Európában Assisi Szent Ferencről, a ferences rend alapítójáról szóló legenda az egyik legismertebb. Szent Ferenc (1181–1226) a katolikus egyház egyik válságos periódusában terjesztette eszméit, s mivel ezeknek óriási hatásuk volt, igen gyorsan elterjedtek a róla szóló történetek, s már életében csodás történetek hősévé vált. Szent Ferencet az olasz nyelvű egyházi líra egyik jeles képviselőjeként is számon tartjuk.
Az egyházon belül indult nagy reformfolyamat, a cluny-i reform szempontjából igen fontos Szent Alexius legendája. Az aszkézist, a világ hívságainak elvetését hirdető mozgalom az ő legendájára építette tanításait.
A magyar irodalom egyik legfontosabb legendája a Margit-legenda, de történelmi szempontból meghatározó pl. Szent István király két legendája és Szent Gellért legendái.
A hit terjesztése szempontjából fontosak az egyháztörténetek (pl. Tiszteletreméltó Béda – az angol egyház története), az annalesek(évkönyvek), hagiográfiai művek,hősi történetek (hősköltemények). A hosszú legendák és a teljes élettörténetek feldolgozásai a regény műfajára emlékeztetnek, azonban cselekményük egyszerű, szerkezetük nem megy túl a kronologikus sorrendiségen.
Hagiográfia: a szentek életének leírása és kutatása.
Annales: „évkönyvek” (lat.) szóból; a római és a középkori történetírás elterjedt műfaja. Rendszerezési elve a kronológia; a római annaleseket a régmúlt idők eseményeiből állították össze, a középkoriakban válogatás nélkül megtalálhatóak a lényeges és kevésbé lényeges vagy jelentős események.
Assisi Szent Ferenc perugiai legendája, Helikon Kiadó, Bp., 1990.