iambosz
Verstípus; gúnyos, hibákat kifigurázó, csipkelődő vers. Eredete bizonytalan, de az irodalomtörténet népi gyökerekre gyanakszik. A Déméter-kultusz ünnepségein használatos csúfolódó rigmusokkal vagy a Dionüszosz-ünnepeken elhangzó pajzán versekkel rokonítható. A népszokást igazolja az ún. aitiológiai monda, melyben azt a szolgálóleányt nevezték Iambénak, aki a leányát gyászoló Démétert szabados tréfáival felvidította. Versformáját meghatározza a jambus, az egy rövid és egy hosszú szótagból álló versláb, illetve az ebből építkező verssor. A jambikus költészet ebből a műfajból önállósult, és vált a lírai költészet egyik alapformájává.
elégia
Görög eredetű műfaj, disztichonban írt költemény, fuvolakísérettel adták elő; tartalmát tekintve lehet harcra buzdító ének vagy a személyes fájdalom panaszhangú költeménye, de elvont gondolatok, filozofikus tartalmak megéneklésére is alkalmas keretül szol
pentameter
Az időmértékes verselés egyik sorfajtája. Jellemői, hogy 6 daktilusból illetve spondeusból áll és a harmadik és hatodik versláb csonka.
dithürambusz
A ditirambus ókori görög eredetű lírai műfaj. Eredetileg Dionüszosz csodás tetteit és szenvedéseit megörökítő közösségi ének. Kardal formájában terjedt el, az ünnepségeken férfikórusok adták elő. Ma rapszódiaként értelmezik.
epigramma
( gör. =rávésés, felirat)Költői műfaj. Az ókori görög költészetben alakult ki. A sírversekből alakult ki a görög költészetben; tömörségét, pontosságra törekvését ebből őrizte meg. Az újkori költészetben a didaktikus és az antik hagyományokat ápoló költés
alkaioszi sor
Az alkaioszi strófa négy sorból álló versszakjai sorokra oszthatóak, melyekben az első kettő : nagy alkaioszi sor, a harmadik : jambikus sor és végül a negyedik: kis alkaioszi sor. Nevét az i. e. 6. században tevékenykedő Alkaiosz görög költőről kapta.
Aphroditéhoz
Szapphó ( i.e. 6. század) görög költőnő múzsájához, Aphroditéhez írt erotikus tartalmú verse.
szapphói sor
A Szapphó (Kr. e. ?628-Kr. e. ?568) ógörög költőnő alkotta strófaszerkezet.
Anakreón
( Kr.e 572-487) ókori görög költő. Költeményeiből néhány rövid epigramma és rövid dal kivételével csupán töredékek maradtak ránk. Költészetében Alkaiosz és Szapphó nyomdokain haladt. Legtöbb hiteles verse az Anakreonteia című gyűjteményben maradt fenn.
toposz
Közismert, jellemző fordulat, kép.
adoniszi sor
Adoniszról elnevezett antik időmértékes verssor egy daktilus és egy trocheus (vagy spondeus)alkotta sor
A hajó
Alkaiosz ókori görög költő legismertebb allegóriája a „hajó” motívum, mely társadalmi-politikai megközelítést takar. A hajó című művében a „hajó” szókép a viharon hánykódó tehetetlen emberi sorsot jelképezi, mely jellemzés meghatározás végigkíséri a magyar és a világirodalmat napjainkig.
ritornell
Három háromsoros versszakból álló költemény.
anakreóni dal
antikizáló műfaj, Anakreón stílusában és/vagy anakreóni versformában írt költemény
canzone
XI. századi világi dal, melyet hangszeres kísérettel és többszólamú énekes formában adtak elő.
dal
Lírai műfaj. Témája valamely egyszerű tárgy közvetlen szemléletéből fakad, a költő közvetlenebb megszólalása, s így a leginkább szubjektívebbnek tekinthető, egyszerű műfaj. Többnyire azonos típusú strófákból épül fel, s ezeket ismétlődések is rokonítják.
Melpomenéhez
Horatius költészetbe és önbecsülésbe vetette hite jelenik meg a Melpomenéhez című versében. A mű mindössze négy mondatból áll. A megszólított Melpomené a tragédiaköltészet múzsája.
római ódák
A római ódaköltészet csúcspontját Horatius carmenjeiben érte el. Ez a líra a monodikus bensőséget, szemlélődést és csiszolt metrikai kidolgozást folytatja, s közvetíti az antik görög strófaszerkezeteket (szapphói, alkaioszi, aszklepiadeszi) az újkori európai lírikusoknak. Horatius (Kr. e. 1. sz.) ódái egy-egy életelv, bölcseleti felismerés megszólaltatói, pl. az arany középút (Licinius Murenához), a jelen értéke és fontossága (Thaliarchushoz; Leuconoéhoz); a hazaszeretet (A rómaiakhoz), a költészet halhatatlanságába vetett hit (Melpomenéhez) gondolatát közvetítik.
bukolika
( gör-lat. ) pásztori költészet: Az irodalomnak a pásztori életformát eszményként ábrázoló műfaja. Eredete az antik költészet párbeszédes költői műfajára nyúlik vissza. A reneszánsz idején újjáéledt költői műfaj.
ars poetica
( Lat.) költői mesterség, költészettan. Azon művek elnevezése, amelyek a költészet szűkebb és tágabb szakmai céljaival és eszközeivel, a költő és a világ kapcsolatával, a költői műalkotás lehetséges céljaival foglalkoznak.
Catullus, Caius Valerius
Caius Valerius Catullus (i.e.87- i.e. 57. vagy 54.) a római irodalom kiemelkedő alakja. Kiváló barátságot ápolt Julius Caesar, római diktátorral.
episztola
Költöi levél, rendszerint verses formájú; klasszikus változata tanító szándékú, hangneme emelkedett; általában erkölcsi, világnézeti elvek kifejtésére alkalmas.
Maecenas, Caius Cilnius
Gaius Cilnius Maecenas (i.e. 70. – i.e. 8.) etruszk törzsből származó, római irodalmi pártfogó, politikus. Közreműködött az Augustus-féle alkotmány megalkotásában. Legismertebb alkotók, akiket támogatott: Horatius, Vergilius és Propertius.
carmen
( ol.) Másnéven óda. A modern irodalomban fenséges tárgyról szóló, emelkedett hangnemű lírai költemény; tartalmi köre sokkal szűkebb, mint a görög ódáé vagy a latin carmené. Ez utóbbiakat nagymértékű eszmei, tartalmi, hangnembeli, formai változatosság j
Licinius Murenához
Quintus Horatius Flaccus (i. e. 1. század) hat szapphói strófás verse, melyben ismert életfelfogását: az arany középutat egy hajó toposszal szemlélteti.
idill
( gör. ) Költői műfaj. Eredetileg többnyire pásztorokról szóló rövid, verses drámai életkép ( eidüllion) . Később az elnevezést a bukolika lírai és epikai alkotásaira is kiterjesztették, s az újkorban a prózai életképeket is idilleknek nevezték.
Eclogae
( gör=válogatás) Olyan versek, amelyek dialogikus formában szólalnak meg, s a pászori környezetben megjelenő alakjai többnyire allegorikus figurák. Vergillius pászorkölteményeihez hasonló versek elnevezése. A latin irodalomban Vergilius honosította meg, a
aurea mediocritas
( lat. ) arany középszer, arany középút. Filozofikus társadalmi-közéleti magatartás, amely a szélsőségektől tartózkodik. Köztes magatartást tekint jónak. Híres képviselője Horatius.
pásztorköltemény
Az ókorban és a 16-18. században a pásztorok idilli életét ábrázoló költemény.
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)