szereplíra
Olyan költői alkotás, mely során a szerző valamely szerepbe (más ember helyzetébe, saját korábbi életébe) képzeli magát, és művét annak megfelelően írja. Pl. Kosztolányi Dezső: A szegény kisgyermek panaszai (1910).
szonett
14 sorból álló jambikus lejtésű műforma; két négy és két háromsoros egységből áll, rímképlete többféle lehet, pl. abab abab ccd eef; abab abab cdc dcd. Jelentős szonettköltők: Petrarca, Michelangelo, Shakespeare, a magyar irodalomban: Babits Mihály, Józse
Poeta Laureatus
(lat.=koszorús költő) Azon költők megnevezése, akik kivételes megbecsülésnek örvendtek. Az elnevezés onnan ered, hogy az ókori görögöknél, rómaiaknál a költői versenyek győzteseit megkoszorúzták. Magyarországon poeta laureatus pl. Jókai Mór és Arany János
petrarcai szonett
Két négysoros és két háromsoros versszakból álló versforma. Rímképlete eredetileg abab abab cdc dcd, ennek viszont később többféle változata is kialakult. Ilyen versformában született pl. Petrarca, Francesco Békét se hágy című alkotása.
Petrarca, Francesco
(1304-74): olasz költő, az olasz humanista költészetnek Dante és Boccaccio mellett legnagyobb egyénisége. Arezzoban született, de apja politikai meggyőződése miatt a család száműzetésben élt Avignonban, az akkori pápai székhelyen. P. egyik első képviselője volt az irodalmi tevékenységéből megélő, főúri pártfogást nem kereső költőtípusnak. Korában elsősorban latin nyelvű költeményeiért (Africa, A világ megvetéséről,Titkos napló) avatták koszorús költővé a Capitoliumon. Valóban európai jelentőségű költővé azonban olasz nyelvű Daloskönyve emeli, melynek 317 szonettje, 27 canzonéja, 9 sestinája, 7 ballatája és 4 madrigálja a Laura iránti szerelem líráján túl megszólaltatta a költőnek hazája szabadságát féltő gondolatait, az egységes Olaszország megteremtésének vágyát, s a pápai udvar romlottságát leleplező bírálatát is (Avignoni szonettek). Közvetlen hangú, őszinte érzéseket éneklő szerelmi költészete évszázadokra megtermékenyítő hatással volt. Magyarországon már a 14-15. században ismertté vált, hatása nyomot hagyott Balassi és Kisfaludy Sándor költészetében.
Shakespeare-szonett
A szonett egyik fajtája; hangsúlyos ritmusú (magyar fordításban ötös és hatodfeles jambusokból álló), strófatagolás nélküli szerkezet; rímképlete: a b a b c d c d e f e f g g.
Shakespeare, William
(1564. április 26. – 1616. május 3. ), angol drámaíró, költő, színész, az angol nyelvű drámaírás egyik legnagyobb alakja. Shakespeare világirodalmi öröksége és hatása a világ minden táján fellelhető. Műveit az élő nyelvek szinte mindegyikére lefordították, színműveit folyamatosan játsszák a világ színpadain. Shakespeare azon kevés drámaírók közé tartozik, akik mind a komédia, mind a tragédia műfajában számos maradandó művet alkottak. Születési helye Stratford-upon-Avon. 18 éves korában, 1582-ben vette feleségül a nála 8 évvel idősebb Anne Hathawayt, akitől három gyermeke született. 1585-86 táján elhagyta családját, és Londonba költözött. Itt került kapcsolatba a színházzal, s egy 1592-es adat már sikeres fővárosi színészként és drámaíróként említi. Az 1599-ben épült Globe Színháznak főrészvényese volt, és időközben meg is gazdagodott. 1607 után felhagyott a színészi mesterséggel, s egyre több időt töltött Stratfordban. Utolsó éveiben már elzárkózott a világtól, s szülővárosában halt meg. Eleinte régebbi darabok átdolgozásával foglalkozott, de pályakezdésének művei is jórészt átdolgozások. Drámaírói pályájának első felére 22 darab esik: a VIII. Henrik kivételével az összes királydráma, regényes színművek és vígjátékok, mint a Szentivánéji álom, Velencei kalmár, Ahogy tetszik és a Vízkereszt. 1593-ban jelentette meg Venus és Adonis című „mitológiai románcát“, rá egy évre a Lucretia meggyalázása c. elbeszélő költeményét. Ekkor írhatta szonettjeinek legnagyobb részét. Lírai verseinek legfőbb témája a barátság és a szerelem volt. 154 szonettje 1609-ben látott napvilágot. Pályájának második felében világszemlélete komorabbá vált. Művészete ekkorra ért be igazán. Kiemelkedő darabjai a Julius Caesar, a Hamlet, Troilus és Cressida, az Othello, Lear király, Macbeth és az Antonius és Kleopátra. Pályája végén új drámatípust teremtett, a Téli rege és A vihar fémjelzi ezt a stílust.
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)