kívánd el embertársad házát. . . (20,17). A ~ az Újszövetségben: Jézus átvette a ~ot, de kinyilatkoztatta a Szentlélek erejét is, mely a Törvény betűjében hat.
Tóra
Az Ószövetség egy része, mely Mózes öt könyvét tartalmazza.
töredék
Olyan művészeti, vagy irodalmi alkotás, mely befejezetlenül maradt ránk. Befejezetlensége gyakran a művész abban való kételkedésére utal, hogy a világról az embernek egységes, összefüggő képe lehet.
traktátus
Lat.=tanulmány, éretkezés.
transzcendens
A megismerés határain túli, természetfeletti, érzékfeletti, túlvilági.
Trisztán-mond
Trisztán a középkor számos eposzi v. regényformában feldolgozott lovagtörténetének hőse, a sorsszerű, halálos szerelem jelképes alakja. Leghíresebb története szerint ~ nagybátyja, Marke király számára megkérte Izoldát, majd szerelmi varázsital hatására halálthozó szerelemben egyesült vele. A kelta mondából származó és számos változatot képező történetek igen nagyszámú középkori és újkori verses és prózai feldolgozásai közül a legismertebb R. Wagner operája.
Trója-regény
Anonymus gestája tanúskodott arról, hogy a középkor két legelterjedtebb ellovagiasított regényes történetét, a Trója- és a Sándor-regényt a 12. század második felétől már magyarok is ismerték. Filológiai vizsgálatok bebizonyították, hogy létezett ezeknek a lovagregényeknek magyar nyelvű változata is. A középkori délszláv Trója-, illetve Sándor-regényeket ugyanis a jelek szerint magyarból fordították, mivel a délszláv szövegek számos különlegessége, félreértése csak magyar közvetítő szöveg esetén jöhetett létre. E délszláv regények alapján lehet az elveszett magyar lovagregények tartalmára, keletkezési körülményeire következtetni. A magyar valószínűleg Anonymus latin Trója-históriájának a fordítása lehetett. A magyarból készült délszláv változatok ugyanis tartalmilag nem egyeznek egyik ismert latin vagy görög nyelvű szöveggel sem, viszont jelentékeny hasonlóságokat árulnak el Anonymusnak a Gesta Hungarorumban megfigyelhető írói modorával, technikájával.
trópus
(gör): (irod) szókép, képes kifejezés; átvitt értelmű szó v. mondat.
trubadúr
Udvari lovag-költő a 11-13. századi Nyugat-Európában.
trubadúrlíra
Az eszményi udvari szerelmet és a lovagi erényeket megéneklő nemes dalnokok költészete Ny-Európában, a 11-12. sz. -ban.
tudatregény
Hosszabb elbeszélő mű, melyben a tudaté, a gondolatoké, a belső világé, belső cselekvésé a főszerep.
udvari költészet
A középkorban, a középkori udvaroknál megjelenő költészet. Egyik nagy újítása, hogy a versek középpontjába leginkább a nők kerülnek. Az irodalmi köztudatban innentől kezdve a nők többnyire úgy szerepelnek, mint felsôbbrendű lények, akikkel a lovagok elev
újjászületés
Az ~ franciául “renaissance”. A reneszánsz ideológiája a humanizmus (emberközpontúság). A humanizmust az élet igenlése, az individualizmus (egyéni képességek, egyéni teljesítmények elismerése, a nemzeti nyelv használata, ill. az antik eszmények felelevenítése jellemzi. A humanista gondolkodó egyik fő elve az ad fontae (vissza a forráshoz). Az ókori szerzők műveit tekintik elsődlegesnek. Kiemelkedő egyéniség: a Biblia görög szövegének kritikai kiadását megjelentető Rotterdami Erasmus. Megemlítendő a francia Rabelais, és az angol Morus Tamás.
Újszövetség
Az Ószövetség mellett a Biblia egyik része. Eredeti nyelve görög. Elsősorban Jézus Krisztus életével, tanításaival és tanítványainak cselekedeteivel foglalkozik.
utóhang
(Verses) utószó.
vallomáslíra
A legszemélyesebb költészet, melyben a szerző őszintén feltárja gondolatait, érzelmeit, szándékait, (félelmeit).
Váradi Péter
Felségével, Lőwey Lillával napjainkban mutatták be 15. Erdély-fotóalbumsorozatukat. A veszprémi szerzőpáros Erdélybôl származik, férj-feleség, és évek óta járják Erdélyt, fôként a Székelyföldet, hogy bemutathassák azt fotóalbumaikban Magyarországon is.
városépítészet
Egységes várostervezési elvek, illetve a város épületeinek, köztereinek ezen elvek alapján történő építése.
vegyes ének
Az egyházi énekek egy fajtája.
Vejnemöjnen
A Kalevala (a finnek ún. népeposza, melyet ősi dalokból állított össze Elias Lönnrót, első változata 1835-ben, ma ismert szövege 1849-ben jelent meg) „főhőse”. Talán isten, talán hős, talán mindkettő. Születése szerint természetfölötti lény, az ég leányának, a vízanyának fia. Nélküle a világ teremtése nem teljes, a fák megjelenése is az ő nevéhez fűződik, aztán ő műveli meg a földet is. Varázsereje van, ő az örök énekes, táltos, tudós, akinek híre az emberek között biztosít számára (most már mint ember számára) kiváltságos helyet. Énekszóval (varázsszóval) csónakot ácsol, szükség szerint sziklát v. égigérő fát teremt, elaltatja Louhi népét, bántatlanul megjárja a túlvilágot, legyőzi a hatalmas óriást, Vipunen varázslót. ~ vezeti Kalevala hőseinek harcát Pohjola ellen a szampóért, majd a Napért és Holdért, majd a tűzért, tehát a boldogságért, az életért. Egyébként, polgári foglalkozása szerint költő.
Vergilius, Publius s Maro
(Publius Vergilius Maro) (Kr. e. 70-Kr. e. 19): az ókori Róma legnagyobb eposzköltője. A falusi élet színes, idillikus ábrázolását fejlesztette tovább a négy könyvből álló Georgicában, eposz-”tankölteményében”. Megkapó bensőséggel írja le a nyugalmas, dolgos paraszti élet képeit; árnyalt stílusú epizódokban fejezi ki aggodalmát a zaklatott állapotok miatt, de erősödő bizalmát is az „augustusi béke” iránt. Nem sokkal e műve után kb. Kr. e. 26-ban kezdte írni nagyszabású eposzát, az Aeneist, melynek 12 könyvében részint Homéroszt követve, részint itáliai regéket fejlesztve tovább, a Trójából menekülő Aeneas itáliai honalapítását és Augustus császár őseinek, a „gens Juliának” isteni származását foglalta elbeszélő költeménybe. Az első hat énekben, a főhős emlékezéseiben és kitérő epizódokban Aeneas és társai bolyongását beszéli el, a második hat énekben pedig a csaták sorozatát és a honfoglalók győzelmét. A lírai kitérők és monumentális csataképek között közvetlen módon is kifejezi Róma világuralmi hivatásába vetett hitét s Augustus magasztalását. Mint több nagy művét, ezt is hexameteres formában írta; csiszolt, gazdag és fegyelmezett stílusa, a kompozíció tudatossága a világirodalom remekévé teszi az Aeneist. Hatása óriási, Dante, Tasso, Milton és mások költészetén át Zrínyiig és Vörösmartyig.
versciklus
Valamilyen szempontból összetartozó versek sorozata. Pl. Petrarca, Francesco Daloskönyve, illetve Balassi Bálint Júlia-versei ilyenek.
vígeposz
Komikus eposz, az eposzi kellékeket felvonultató, de ellentétes hatást kiváltó, komikus szituációt megjelenítő alkotás, kisszerű tárgy, téma ábrázolásakor az eszközök parodisztikus szerepet kapnak.
Villon, Francois
Eredeti nevén François de Montcorbier. (1431- 1463 után): francia költő, a középkor végi költészet európai jelentőségű képviselője, az egyéni élményeket és érzéseket tolmácsoló líra egyik megteremtője. Életére verseiből és bűnügyi iratokból derül némi világosság. A párizsi egyetemen klasszikus műveltséget szerzett, de ismerte a népi énekmondók költészetét is. Zsiványbandával került kapcsolatba, többször börtönbe jutott, halálra ítélték s csak pártfogói révén nyert kegyelmet. 1455-ben egy verekedés és gyilkosság miatt bujdosásra kényszerülve írta Kis Testamentum c. művét. 1460 után ismét börtönben, halálos ítéletét várva írta a Nagy Testamentumot. Ebben a korában kedvelt költői keretben meghökkentő őszinteséggel vetett számot életével, barátaival és ellenségeivel. A balladák formája a 13. századtól Spanyolországban és Franciaországban divatossá vált, eredetileg táncdalforma, a végén 4 soros ajánlással. Balladáiban szerepel a jellegzetes középkori téma, a halál, a haláltánc-motívum. De nála a halál a társadalmi különbségeket kiegyenlítő erőként jelenik meg. Ez a szemlélet részben feloldja nyers őszinteséggel elmondott élményeinek lázadó hangját. Kóborlásai során az élet legnyomorúságosabb rétegeivel ismerkedett meg. 1463-ban egy halálos ítélet után kegyelmet kapott, de 10 évre száműzték Párizsból. Ettől kezdve nem tudunk többet életéről.
virginál
Téglalap alakú csembaló típusú billentyűs hangszer.
vita
Két v. több személynek szellemi küzdelme valamely kérdés eldöntésére. (Perlekedés, szóváltás. )
Vizsolyi Biblia
(v. Károli Biblia) Az első teljes magyar protestáns bibliafordítás. 1590-ben jelent meg, kb. 800 példányban, azóta 120-nál több átdolgozott kiadást ért meg. A Károli Biblia név a fordítójára utal, a nyomtatás helye szerint: Vizsolyi Biblia, elsősorban az irodalomtörténet számára. A ~ Károli Gáspár gönci lelkész műve, Thúri Mátyás szántói, Czeglédi János vizsolyi és Huszti Imre gönci lelkészek, továbbá Károli testvére, Miklós, valamint Pelei János és Károli Béla rektor közreműködésével. A nyomtatás költségeit Rákóczi Zsigmond egri várkapitány és Vizsoly földesura, Báthori Zsigmond országbíró, Drugeth Bálint zempléni főispán és Mágócsy Gáspár földesúr biztosították. A ~ címlapja szerint „nyomtattatott Mantskovit Bálint által”, aki a Galgócon (Nyitra vármegye ) működő Bornemisza Péter nyomdájának tipográfusa volt. Nyugodtabb körülményeket keresve költözött át e nyomda Vizsolyba, ahol megfelelő módon fölszerelték, kiegészítették a ~ kiadásához szükséges betűkészlettel. A ford-hoz Luther Bibliáját nem használták föl, a ~ teol. alapjaiban a ref. Kálvin tanai tükröződnek. Károli Gáspár bevezetője szerint: „Miképpen azért külső képpen Isten az, aki minket eltart és az mi életönket táplállya, de úgy, ha az mi hivatalunk szerint kenyeret keresünk: azonképpen az Isten lelke az, aki az mi szívönkben lelkünkben cselekszik, hitet formál, ujonnan szül, de nem külömben, hanem az igének hallgatásából. Ha azért azt akarjuk, hogy az Isten mi bennönk cselekedjék, ne légyen mielőttünk semmi becsületesb az Istennek igéjénél, annak hallgatásánál, olvasásánál és tanolásánál. ” Szükségesnek tartja a ford-t, mert „nemcsak akarja Isten, hogy az papok olvassák az szent írást és az község azoknak szájukból hallja, hanem azt is akarja, hogy az ó és új Testamentom könyvei minden nemzetségnek nyelvén légyenek, és azokat olvassák, hányják vessék mindenek, szegények, gazdagok, kicsinyek, nagyok, férfiak és asszonyi állatok, mert az Isten egyaránt minden rendbéli embereket akar idvezíteni”.
Záróballada
Balladai ciklus utolsó, jelentős (esetleg összegző jellegű) darabja.
Zrínyi-versszak
A magyaros tizenkettes sajátos változata, melyben a felező metszeten (6+6) kívül aránylag gyakran előfordul a 7+5, ill. 5+7 tagolás is. Feltételezhető, hogy az állandó metszet nélküli tizenkettesből fejlődött, melynek dallamát, mint Árgirus históriájának nótáját, a nép ajkán Kodály Zoltán találta meg.
zsidó vallás
A Mózes tanításain alapuló vallás.
zsolozsma
Papok, szerzetesek számára előírt ima, melyet naponként közösen kell elmondaniuk, elénekelniük.
zsoltár
Vallásos lírai műfaj, mely tartalmát tekintve dicsőítő, hálaadó, tanító és bűnbánó lehet. Az Ószövetség egyik része, a Zsoltárok könyve 150 zsoltárt, azaz egyházi éneket tartalmaz.
zsoltárparafrázis
Zsoltárok, azaz egyházi énekek tartalmának saját szavakkal történő elmondása.
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)