pikareszk
Spanyol irodalmi műfaj. Utaztató regény, kópéregény, kalandregény. Hőse állandó kalandok, utazások folyamán felnőtté érik. E fejlődésben fontos szerepe van a legalsó néprétegek életét meghatározó nyers és kegyetlen valóság tapasztalatainak. A pikareszk re
cinquecento
Olasz szó, jelentése: ötszáz. 1500 és 1530 közötti itáliai reneszánsz egyik szegmense, mely stílusirányzat főleg a festészetben bontakozott ki.
humanizmus
humanizmus=1. A reneszánsz korának filozófiai-szellemi irányzata (XIV—XVI. század), az itáliai polgárság értelmiségi gondolkodásmódja, középpontjában az ember, az emberi egyéniség, illetőleg az egyéniség önmegvalósítása áll; 2. általános értelemben az emb
polihisztor
Minden tudományban jártas, sokoldalú, egyetemes tudós.
episztola
Költöi levél, rendszerint verses formájú; klasszikus változata tanító szándékú, hangneme emelkedett; általában erkölcsi, világnézeti elvek kifejtésére alkalmas.
quattrocento
(ol. =négyszáz) Az itáliai képzőművészet és irodalom 15. sz. -i szakasza. A reneszánsz ideológiája a humanizmus (emberközpontúság). A humanizmust az élet igenlése, az individualizmus (egyéni képességek, egyéni teljesítmények elismerése, a nemzeti nyelv használata, ill. az antik eszmények felelevenítése jellemzi. A humanista gondolkodó egyik fő elve az ad fontae (vissza a forráshoz). Az ókori szerzők műveit tekintik elsődlegesnek. Kiemelkedő egyéniség: a Biblia görög szövegének kritikai kiadását megjelentető Rotterdami Erasmus. Megemlítendő a francia Rabelais, és az angol Morus Tamás.
pásztorregény
Hosszabb elbeszélő mű, mely a pásztori életformát, az egyszerű emberek életét eszményítetten ábrázolja. A gondtalan, boldogságban élő pásztorok világa jelenik meg benne. Már az antik irodalomban is jelen volt, ilyen pl. Longosz Daphnis és Chloé című műve.
elbeszélés
A legelterjedtebb jelentéskörben a magyar nyelvben a rövidebb epikus művek megjelölése. A novellához képest terjedelmesebb, eseménysorozatot ábrázol.
trecento
Jelentése=háromszáz. Az olaz irodalom és művészet 14. századi (1300-as évebeni) szakaszát értjük rajta.
Dekameron
Giovanni Boccaccio 100 novellából álló gyűjteménye, mely 1348 és 1353 között keletkezett. A keretcselekmény szerint hét nő és három férfi egy vidéki kastélyba menekül az 1348-as firenzei pestisjárvány elől, ahol történetek mesélésével szórakoztatják egymást. Mindenki mond egy-egy mesét,így tíz nap alatt 100 történet hangzik el. A reneszánsz szellemiségével összhangban a mű az élet örömeihez való jogot, a világi örömöket hangsúlyozza. A Dekameronban a szerelmi- ironikus-szatirikus novellák keverednek egymással. A költő műve révén válhatott önálló műfajjá a novella. Későbbi neves írók, mint Shakespeare vagy Kets átvették témáit és meséit, és merítkeztek azokból.
Boccaccio, Giovanni
Giovanni Boccaccio olasz író, költő és humanista. 1348 és 1353 között írta művét a Dekameront, amely 100 novellából álló gyűjtemény. Boccaccio jó barátja volt a nála nem sokkal idősebb Petrarcának. Élete utolsó húsz évét humanista tanulmányainak szentelte, tudós munkáit latinul írta.
elbeszélő
Az epikus műben az a valóságos vagy fiktív személy, aki a történetet a hallgatóhoz vagy az olvasóhoz közvetíti.
irónia
( gör-lat.) Többnyire dicsérő, elismerő szavakba burkolt, keserű, de szellemes, finom gúny. 2. kesernyés, maró gúny.
szatíra
Ábrázolási módszer, mely több művészeti ágban, műfajban is fellelhető. Jellemzője pl. a gúny. Eszközei pl. az arányok megváltoztatása, túlzás.
traktátus
Lat.=tanulmány, éretkezés.
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)